Mindenki Orbánhoz fordul, de ő új indokokat talál ki Ukrajna EU-csatlakozásának megakadályozására

Ukrajna gyors és konstruktív választ adott Budapest azon vádjaira, amelyek az ukrajnai magyar nemzeti kisebbségek jogairól szóltak, ami miatt Ukrajna nem lehet az EU tagja. Ezt a reformok és maguk a nemzeti kisebbségek képviselőinek nyilatkozatai is megerősítik. A kárpátaljai magyar és szlovák közösségek képviselői december 11-én az Európai Tanácshoz fordultak, hogy támogassák Ukrajna európai uniós csatlakozásáról szóló tárgyalások megkezdését. Felhívást intéztek Magyarország és Szlovákia miniszterelnökéhez – Orbán Viktorhoz és Robert Ficóhoz is. A kárpátaljai magyarság külön kiemelte, hogy az ukrán állam jelentős előrelépést tett az Európai Bizottság nemzeti kisebbségek jogainak biztosításáról szóló ajánlásainak végrehajtásában, és az új törvénytervezet az ukrajnai magyar közösség támogatását élvezi.

Orbán válaszolt a kárpátaljai magyar közösségnek arra a felhívásukra, hogy támogassák Ukrajna európai uniós csatlakozásáról szóló tárgyalások megkezdését. Levelet küldött az ukrajnai magyar közösségnek és javasolja az EU-tagság „pótlását”. A hvg.hu magyar kiadvány ír erről. A levélben Magyarország miniszterelnöke kijelentette, hogy kormánya „mindent megtesz az ukrajnai magyar közösség jogainak védelme érdekében”. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy az Európai Bizottság nem tudta megfelelően előkészíteni Ukrajna uniós csatlakozásának kérdését, ezért nem alkalmas a tárgyalások megkezdésére. „Ezért javaslatot fogunk tenni arra, hogy az Európai Unió ne jogilag bonyolult tagságra, hanem stratégiai partnerségre törekedjen Ukrajnával” – mondta Orbán. Biztosította azt is, hogy Magyarország továbbra is azon fog dolgozni, hogy az ukrajnai magyar közösség „egy békés, stabil, fejlődő országban élhessen”.

Mindazonáltal Kárpátalja további 5 közössége, ahol a lakosság többsége magyar nemzetiségű, felhívást írt alá az Európai Tanács elnökéhez, Charles Michelhez és Orbán Viktorhoz, Magyarország miniszterelnökéhez azzal a felhívással, hogy kezdjenek tárgyalásokat Ukrajna uniós tagságáról. Dmitrij Tuzsanszkij, a Közép-európai Stratégiai Intézet igazgatója jelentette be ezt a Facebookon. „Bativszka, Velikoberezszka, Velikobijganszka, Vilocka és Koszonszka területi közösségek, valamint a Kárpátalja Határvidéki Önkormányzati Szervezetek Szövetsége, amely 12 kárpátaljai közösséget egyesít, ahol a lakosság többsége vagy jelentős része magyar nemzetiségűek, ugyanazt a felhívást írták alá a magyar vezetéshez és az EU-hoz, amelyet tegnap írtak alá a kárpátaljai magyar közösség vezetői” – mondta.

Tuzsanszkij szerint ezek a felhívások több okból is fontosak. „A tisztán politikai kontextus mellett az is fontos, hogy a magyar alkotmány új változata szerint, amelyet Orbán Viktor csapata készített és fogadott el, a magyar kormánynak alkotmányos kötelessége, hogy az egész magyar nemzet érdekében járjon el, beleértve a Magyarországon kívül élőket is” – mondta. Ezért hangsúlyozta Tuzsanszkij, függetlenül attól, hogy a december 14-15-i csúcs hogyan végződik, ezek a felhívások nagyon fontos és szimbolikus jelzések az ukrajnai magyar közösség részéről.

De Orbán újabb okot talál arra, hogy terrorizálja Ukrajnát az Unióhoz való csatlakozás felé vezető úton. A magyar miniszterelnök azt mondta, hogy az Európai Unió „kivételt tesz a szabályok alól” Ukrajna csatlakozásánál, és „nem tartja be” az Unió szabályait. Orbán szerint az Ukrajna uniós csatlakozásáról szóló tárgyalások kérdését abból a szempontból kell eldönteni, hogy az előnyös-e az Unió, azon belül is Magyarország számára. „Ukrajna gyorsított eljárással történő csatlakozása nem felel meg sem Magyarország, sem az EU érdekeinek. Ha nem veszik komolyan az uniós szabályokat, akkor az Európai Unió megszűnik” – mondta a magyar miniszterelnök. Véleménye szerint a gyakorlatban Ukrajna nem teljesítette a tárgyalások megkezdésének feltételeit.

Orbán Viktor tehát naponta talál igazolást az Ukrajnával szemben támasztott irreális követeléseire, amelyek nem tárgyilagosak, nem konstruktívak, és teljesen ellentmondanak az EU vezetése kijelentéseinek. Ursula von der Leyen például teljes mértékben támogatja Ukrajna csatlakozási jogát, és hivatalosan is hangsúlyozza Ukrajna reformjainak eredményességét az EU felé vezető úton, és külön kiemeli a magyar nemzeti kisebbségek jogait érintő pozitív reformokat, amelyek miatt Orbán annyira „aggódik”.

Hiszen érdemes emlékeztetni arra, hogy Orbán milyen politikai személyiség. A kormányfő kész találkozni Vlagyimir Putyin orosz diktátorral, ha az „Magyarország érdekeinek megfelel”. A magyar politikus ezt a Mandiner kiadványnak adott interjújában nyilatkozta. Orbán szerint a nyugati országok „arroganciájuk” miatt nem akarnak találkozni az orosz elnökkel, de „a politika ez a valóság és az eredmény”. Leszögezte, akkor tárgyal Putyinnal, ha a magyar emberek érdeke ezt megkívánja, és hangsúlyozta, hogy ezt nem érinti az Európai Unió véleménye. „Ha nincs különösebb akadály, akkor mindig találkozni kell, mindig tárgyalni kell” – tette hozzá Magyarország miniszterelnöke.

Van még kérdés, hogy Orbán mekkora kárt okoz az Európai Uniónak? Erre nem kell válaszolni, mert Orbán Viktor minden nap ad okot, hogy ebben biztosok legyenek.

Részvény: