Ukrajna egét le kell zárni, amíg nem késő

A közelmúlt kelet-ukrajnai eseményei (az orosz fegyveres erők rakétatámadása, amely több mint 50 ukrán életét követelte), valamint az a tény, hogy megkezdődött a hideg évszak és a fűtési szezon, nem hagynak kétséget, hogy meg kell erősíteni Ukrajna légvédelmi rendszerét.

Egy év telt el az Ukrajna polgári infrastruktúrája elleni orosz rakétaterror aktív szakaszának kezdete óta. Az oroszok több száz kamikaze rakétát és drónt indítottak, amelyek ellen a világon nagyon kevés ország engedheti meg magának, hogy megvédje magát. Ukrajna esetében azonban nem lehet kérdés a légvédelmi rendszerek megvalósíthatósága vagy magas költsége – ennek az országnak nap mint nap meg kell küzdenie ballisztikus rakétákkal, irányított rakétákkal, kamikaze drónokkal stb.

Az Európai Politikai Platform harmadik csúcstalálkozóján, október 5-én Granadában (Spanyolország) döntés született további légvédelmi rendszerek Ukrajnába való átadásáról, és Vlagyimir Zelenszkij ukrán elnök spanyolországi látogatása megerősítette Ukrajna folyamatos nyugat támogatását. Spanyolország pedig további 6 indítót biztosít Ukrajnának a Hawk légvédelmi rendszerhez. Németország további Patriot rendszerek beszerzésén dolgozik.

A kulcsprobléma azonban nem szűnik meg – Oroszország ballisztikus rakétákkal folytatja Ukrajna elleni szisztematikus támadásait, így a légvédelmi képességek megerősítése segít megmenteni az ukránok életét. Az oroszoknál találati aránynak csökkenése azt mutatta, hogy Ukrajnának és a Nyugatnak könyörtelenül dolgoznia kell a légvédelem további javításán. Ha minden többé-kevésbé világos az összetett légi célpontok, például a X-22 rakéták vagy különféle típusú ballisztikus rakéták elleni küzdelemben (az ukrán légvédelmi rendszerek további telítése nyugati típusú Patriot-tal, az ellenük leküzdeni képes SAMP/T rendszerekkel) , majd az ellenség leküzdésére szolgáló egyéb légi eszközök (különböző osztályú cirkáló rakéták, levegő-föld rakéták, kamikaze drónok) megsemmisítésének százalékos arányának növelése a légvédelem további telítését igényli rövid hatótávolságú rendszerekkel. És mindenekelőtt a fontos objektumok közvetlen védelmén kell dolgozni.

Az orosz vezetés perverz megközelítéseivel összefüggésben az ilyen objektumok listája jelentősen bővült, és olyan objektumokat is tartalmaz, amelyek biztosítják Ukrajna gazdaságának működését, sőt, lakóépületeket és kulturális örökség objektumokat is. Ukrajnában pedig a fűtési szezon közeledtével ismét szükség lesz az energetikai infrastruktúra létesítményeinek védelmére.

Ennek fényében jelenleg a honvédség számára kritikus igény a légvédelmi rendszerek számának olyan mértékű növelése, hogy a rendelkezésre álló szám lehetővé tegye mind a csapatok, mind a kritikus infrastrukturális létesítmények lefedésének megoldását. A különböző típusú rövid hatótávolságú légvédelmi rakétarendszerek mellett, mint például az Osa-AKM légvédelmi rendszer és az Avenger légvédelmi rendszer, valamint a MANPADS (Stinger, Piorun, Martlet, RBS-70, Igla-1, Strela-2 stb.), amelyeket objektumok lefedésére használnak, külön rést foglalnak el a légelhárító tüzérségi rendszerek. Ilyen rendszerek közé tartoznak mind a szovjet ZSU-23-4 Silka, mind a német Gepard légvédelmi harckocsik, amelyeket Ukrajna kapott a partnerektől.

Az ilyen rendszerek rendkívül hatékonyak lehetnek mind a csapatok fedezésére, mind a közeli határokon található kritikus infrastrukturális létesítmények közvetlen lefedésére, ahol nem praktikus és költséges a rövid hatótávolságú légvédelmi rakéták alkalmazása. Sokkal olcsóbb a légelhárító tüzérségi rendszerek használata, mint akár a MANPADS használata. Tehát a lőszerköltség becslése alapján egy tipikus Shahed kamikaze dróncélpont garantált megsemmisítésének átlagos költsége 3000 és 10 000 dollár között mozoghat, a lőszer típusától és a helyzet körülményeitől függően. Ez meglehetősen alacsony mutató ahhoz képest, hogy Ukrajnában néha akár 1 millió dollárba kerülő Patriot rendszerű rakétákat is használnak ilyen célpontok eltalálására.

Az ilyen rendszerek lehetővé teszik az ellenséges rakéták és drónok megsemmisítését, amelyeknek sikerült áttörniük a távoli légvédelmi vonalakat, közvetlenül azon a területen, ahol az objektumok találhatók. Így például a Conflict Intelligence Team megfigyelői azt feltételezik, hogy a kritikus infrastruktúra objektumok elleni tömeges csapásainak hulláma során 2022. október 18-án a Gepard légvédelmi rakéta volt az, amely megsemmisítette az X-101 cirkáló rakétát a kijevi Erőmű-6 fölött.

Moszkva rakétákat és drónokat halmoz fel a téli időszakra, hogy az év leghidegebb időszakában csapást mérjen Ukrajnára. Ezért csak az ukrán égbolt hatékony védelme biztosítja az életet, a fényt és a meleget az ukránok otthonában. Azt sem szabad elfelejteni, hogy a további légvédelmi rendszerek hozzájárulnak a világ élelmezésbiztonságához azáltal, hogy az orosz támadásoktól megvédik azokat a kikötőket, amelyeken keresztül Ukrajna gabonát exportál.

Az ukrán égbolt teljes „lezárása” tíz éves feladat. Jelenleg lehetetlen Ukrajnát olyan „vaskupolával” felszerelni, amely 100%-ban semlegesítené az orosz rakétatámadásokat. Ukrajna légvédelmi rendszerekkel való maximális telítése azonban meghatározott védelmi zónákhoz és bizonyos típusú orosz rakéták ellen a nyugati országok számára meglehetősen reális, mert nem több száz rendszerről és több százezer rakétáról beszélünk.

Hiszen csak az Ukrajnának nyújtott átfogó segély járul hozzá az Orosz Föderáció kimerüléséhez és vereségéhez. Csak ennek a háborús forgatókönyvnek van logikus vége, mert az Oroszországgal való béke a megtévesztő nyugalmi állapot, amelyet a Kreml bármelyik pillanatban megtörhet. Ez már megtörtént, és nem egyszer.

Részvény: