Az orosz nukleáris zsarolás új köre: ebben az előadásban erősen megnőtt Fehéroroszország szerepe?

Az Orosz Föderáció a nukleáris zsarolás új fordulójába kezd, a nukleáris fegyverek bevetésével való fenyegetést a Nyugat és Ukrajna megfélemlítésére használja. Szokás szerint mindenért „a Nyugatot és a kijevi rezsimnek nyújtott segítségét” okolják, amivel megpróbálják igazolni tetteiket, és másokra hárítani a felelősséget. Ebben a nukleáris látványban külön szerepet szánnak Fehéroroszországnak, amely aláveti magát a Kreml diktátumának. Putyin nem akar közvetlenül újraválasztása után felelősséget vállalni az atomháborúval kapcsolatos kijelentésekért, ezért Fehéroroszországot pufferként használja.

Alekszandr Lukasenko önjelölt elnök elrendelte a taktikai atomfegyver-hordozók ellenőrzését. Az Iskander hadműveleti-harcászati ​​komplexum egy hadosztályát és egy Szu-25-ös repülőgépszázadát váratlanul ellenőrzik. Az ellenőrzést a Lukasenko által meghatározott szabályok szerint hajtják végre – jegyzik meg a propagandisták, de nem részletezik, hogy milyen időszakról beszélnek. Viktor Hrenin fehérorosz védelmi miniszter azt mondta, hogy az úgynevezett hatóságok azt tervezik, hogy az intézkedések teljes körét tesztelik a taktikai nukleáris fegyverekkel végrehajtott csapások tervezésétől, előkészítésétől és alkalmazásáig.

Emlékezzünk vissza, hogy 2023. március 25-én Vlagyimir Putyin önjelölt elnök bejelentette, hogy júliusig megépül az orosz taktikai nukleáris fegyverek tárolója Fehéroroszországban. Május 6-án pedig Oroszország bejelentette, hogy az F-16 többcélú vadászgépeket, amelyeket Ukrajna hamarosan megkap a nyugati partnerektől, nukleáris fegyverek hordozójaként fogja fel, függetlenül azok módosításától.

Mindkét országban demonstrációs céllal nukleáris gyakorlatokat hajtanak végre, hogy feszültséget és félelem légkörét keltsék. Az Orosz Föderáció és Fehéroroszország „nukleáris” retorikája nem oka, hanem következménye a helyzetnek. Minél nagyobb nyomást gyakorol a Nyugat a Kremlre szankciókkal és Ukrajnának nyújtott katonai segítséggel, az Orosz Föderáció annál inkább igyekszik „szöszmötölni a nukleáris farkát”, félelmetes atomhatalomnak adva magát. A nukleáris zsarolás Lukasenko barátjának, Vlagyimir Putyin orosz elnöknek az egyik kedvenc módszere. Nem csoda, hogy megismétli a szavait. „Ez az elrettentés fegyvere. Ez a védekezés fegyvere. Senki sem fog támadni ezekkel a fegyverekkel.” – mondta Fehéroroszország önjelölt elnöke.

Az orosz diplomáciai szolgálat szerint a Kijevnek nyújtott nyugati segítség provokáció. Moszkva nem hagyhatja figyelmen kívül ezt a tényt, mert veszélyezteti biztonságát. Ukrajna továbbra is várja a nyugati F-16-os vadászgépek szállításának megkezdését, Oroszország pedig új nyilatkozatot tett az állítólagos fenyegetésről, amelyet ezek a repülőgépek jelentenek majd. A szöveget az Orosz Föderáció Külügyminisztériumának honlapján tették közzé.

Moszkva, mint megjegyeztük, nem hagyhatja figyelmen kívül az Ukrajnának jövőbeli fegyver- és felszerelésszállítások tényét, ezért a nyugati F-16-os vadászgépeket nukleáris fegyverek hordozójaként kívánja felfogni, függetlenül azok módosításától. „Ezek a repülőgépek kettős – nem nukleáris és nukleáris – platformokhoz tartoznak. Az ilyen típusú repülőgépek évek óta képezik a repülőgép-flotta alapját, amelyet a NATO úgynevezett „közös nukleáris küldetéseiben” használnak. „Függetlenül attól, hogy milyen konkrét módosítással szállítják ezeket a repülőgépeket, nukleáris fegyverek hordozójaként fogjuk felfogni őket” – áll a közleményben.

Emellett az orosz diplomáciai szolgálat hozzátette, hogy Moszkva a NATO és az Egyesült Államok ezt a lépését célzott provokációnak kívánja tekinteni.

„Megjegyezzük, hogy a NATO-országok agresszív vágya, hogy aláássák az Orosz Föderáció biztonságát, egyre nagyobb lendületet kap. Ezzel kapcsolatban szeretnénk emlékeztetni, hogy hazánk szuverenitásának és területi integritásának garantált védelme a katonai biztonság és a nukleáris elrettentés terén az orosz politika legfontosabb prioritása” – zárta az orosz Külügyminisztérium.

Ezek a fenyegetések azonban nem mások, mint üres blöff és zsarolás. A nukleáris fegyverek alkalmazása katasztrofális következményekkel járna Oroszország számára. Ezek csak a Kreml kétségbeesett próbálkozásai, hogy kordában tartsák a helyzetet, amikor a hagyományos agresszió kudarcot vall. A Nyugatnak továbbra is nyomást kell gyakorolnia az Orosz Föderációra anélkül, hogy engedne a nukleáris zsarolásnak.

A fehéroroszországi nem stratégiai atomfegyver-képességek felülvizsgálata valószínűleg része a Kreml „reflexív kontroll” felfokozott kampányának, miközben Moszkva korlátozni kívánja a nyugati támogatást Ukrajnának. Az ISW továbbra is úgy értékeli, hogy sem Oroszország, sem Fehéroroszország de facto nem követi a nukleáris eszkaláció útját, és továbbra sem valószínű, hogy atomfegyvereket használnak. Az amerikai védelmi minisztérium május 6-án közölte, hogy Oroszország „felelőtlen retorikája” ellenére sem vett észre semmilyen változást az orosz stratégiai nukleáris erők telepítésében.

Részvény: