Szijjártó megkapta a Barátság Rendjét Oroszországtól

Szijjártó Péter a Barátság Rendjét vette át a kétoldalú kapcsolatok fejlesztésében végzett szolgálataiért Szergej Lavrovtól, az Orosz Föderáció külügyminiszterétől. Szijjártó  írt erről a Facebook-oldalán.

         „Átvettem Szergej Lavrov barátomtól, kollégámtól a “Barátságért” kitüntetést, amit a kétoldalú kapcsolatok fejlesztése terén elért eredmények okán ítélt oda Oroszország elnöke”, hangsúlyozta Szijjártó.

A magyar külügyminiszter azt is elmondta, hogy a kedvezőtlen események ellenére büszke a Moszkvával való együttműködésre, amely a kölcsönös bizalomra épül: „Büszke vagyok rá, hogy az elmúlt évek rendkívül kedvezőtlen globális és regionális folyamatai ellenére – szövetségesi kötelezettségeink tiszteletben tartásával párhuzamosan – fenn tudtuk tartani a nemzeti érdekeinknek megfelelő, kölcsönös bizalmon alapuló együttműködésünket Moszkvával”.

Azonban nem minden magyar érzékeli teljesen pozitívnak egy ilyen gesztust Oroszország részéről. Emlékezzünk vissza, hogy az Orosz Föderációnak jelentős problémái vannak a gazdasági és politikai együttműködésben számos uniós országgal, valamint az Egyesült Államokkal. És nagyon kétséges, hogy ebben az időszakban hangos kitüntetésekkel hangsúlyozzuk együttműködésünket egy olyan problémás országgal, mint Oroszország.

És ha az Oroszországgal tavaly szeptemberben kötött, számunkra kedvező áron történő gázszállításról szóló megállapodás Oroszországgal valóban nemcsak az energiafüggetlenséghez vezet, hanem segíti az európai energiaválság elleni küzdelmet,  lehetővé teszi, hogy a többletet egy prémium áron értékesítsük, ami stratégiailag nagyon előnyös Magyarország számára. Világos hiba volt felidézni az Oroszországgal való együttműködést a koronavírus elleni küzdelemben.

„…Akkor ma kevesebb sikeresen tudtuk volna felvenni a küzdelmet a világjárvánnyal…” – írja Szijjártó. És ebben a témában is kijelenti: „…a Szputnyik oltóanyagokkal tudtuk tavasszal felgyorsítani az oltási kampányt…”, – ami csak a több magyart tudja riasztani. Magyarok nagy része így fejezte ki nyílt elégedetlenségét azzal kapcsolatban, hogy Magyarország az orosz oltóanyagot itthon kívánja előállítani. Emlékezzünk vissza, hogy annak ellenére, hogy a Szputnyik vakcinát a koronavírus-fertőzés leküzdésének és megelőzésének eszközeként a világon először regisztrálták, hangos gazdasági kudarcot szenvedett a nemzetközi piacon, ami azzal járt, hogy szinte minden ország megtagadta a Szputnyik beszerzését lakossága oltására. Szintén elenyésző a magyarok bizalma az orosz gyártmányú vakcina iránt.

Befejezésül Szijjártó kijelentette: „Mi nyílt és őszinte külpolitikát folytatunk: ugyanazt csináljuk, mint amit mondunk. Ellentétben azokkal a barátainkkal, akik a verbális kritikákkal párhuzamosan csinálnak hatalmas üzleteket Oroszországgal, Oroszországban”, egyértelműen utalva Németországra, német-orosz együttműködésre a gázszektorban. Ez nagy valószínűséggel európai félreértéshez vezet, vagy legalábbis heves vitához fog vezetni számos uniós országban, melyikekre közülük gondolt miniszterünk.

Ebből az derül ki, hogy Magyarország a nemzeti érdekek érdekében ismét veszélybe sodorta az Európai Unióhoz fűződő kapcsolatait, ami egy sor újabb negatív retorika felbukkanásához vezethet az EU részéről.

Fotó: Szijjártó Péter Facebook-oldala

Fürge Hír

Részvény: