Lakhatási válságot okozott, ezért Portugália megszünteti a külföldieknek szóló adókedvezményeket

A 2008-as világválság enyhítésére, külföldi betelepülők számára dolgozta ki Portugália az aranyvízum programot, amely a külföldieknek szóló adókedvezményekkel együtt végül lakhatási válságot okozott, és társadalmi elégedetlenséget szított. António Costa szocialista kormánya 2024-től tervezi kivezetni az igazságtalannak tekintett adórendszert.

Portugália jövőre kivezeti a külföldiekre vonatkozó adókedvezményeket, amelyek egyrészt elősegítették a gazdagok betelepülését, másrészt viszont ezzel egyúttal az ingatlanárak emelkedéséhez és lakhatási válsághoz vezettek. António Costa miniszterelnök „költségvetési igazságtalanságnak” nevezte az eddig fenntartott különleges adórendszert, amelyet az ország a 2008-as pénzügyi válságból való kilábalásának elősegítésére vezettek be, írja Financial Times.

Az adókedvezmények kivezetésének hátterében a külföldi pénzek ingatlanpiacra gyakorolt hatása miatti aggodalom áll, a lakásárak megugrása miatt sok helyi lakos nehezen talál magának megfelelő szállást, különösen Lisszabonban, Portóban és Algraveban.

Costa bejelentése jó példája annak, hogy Portugália lelkesedése csökken a magas jövedelmű új lakosok invitálása iránt. Már februárban törölték az „aranyvízumként” emlegetett programot, amely befektetési célú tartózkodási engedélyek kiadását célozta meg. A program nem azonos az adókedvezményekkel, de ez is hozzájárult a lakhatási válság kialakulásához. A portugál bevándorlási hivatal adatai szerint 2012 és 2023 között a program keretében kiadott engedélyek 90 százaléka lakásvásárlás miatt valósult meg.

Az adókedvezmények azoknak járnak jelenleg, akik Portugáliában laknak, évente több mint 183 napot töltenek ott. A „nagy hozzáadott értékű” tevékenységből származó munkajövedelemre 20 százalékos adót kell fizetniük, ez többek között a professzorokra, az orvosokra és az építészekre vonatkozik. Portugália 2023-as hatályos törvényei szerint a jövedelemtől függően 14,5 és 48 százalék között ingadozhat az adó mértéke, ezt a fentebb felsorolt kritériumokat teljesítők között 20 százalékra maximalizálták. A kedvezményekkel a letelepüléstől számított 10 évig élhetnek a külföldiek.

Jelentősen növekedett a betelepülő nyugdíjasok száma is, a külföldi forrásból származó nyugdíjak után mindössze 10 százalékos adót kell fizetni. Eredetileg Portugáliában teljes nyugdíjadó-mentesség volt, a 10 százalékos kulcsot csak idén vezették be, mert az uniós országok közül sokan, például Svédország és Finnország sérelmezték, hogy sok nyugdíjas költözik Portugáliába.

A különleges szabályozás harmadik előnye a külföldi forrásból származó jövedelem adómentessége volt, beleértve a bérlők által fizetett bérleti díjakat is, amennyiben azt a származó országban adóztatják. Ezeket azok a portugál állampolgárok is igénybe vehetik, akik legalább öt éve külföldön éltek.

A miniszterelnök hozzátette, az adókedvezmények továbbra is érvényben maradnak azoknak, akik már jogosultak voltak rá, és 2020-ig már több mint 50 000 ember részesült a rendszer előnyeiből. A kormány tájékoztatása szerint 1,5 milliárd euró volt 2022-ben ezen rendelkezésekhez köthető adózatlan jövedelem. A szakértők szerint Costa csak jövő hét kedden mutatja be az új nemzeti költségvetést, addig nem éri meg találgatni, mert nem egyértelmű, hogy a rendelkezés a rendszer egészére, vagy csak egy részére utal-e.

Az Eurostat adatai szerint Portugáliában a legmagasabbak a lakásárak, 2023 második negyedévében 8,7 százalékos emelkedéssel kell számolni. Múlt szombaton portugálok tízezrei tüntetettek az ingatlanpiaci válság ellen, 24 különböző városban.

Portugália jelenleg erős fiskális helyzetben van, a GDP 1,1 százalékának megfelelő költségvetési többletet könyvelhetett el. Kritikusai pedig ezért kérdezik, miért nem használja fel a kormány a többletet a lakásválság megoldására, az egészségügybe és az oktatásba való befektetésre, vagy az adók csökkentésére.

Forrás:https://hvg.hu/gazdasag/20231003_Portugalia_megszunteti_kulfoldiek_adokedvezmenyek

Részvény: