Választási ütőkártya: összeszedtük, mely családi kedvezmények sorsa bizonytalan

Az elmúlt években tucatnyi családtámogatási kedvezményt vezetett be a kormány a kedvezményes hitelek és vissza nem térítendő támogatás sorával. Ezek közül több kifut 2022-ben, és már most látszik, hogy a nagyon gáláns támogatások fennmaradása aduász lehet a választási ígéretek versenyében, – írja a hvg.

Nagyot ígért Orbán Viktor kedden délután, amit aztán a pénteki rádióinterjújában is megerősített: amennyiben a kormánypárt nyeri a következő választást, meghosszabbítják az összes családtámogatási programot, és még bővítik is azokat, emelni akarják a családtámogatások összegét. A miniszterelnök arról egyelőre nem beszélt, mik is lennének az új elemek, vagy hogyan bővítenék az eddigieket. A Bank360.hu összeszedte a jelenleg elérhető tucatnyi támogatási formát, valamint azt, hogy mennyire népszerűek ezek, és mennyi pénzbe kerültek.

  • Babaváró hitel

Az egyik legnépszerűbb családtámogatási elem, a babaváró hitel 2019. július 1-jén indult el, 2021. november végéig kis híján 1600 milliárd forintot folyósítottak belőle a bankok. Ez még a maximális, 10 millió forintos hitelösszeggel számolva is legalább 160 ezer fiatal házaspárt jelent. A kamattámogatott kölcsön bevezetése nemcsak a hitelállomány jelentős bővülését okozta, hanem a házasságok számát is jelentősen megdobta. 2018-ról 2019-re 28 százalékkal köttetett több frigy, ami közel 15 ezres bővülést jelent. 2020-ban, a babaváró hitel második évében pedig a koronavírus-járvány ellenére pedig még tovább emelkedett a házasságok száma. A babaváró hitel a hatályos szabályok szerint 2022. december 31-ig igényelhető – ez a dátum a miniszterelnök ígérete szerint kitolódhat, ha megnyerik a választást. Persze ezt ellenzéki győzelem esetén ugyanígy megtehetik.

  • Családi otthonteremtési kedvezmény (csok)

csok hagyományos formája némiképp kilóg a sorból, ha Orbán Viktor választási ígéretét nézzük, ugyanis ennek a lakástámogatásnak nincs kijelölt végdátuma – több hozzá kapcsolódó kedvezménynek azonban igen. Az ingatlanvásárlásra, -bővítésre és -építésre felhasználható hagyományos csok 2015. júliustól vehető igénybe, és az indulás óta már több mint 200 ezer család vette igénybe a kormany.hu januárban közzétett információi szerint.

  • Falusi csok

A preferált kistelepülésekre fókuszáló falusi csok a kistelepülések lakosságszámának a csökkenését, illetve az elavult ingatlanállomány javítását tűzte ki célként – bár utóbbinak az eredményeit nem mérik, pedig a korszerűsítést célzó piaci hitelek között van erre gyakorlat. A 2019 júliusa óta elérhető támogatást több mint 27 ezer család vette igénybe. Összesen 149 milliárd forint támogatás került az igénylőkhöz, emellé pedig 53 milliárd forint kamattámogatott hitelt vettek fel. A falusi csokot az eredeti tervek szerint 2022. június 30-ig lehet igénybe venni.

  • Otthonfelújítási támogatás

Kétéves programként indult el 2021 januárjában az otthonfelújítási támogatás, mely a csokkal nem megvalósítható lakáscélokra kínál állami segítséget. A támogatás utólagos finanszírozású, és legfeljebb a felújítási költségek 50 százaléka fizethető belőle. A maximum támogatás összege hárommillió forint, az igényléshez pedig legalább egy gyermeket kell nevelni a szülőnek a felújított ingatlanban.

Az első év tapasztalatai alapján a felújítási támogatás népszerű a családok körében: tavaly év végén az igénylők száma meghaladta az 80 ezret, az igényelt támogatás összege pedig 120 milliárd forintot. A támogatás a jelenlegi tervek szerint 2022. december 31-ig érhető el.

  • Lakásfelújítási hitel

Szintén év végén zárulna a 3 százalékos kamattal felvehető lakásfelújítási hitel, mely az otthonfelújítási támogatás előfinanszírozásához igényelhető, legfeljebb hatmillió forintig. Ennél a kedvezménynél azonban nem reális pontos végdátumról beszélni, mivel a támogatás igényléséig a felújítási munkálatokat is be kell fejezni. Úgy kell tehát tervezni a hiteligényléssel, hogy 2022-be beleférjen a hitelbírálat, a felújítás és a támogatás igénylésének a benyújtása is. Ez a probléma megszűnne a támogatás meghosszabbítása esetén.

  • Nagycsaládosok autóvásárlási támogatása

Kevésbé emlegetett, pedig nagyösszegű kedvezmény a nagycsaládosok autóvásárlási támogatása, mellyel legfeljebb 2,5 millió forint állami támogatás vehető igénybe egy új, legalább hétszemélyes családi autó megvásárlásához. Novák Katalin 2021 augusztusában tett nyilatkozata alapján akkor 60 milliárd forintot fordított az állam a támogatásra, ami alapján legalább 24 ezer család jutott így új autóhoz. A támogatás 2022. december 31-ig érhető el.

  • Áfa-visszaigénylés

A falusi csokhoz hasonlóan 2022. június 30-ig vehető igénybe a 27 százalékos áfára nyújtott állami támogatás is, ha a lakáscél bővítés és korszerűsítés. Ebben a formában legfeljebb ötmillió forint a támogatás összege. Az új lakás építése után igénybe vehető áfa-kedvezmény 2022. december 31-ig érhető el az eredeti tervek szerint.

Az 5 százalékos áfa visszaigénylése a csok-os vevők számára 2022. december 31-ig érhető el 2021. január 1-jén vagy azt követően kiállított számla alapján.

  • Zöld hitel

zöld hitel 200 milliárd forintos keretösszegét a Magyar Nemzeti Bank (MNB) határozta meg, viszont a hozzá kapcsolható kamatmentes otthonteremtési kölcsön a kormány programjához, a csokhoz tartozik, így Orbán Viktor ígérete elvileg erre a támogatási formára is vonatkozik. A jelenlegi információk alapján a jegybank egyelőre nem tervezi a keretbővítést, bár az érdeklődés jelentős a termék iránt. A zöld hitel kifutásával pedig véget érne a kamatmentes csok-hitel kora is – ennek a kedvezménynek a folytatásáról még nincs információ. Az MNB beszámolója alapján 2021. december végéig 753 üzlet során mintegy 22 milliárd forint értékű szerződést kötöttek a bankok az ügyfeleikkel, ami a keretösszeg 11 százalékát teszi ki. Az érdeklődés a bankok beszámolói alapján ennél jelentősebb, a szerződéskötésre azonban egy még folyamatban lévő ingatlannál nem feltétlenül van lehetőség.

  • Illetékkedvezmény

Viszonylag új, de jelentős kedvezmény a csokos ingatlanvásárlóknak a visszterhes vagyonátruházási illeték elengedése. Ennek a kedvezménynek nincs ismert végdátuma.

  • Jelzáloghitel elengedése

jelzáloghitel elengedésnek szintén nincs tervezett végdátuma. A kedvezményt azok vehetik igénybe, akik a lakáshitel felvétele után második vagy további gyermeket vállalnak. A második gyermek után egymillió forintot, a harmadik gyermek után pedig további négymillió forintot vállal át az állam a fennálló tőketartozásból. Novák Katalin tavaly augusztusi nyilatkozata alapján a program indulása óta több mint 30 ezer család élt a lehetőséggel.

  • Diákhitel felfüggesztése és elengedése

Azok a kismamák, akik korábban diákhitelt vettek fel, több kedvezményben is részesülnek. A Diákhitel1-es adósok ügyleti kamatát a várandósság 91. napja után az állam átvállalja, emellett a törlesztési kötelezettség szüneteltetésére is jogosultak lesznek. A kamatmentes Diákhitel2 konstrukciónál a törlesztés felfüggesztésére van lehetőség.

A Diákhitel tartozás felének az elengedése részlegesen lehetséges, ha az adósnak a hitelfolyósítást követően születik a második gyermeke. Harmadik vagy további gyermek megszületése esetén a teljes fennálló tartozást elengedi az állam.

  • A családi adókedvezmények, szja-visszatérítés

A kormány mindezeket fejelte még meg az extra ingyenpénzzel, a családi szja-visszatérítéssel a választások előtt. A már régebb óta meglévő családi kedvezmény után idén az erre jogosultaknak a teljes 2021-es szja-jukat visszautalja, maximum az átlagkeresetnek megfelelő szja-tartalomig, azaz 809 ezer forintig. Ha elég gyorsan igényelték, vagy a NAV magától is értesült a jogosultságukról, akkor már február 15-ig. A Pénzügyminisztérium legutóbbi tájékoztatása szerint 1,4 millióan már biztosan visszakapják az szja-jukat eddig az időpontig. A PM korábban azzal számolt, hogy ez a kedvezmény összesen kétmillió embert érinthet, és több mint 600 milliárd forint lehet a visszakapott összeg – emlékeztet a Bank360.hu. Aki még nem igényelte, az itt olvashat a legfontosabb tudnivalókról. A jó hír az, hogy ezt még megteheti a NAV által küldött szja-bevallás tervezetben, vagy a saját maga által benyújtott adóbevallásban.

Részvény: