Az ellenzék által kezdeményezett rendkívüli ülést Kövér Lászlónak mindenképpen össze kell hívnia, de az minden bizonnyal határozatképtelen lesz.
„Most már nem választ el minket hosszú időszak attól, hogy a parlament rendes ülése megkezdődjön, a jövő hónap, február végén. Ezért én nem látok okot, hogy a rendkívüli ülés eszközéhez kelljen nyúlni” – mondta Szijjártó Péter az ATV-nek arra, az ellenzék által kezdeményezett rendkívüli ülésen megszavazzák-e a kormánypártok Svédország NATO-csatlakozását.
A külgazdasági és külügyminiszter szerint ha csak jövőre ülésezne a parlament, érdemes lenne megfontolni egy rendkívüli ülést, de így nem.
A rendkívüli ülést viszont mindenképp össze kell hívnia Kövér László fideszes házelnöknek, miután az ellenzéki pártok összegyűjtötték a kellő számú aláírást. Az még kérdés, mikor lehet az ülés, erről a Házbizottságban kell dönteni. Az ellenzék február 5-ét javasolta, de ha nincs egyetértés, akkor az ülés napját Kövér László házelnök tűzi ki.
A rendes ülésszak február 26-án, hétfőn kezdődik.
Ahogy a február 5-öt meg tudják fúrni a kormánypártok, úgy az ülést is ellehetetleníthetik. A Fidesz-KDNP bevett gyakorlata, hogy az ilyen üléseket bojkottálják a kormánypárti képviselők, így az ellenzékiek hiába mennek el, a napirend elfogadásához sincsenek elegen, így az ülés el sem kezdődik.
A svéd NATO-csatlakozást egyébként egyszer már rendkívüli ülésen majdnem tárgyalta az Országgyűlés, hiszen tavaly július 31-én szintén ellenzéki kezdeményezésre volt már ilyen ülés. Azonban az kudarcba fulladt, miután – amint arra számítani lehetett – a Fidesz és a KDNP politikusai bojkottálták az ülést, amely így határozatképtelen volt.
Abból a szempontból valóban nincs jelentősége, hogy melyik ülésen döntenek a svédek NATO-csatlakozásáról, hogy már mindenképp Magyarország lett az utolsó.
Orbán Viktor közben Magyarországra hívta a svéd miniszterelnököt, a Fidesz-frakció csak a tárgyalás után alakítja ki álláspontját Svédország ügyében.