Újabb eurómilliárdokat szabadít fel Magyarország számára az Európai Bizottság

Három hónapos értékelés után döntöttek úgy Brüsszelben, hogy elégedettek a magyar kormány reformjaival az oktatás és képzés, valamint a nemek közötti egyenlőség területén. Ezek a tematikus feltételek eddig 2 milliárd eurót blokkoltak a kohéziós alapokból.

Megerősítette az Európai Bizottság, hogy újabb milliárdokhoz juthat hozzá Magyarország a még befagyasztott uniós pénzekből – értesült a PortfolioAz Európai Bizottság szóvivője az EUrologusnak megerősítette a hírt és hozzátette, hogy ez a hétéves költségvetésből 2 milliárd eurót érint. Ezzel az összeggel csökkentve további 19 milliárd euró van befagyasztva, amelynek felszabadítása túlnyomó részben, a jogállamisági eljárás keretében, a korrupcióellenes intézkedésektől függ.„A Magyarország és az Európai Bizottság közötti több hónapos tárgyalások után a magyar hatóságok november 30-án, illetve december 1-jén nyújtották be önértékelésüket az oktatási és képzési rendszer, illetve a nemek közötti egyenlőség területén. A Bizottságnak három hónapos jogi határidő állt rendelkezésére az értékelés végrehajtására, és egy nagyon alapos vizsgálat után a Bizottság úgy döntött, hogy elfogadja ezeket az önértékeléseket” – mondta a Portfoliónak Stefan De Keersmaecker szóvivő.

Hozzátette ugyanakkor, hogy ennek az értékelésnek nincs köze a kondicionalitási eljáráshoz vagy más jogállamisági eljáráshoz, így a magyar pénzek nagy része továbbra is zárolva marad.

Befagyasztott pénzek

Az Európai Unió összesen 31 milliárd eurót blokkolt a Magyarországnak szánt forrásokból. Ezek egyik része a Covid utáni helyreállítási alap 10 milliárd eurója, melyek felszabadításához 27 szupermérföldkövet kell teljesíteni, ez azonban még nem történt meg. Ebből az összegből eddig mindössze 920 millió eurót kaptunk meg két hónapja, ez a RePowerEU-fejezet támogatásainak 20 százalékos előlege, ami azonban automatikusan járt minden tagállamnak, amely aláírta az erről szóló megállapodást.

A maradék 21,9 milliárd euróból 6,3 milliárdot a kondicionalitási eljárás blokkol – ezek ügyében még semmilyen előrelépés nem történt. A lap úgy tudja, hogy itt már történtek előrelépések, de három ügyben (Erasmus-ügy, az Integritás Hatóság szerepe és a magyar vagyonnyilatkozatok hiányosságai) biztosan nem elégségesek a kormány lépései. Itt nagyjából a júniusi EP-választások utánra – pesszimistább források szerint ősszel – történhet érdemi előrelépés.

A többihez az úgynevezett horizontális és tematikus feljogosító feltételeket kell teljesíteni. Ebből 10,2 milliárd euró lehívását már tavaly decemberben lehetővé tette az Európai Bizottság, miután a magyar kormány átfogó bírósági reformot hajtott végre. Emellé jön most az a körülbelül 2,2 milliárd, melyet a tematikus feljogosító feltételekhez kötöttek, az oktatási és képzési rendszer, illetve a nemek közötti egyenlőség területén.

Mint ahogy a Portfolio írja, ebből a két teljesített témakörből az egyik szorosan kapcsolódik a pedagógusok béremeléséhez, a Bizottság itt azt várta el, hogy a kormány megfelelő oktatási stratégiát fogadjon el, és hogy törvénybe foglalja a tanári fizetések emelésének kereteit. Ez Brüsszel szerint megtörtént, így szabadulhattak fel a pénzek.

Ez azt jelenti, hogy a kohéziós pénzek 21,9 milliárd eurós keretéből már 12,2 milliárdot hívhat le a magyar kormány.

Fontos, hogy ez nem azonnali kifizetést jelent, vagyis ezek a milliárdok nem érkeznek meg egyik pillanatról a másikra, hanem a kormánynak be kell nyújtania a számlákat, amelyeket utólag fizet ki az EU. Ha pedig időközben úgy ítélik meg, hogy bármelyik területen – így például az igazságszolgáltatásban – visszalépés történt, akár újra blokkolhatják a pénzeket.

Forrás:https://hvg.hu/itthon/20240301_Tobb_milliard_euronyi_forrast_szabadit_fel_Magyarorszag_szamara_az_Europai_Bizottsag

Részvény: