Szijjártó Péter: Magyarország a békéért. Ez így van?

„A helyzet olyan, hogy Európán kívül is nagyra értékelik a magyar álláspontot, amely az őszinteségre épül, a nemzeti érdekek érvényesítéséből fakad, amely nem tekinti céljának a nemzetközi liberális mainstreamhez való igazodást, és nem tartja céljának, hogy hízelegnek vagy dicsérnek” – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter New Yorkban, ahol az ENSZ éves közgyűlését tartják. Csaknem kétszáz országból érkeztek delegációk, így Szijjártó több ázsiai, latin-amerikai és afrikai kollégával is találkozott. 

„Ezt a becsületes, a nemzeti érdekek védelmén alapuló, jelen esetben a békét célzó magyar álláspontot az egész világon nagyra értékelik” – mondta a tárcavezető, aki arról is beszélt, hogy az egész világ várja a háború végét, mivel a háború következményei globalizálódnak.

​A magyar hatóságok nem először próbálnak két fronton játszani, és a béke és az igazságosság államaként megfogalmazni álláspontjukat. Az Európai Unió tagállamainak többsége azonban kételyeinek ad hangot ezzel az állásponttal kapcsolatban, és úgy véli, hogy Magyarország kétértelműen próbál fellépni.

​Egy olyan időszakban, amikor Ukrajna továbbra is háborúban áll, és megpróbálja helyreállítani területi integritását, Magyarország blokkolja Ukrajna fegyverszállítását.

​Szijjártó Péter külügyminiszter korábban azt a véleményét hangoztatta, hogy a világ azért szenved az Oroszország és Ukrajna közötti konfliktus következményeitől, mert szerinte az Európai Unió „globalizálta” ezt a konfliktust. Ugyanakkor annak a véleményének adott hangot, hogy Magyarország talán az egyetlen ország, amely a háború azonnali befejezését szorgalmazza.

„Az egész világ szenved az ukrajnai háború következményeitől. Az egész világ szenved, mert Európa nem lokalizálta vagy nem izolálta ezt a konfliktust, hanem globalizálta a világban. A világban az emberek többsége a béke pártján áll, még akkor is, ha az európai transzatlanti közvélemény, a politikai környezet és a média teljesen más képet akar alkotni” – meg van győződve Szijjártó.

​Érdemes megjegyezni, hogy Orbán Viktor miniszterelnök és hivatalának képviselői oroszbarát álláspontjukról ismertek. Gyakran tesznek olyan kijelentéseket, amelyek segítenek lejáratni Ukrajnát.

​Magyarország a teljes körű háború kezdete óta nem nyújtott katonai segítséget Ukrajnának, és blokkolta az Európai Unió által Oroszországgal szemben bevezetett szankciókat. Emellett Magyarország továbbra is támogatja az Orosz Föderációval folytatott kereskedelmet, a magyar hatóságok képviselői pedig Moszkvába látogatnak.

​A közelmúltban a magyar kormány képviselője annak a véleményének adott hangot, hogy Ukrajnát nem szabad felvenni a NATO-ba, és éppen ellenkezőleg, érdemes elgondolkodni azon, hogy biztonsági garanciákat nyújtsanak Oroszországnak. Ez az álláspont ellentmond a szövetségen belül elfogadott általános normáknak és megközelítéseknek.

Részvény: