Megalázó a januári béremelés: menetelni fognak a közoktatásért

Nem jutottak eredményre 2022-ben a sztrájktárgyalások során a pedagógusokat képviselő szakszervezetek és az oktatási kormányzat képviselői, a legutóbbi december 21-i tárgyalási napon sem történt semmi. Éppen ezért újabb akcióktól lesz hangos a 2023-as év is – ígérik a magyar közoktatásért aggódók.

Nem tudni, hogy milyen év lesz a 2023-as, de az biztos, hogy egyelőre a pedagógusok 10 százalékos ágazati pótlékemelést kapnak januártól, ugyan is ezt ígérte meg nekik Pintér Sándor belügyminiszter.

Magyarországon kevés a tanár, kevés az óvónő, előfordul, hogy közmunkás vigyáz a gyerekekre. A közigállás.hu portálon még év közben is 383 helyen keresnek tanárt, pedagógust pedig több mint 439 iskolába várnak.

Szakok szerint:

testnevelő tanárt 22,
matektanárt 71,
magyar nyelv és irodalom tanárt 16,
kémiatanárt 27,
fizikatanárt 37,
földrajztanárt 13,
ének-zene tanárt 22 iskolában várnak.
Egy pályakezdő óvodapedagógus fizetése bruttó 310 ezer forint körüli, ami tizennégy éven át a bértábla szerint nem is változik, mondta Verba Attiláné, a Pedagógusok Szakszervezete Óvodapedagógiai Tagozatának elnöke az Eduline.hu-nak. Nem véletlen, hogy tíz éve nem jelentkeztek olyan kevesen óvodapedagógusnak, mint idén.

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) a rendkívüli kongresszusán egyébként Pintér Sándort a közoktatásban való teljes járatlansága és alkalmatlansága miatt lemondásra szólította fel. Szerintük a miniszter által szervezett álkonzultáció és béremelésnek csúfolt pótlékemelés, inkább nevezhető egy pedagógusellenes folyamat részének, mintsem a közoktatásban felgyülemlett problémák rendezésére tett lépésnek.

A tanárok azonnali 45 százalékos alapbéremelést követelnek.
Sőt a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) januártól több napos munkabeszüntetést is lesz, valamint indul egy tudásmenet is az oktatásért. A Pedagógusok Szakszervezete, a Tanítanék és a noÁr mozgalom tagjai 2023. januárban a miskolci Herman Ottó Gimnáziumtól a budapesti Kölcsey Ferenc Gimnáziumig gyalogolnak majd, oda ahol ősszel kirúgták az első öt tanárt.

Szeptember óta forr a levegő
Az idei tanévben valamivel több mint 310 településen, legalább ezer intézményében 2650 körüli tiltakozó akcióról van információja a Civil Közoktatási Platformnak. Ősz óta sztrájkoktól, tüntetésektől és demonstrációktól hangos a közoktatás. A pedagógus szakszervezetek többször tárgyaltak már a kormány képviselőivel az alacsony bérekről, a tanárok magas munkaóráiról, egyelőre eredménytelenül.

Ígéretekkel tele a padlás
Rétvári Bence, a Belügyminisztérium államtitkára az közölte december közepén, hogy a kormány elkötelezett a pedagógusbér-emelés mellett, három év alatt 75 százalékkal akarják emelni a tanárok juttatását, de ez csak akkor lehetséges, ha megérkeznek az uniós források.

A tervezett béremelés három lépcsőben:

2023-ban 21 százalék
2024-ben 25 százalék
2025-ben 29 százalék
Csökkent a diákok száma
Statisztikai adatok szerint az idei tanévben 1 millió 852 ezren vesznek részt a köznevelés, a szakképzés és a felsőoktatás különböző szintű képzéseiben. Az előző tanévhez képest ötezer fővel csökkent az általános iskolások száma és kevesebben tanulnak a felsőoktatásban is, de az óvodások négyezerrel többen vannak és nőtt a középfokú iskolákban tanulók száma is – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataiból.

A 2022/2023-as tanévben:

323 ezren óvodába járnak,
719 ezren általános iskolában,
517 ezren középfokú oktatási intézményekben tanulnak,
2600-an súlyos és halmozottan fogyatékos gyermek pedig fejlesztő nevelés-oktatásban részesül,
felsőoktatási tanulmányokat 290 ezren folytatnak – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataiból.
Nincs érdemi változás a gyermekek, a tanulók és a pedagógusok számában. Az óvodákban a főállású pedagógusok száma évek óta változatlanul 31 ezer fő. A főállású pedagógusok száma közel 74 ezer. Országosan az egy pedagógusra jutó tanulók száma a korábbi évekhez hasonlóan 9,7 fő.

Középiskolák bontásban

Gimnáziumba 195 ezren, az összes tanuló 45,6 százaléka jár,
Technikumba és szakgimnáziumba 166 ezren 38,8 százalék,
Szakképző iskolába 60 ezren 14 százalék,
Szakiskolákban és készségfejlesztő iskolába 6,8 ezren 1,6 százalék jár.
A középfokú intézményekben főállású pedagógusként több mint 42 ezren dolgoznak. Alig 453 fejlesztő pedagógus foglalkozik 2,6 ezer súlyos és halmozottan fogyatékos gyermekkel. A felsőoktatás nappali képzésein az előző évivel megegyező létszámban, 207 ezren tanulnak. A korábbi évek tendenciáját követve 2022-ben is tovább nőtt a külföldi hallgatók száma. Az összes munkarendet tekintve az idei tanévben közel 42 ezer külföldi hallgató tanul magyar felsőoktatási intézményekben.

Forrás:https://www.napi.hu/magyar-gazdasag/oktatas-forr-a-levego-pedagogussztrajk-adatok-pinter-beremeles-10-szazalek.764941.html

Részvény: