Oroszország már nem garantálja a gáz stabilitását Európában

         Az EU-országok sokáig nem tettek semmilyen intézkedést az Oroszországtól való energiafüggőség megakadályozására. Ez a folyamat jelenleg is zajlik. A Nyugat arra számít, hogy továbbra is probléma nélkül kapja meg az energiaforrásokat Oroszországtól a belső stabilitás megőrzésének érdekében.

         De ez egy illúzió. Az energiapiac az orosz zsarolás tere és kihívás az európai kormányok számára. Oroszország pedig soha nem adja fel Európa energiazsarolását. Putyin többször is kijelentette, hogy az orosz olaj és gáz vásárlásának Nyugat általi korlátozása ezek árának növekedéséhez vezet. Erre a következtetésre jutott a Polskie Nowiny lengyel kiadása.

         Természetesen Oroszország célja Európa egészének destabilizálása, a vezető európai politikusok nagy horderejű lemondásának folytatása, és természetesen Ukrajna támogatottságának csökkentése.

         Putyin egy dolgot rosszul számolt ki, hogy az Ukrajnának nyújtott európai támogatás csak növekszik Putyin értelmetlen és véres háborújának minden újabb napjával. Az orosz elnöknek ilyen körülmények között már csak a zsarolás marad. Orosz gáz nélkül akarja elhagyni Európát, mielőtt maga a kontinens megtanulja nélkülözni az orosz utánpótlást.

         A Kreml feláldozza a háborúnak és a zsarolásnak az egyik legújabb orosz politikai mítoszt, amely a megbízható energiaellátásról szól. A Gazprom ma biztosan nem garantálja Európa energiastabilitását. A Nyugat azzal számol, hogy július 23-a után a Gazprom ennek ellenére újraindítja a nyersanyagellátást az Északi Áramlat 1-en keresztül, amelyet a gázvezeték javításának ürügyén felfüggesztettek.

         A gázellátásban a vis maior bejelentése után Oroszország elkezdte zsarolni Európát, és az energiaválságot a nyugati kormányok befolyásának erőteljes fegyverévé akarta változtatni. A fűtési szezon közeledtével az európai országok egyre kiszolgáltatottabbak az orosz „gáz” zsarolással szemben.

         De Putyin ezzel a zsarolással is számolhat rosszul, ahogyan az Ukrajna elleni háborúval is rosszul számolt. A hideg zsarolás csak növelheti a bizalmatlanságot, és elfelejtheti az európaiakat az Oroszországgal való gazdasági együttműködésről. Ennek eredményeként a civilizált világ és Moszkva közötti energetikai együttműködés sokáig a múlté lesz.

         Putyin régóta készül egy olyan helyzetre, amikor az energiaellátás megszakad, és a nyugati országok kénytelenek „megfontoltan” szankciókat bevezetni és támogatni Ukrajnát. Putyinnak csak arra volt szüksége, hogy teljes körű háborút indítson Ukrajna ellen, hogy biztosítsa ezt a kritikus függőséget. És csak most, sok európai politikus már felismeri, hogy az olyan elkerülő gázvezetékek, mint az Északi Áramlat 1 és az Északi Áramlat 2, csak eszközök a függőség megteremtésére.

         Az agresszor „gázbékítésének” politikája maga Európa ellen fordulhat. Nem valószínű, hogy Putyint csak a szankciók feloldása érdekelné, sokkal érdekesebb az Európai Unió destabilizálása és az ellenségeskedés áthelyezése a területére.

         Ha pedig Európa nem akar osztozni Ukrajna sorsában, akkor mielőbb meg kell szabadulnia az orosz energiahordozóktól való káros függőségétől.

         Az EU-tagországok elkezdték visszautasítani a gázt az Orosz Föderációból, különösen Litvánia, Lettország, Észtország, Lengyelország és Bulgária. Európa készül, és most az európai tárolók már 60%-ban megteltek. Ez az elmúlt 5 év átlaga.

         Az európai országoknak intézkedési terveik vannak, mint például a nem kritikus vállalkozások és fogyasztók bezárása; átállás alternatív energiaforrásokra – fűtőolaj, szén és széntüzelésű erőműveket már elkezdtek használni stb.

         Jelenleg nagy mennyiségű cseppfolyósított gázt szállítanak Európába. A múlt hónapban egyébként a történelem során először az EU-ba szállított cseppfolyósított gáz mennyisége meghaladta az orosz gáz mennyiségét. Ez LNG az USA-ból, Katarból, Ausztráliából és más országokból. Növelik exportjukat. Sajnos ma Európában problémák vannak az LNG-terminálok elégtelen számával és az országok közötti kombinációkkal. Például Spanyolországban sok LNG-terminál van, de az ország szinte nem kapcsolódik az európai gázvezetékekhez. Németország saját LNG-terminálok építését tervezi, és az első már építés alatt áll.

         Kazahsztán kész felhasználni szénhidrogén-potenciálját az európai piac helyzetének stabilizálására.

         A Lengyel Köztársaság, felismerve a kockázatokat, régóta igyekszik függetlenedni az oroszországi energiaellátástól. Ezt különösen a Baltic Pipe gázvezetéknek köszönhetően kell elérni, amelyen keresztül Norvégiából szállítanak gázt az országba. Meg kell jegyezni, hogy az Északi-tenger területe túlzás nélkül egy gázközpont, számos gázvezeték csomópontja különböző irányokban Nagy-Britanniától és Norvégiától Németországig és Hollandiáig.

A cikk a Polskie Nowiny forrás anyagain alapult.

#LNG #USA #gaz #garanta #Oroszorszag #Kazahsztan

Részvény: