Vlagyimir Putyin: Számuknak a demokrácia semmi

         2021-ben Vlagyimir Putyin Oroszországi Föderáció elnökének újabb évi nagy sajtótájékoztatóra került sor, amelyen felvilágosítást kaptunk néhány, minket és Európát érdeklő kérdésben. A jövőre nézve azt válaszoljuk, hogy ezek teljes csalódást okoznak Európának a biztonság szempontjából.

         Rögtön megjegyezzük, hogy az orosz elnök, Vlagyimir Putyin nem volt túl magabiztos. Az államfő olykor elfelejtkezett a kérdésekről, majd lázasan próbált találni egy-egy tippeket tartalmazó lapot, sőt többször meg is állt beszédében, próbált szavakat találni vagy visszaemlékezni, olykor összetéveszteni vagy kitalálni a történelmi eseményeket. Putyin a közvetlen válaszok mellőzése részben Oroszország fejének nagy korával magyarázható.

         Európa nagy sajnálatára a Putyin által felépített válaszok koncepcionális politikája alapján az a benyomás, hogy Oroszország saját lakosságában továbbra is azt a pszichológiai vektort formálja meg, hogy Oroszország szuperhatalom. Körülötte minden oldalról vannak ellenségek, akiknek célja az orosz állam fejlődésének megfékezése, mind gazdasági (szankciók), mind stratégiai (a Szovjetunió újjáélesztése) terén. Ez jelentős hatással van az ország belső kereskedelmi és gazdasági mutatóira. Vlagyimir Putyin ismét felszólítja saját lakosságát, hogy „elviseljék”, várják ki az Oroszországban régóta megszületett válságot, amelyet nem Oroszország vezetői, hanem külső körülmények váltottak ki. Megfigyelhető, hogy Oroszország legfelső hatalma anyagi szempontból külön él népétől. Így például egy nagyon közhelyes kérdésre, hogy Moszkvát és Szentpétervárt kivéve hol élne szívesen Vlagyimir Putyin Oroszországban, az orosz elnök tanácstalan volt, és nem tudott közvetlenül válaszolni. Végül is Putyin el sem tudja képzelni, hogyan élne Jekatyerinburgban, Kazanyban, Arhangelszkben, extrém esetben nem emlékezett, és nem is mondta, hogy Szocsiban vagy Gelendzsikben jól érezné magát. Ehelyett meglehetősen kitérően beszélt arról, hogy hol született (Pétervár), és csak ott élhetett. Vlagyimir Putyinnak meg kell értenie, hogy konferenciájával nagyon erőteljes pszichológiai üzenetet ad lakosságának, valamint azoknak, akik az országon kívül élnek, de érdeklődnek az orosz politika iránt, az Európai Unió és a NATO által képviselt „gonosz nyugatról”, akik belülről akarják elpusztítani Oroszországot, kisebb államokra osztani. Az orosz elnök nagyon szemtelenül manipulálta az „ellenség”, „fenyegetés”, „nácik”, „köpni akartak a demokráciára” fogalmakat. Miközben az Orosz Föderációról a körülmények áldozataként festett képet, nem pedig agresszív és barátságtalan országként, pontosan úgy, ahogy Európában felfogják.

         Az orosz elnöknek válaszaiból arra lehet következtetni, hogy Oroszország továbbra is destabilizálja az európai helyzetet a gázpiacokon. Így például a 2021-22-es fűtési szezon kezdete előtt Oroszország által létrehozott mesterséges gázválságat Putyin okosan belejátszotta az „Európa problémájába”, ráadásul abba, amelyet Európa önállóan a gáz viszonteladásával teremtett Lengyelországnak és utána Ukrajnának. Vlagyimir Putyin szerint az európai gázproblémára nagyon egyszerű a megoldás – nem adják el a gázt más országoknak, hanem az EU piacán belül fogyasztják el, és akkor a gázválság magától megoldódik.

         Putyin meglehetősen agresszíven válaszolt az európai újságírók kérdéseire is, és a megtorló támadás taktikáját választotta. A BBC újságírójának kérdésére a növekvő számú külföldi ügynökről, politikai okokból elítélt állampolgárokról, az ellenzék üldözéséről, Oroszország vezetője élesen azt válaszolta, hogy Oroszország népe határoz meg kik azok, akiket kifejezetten kifogásolhatónak tekintik, és nem pedig a nyugati sajtó, amelyet Nagy-Britannia és Egyesült Államok képvisel.

         A másik nagy sajnálatunkra, nekünk, európaiaknak, Oroszország semmiféle garanciát nem adott az európai kontinensre meg nem támadásáról (a Sky News újságírójának kérdése). Putyin a NATO-tagállamokat hibáztatva kijelentette, hogy a NATO-nak kell garanciákat adnia Oroszországnak, hogy a blokk nem támadja meg őket. Putyin retorikája ismét azt mondta: az ellenség otthonunk küszöbén áll, felfegyverkezik, katonai erőt halmoz fel határainkon, vizeinken gyakorlatokat tart stb. Putyin ismét hangsúlyozta, hogy csak miután a NATO kivonja csapatait Kelet-Európából, leállítja a párbeszédet Grúziával és Ukrajnával, akkor kezdi meg csapatainak kivonását Oroszország nyugati határairól. Putyin nagyon keményen agresszív politikával vádolja a NATO-t. Bár nyilvánvaló, hogy csak a kelet-európai határokon tapasztalható növekvő fenyegetettség, az ukrajnai határ közelében Oroszország felerősödése, a lengyelországi és litvániai migráns válság miatt a NATO kénytelen volt saját erőit mozgósítani, hogy készen álljon megvédeni saját tagjait és határait.

         Továbbá Putyin kitért Oroszország és Fehéroroszország egységes állammá való közös integrációjával kapcsolatos kérdésekre, nevezetesen arra, hogy ma az általános adó- és vámkérdés megoldódik.

         A konferencia nem volt mentes a krími kérdés elítélésétől, ahol Putyin azzal indokolta, hogy „Oroszországnak meg kell védenie állítólag (orosz) területükön élő polgárait”. Ismét azzal vádolta meg Ukrajnát, hogy nem tartja be a jogállamiságot és az emberi jogokat.

         Emellett Putyin hangsúlyozta Kína és az Orosz Föderáció közötti növekvő kereskedelmi és gazdasági együttműködést.

         Összegezve, a legnagyobb sajnálattal megállapítható, hogy a következő 2022-ben sem változik az orosz politika iránya. Az is várható, hogy az Orosz Föderáció új kihívásokat és fenyegetéseket fog jelenteni Európa számára. Putyin feláldozza állampolgárai érdekeit és anyagi jólétét a saját érdekei érdekében. Oroszország továbbra is folytatja agresszív politikáját az EU-val és a NATO-val szemben. Egyre jobban beleragadni az új gazdasági szankciókba, és elrontani az európai országokkal fenntartott kapcsolatokat. Az idő eldönti, meddig tudja Putyin saját gazdasági kudarcát, a gazdaság süllyedését, a lakosság elszegényedését titkolni, miközben az Európából jövő képzeletbeli növekvő fenyegetések mögé bújik.

Fürge Hír

Részvény: