Az Országgyűlés 134 igen szavazattal választotta meg köztársasági elnöknek az Alkotmánybíróság elnökét.
Az Országgyűlés 134 igen szavazattal megválasztotta Sulyok Tamást Magyarország következő köztársasági elnökének. 147 képviselő vette fel a szavazólapot, 146-an adták le a szavazatukat, a 134 igen mellett 5 nem és 7 érvénytelen szavazat volt.
A parlament korábban ugyanezen a napon Novák Katalin február 11-i keltezéssel benyújtott lemondó nyilatkozatát 196 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül fogadta el.
Az új köztársasági elnök hivatalba lépéséig (március 5.) az államfői feladat- és hatásköröket Kövér László, az Országgyűlés elnöke gyakorolja. Ebben az időszakban az Országgyűlés döntése alapján Lezsák Sándor alelnök tölti be a házelnöki posztot.
Sulyok Tamás 2000-től 2014-ig osztrák tiszteletbeli konzulként dolgozott, 2014 szeptemberében lett az Alkotmánybíróság tagja, fél évre rá a testület elnökhelyettese. Az Országgyűlés 2016 novemberében az Alkotmánybíróság elnökévé választotta.
Az új köztársasági elnök megválasztására azután volt szükség, hogy Novák Katalin február 10-én bejelentette lemondását, miután hatalmas felháborodást váltott ki azzal, hogy kegyelmet adott a bicskei pedofilügyben érintett, másodfokon kényszerítés miatt elítélt pedagógusnak. K. Endre a bíróság szerint igazgató-helyettesként arra próbálta rávenni a bicskei gyermekotthon bántalmazott fiatalkorú lakóit, változtassák meg a vallomásukat, hogy a pedofília miatt később elítélt igazgatót felmentsék.
A kegyelmi döntés a kormányfő is reagált, Orbán Viktor miniszterelnök a Facebook-oldalán arról beszélt, hogy a kormány nevében benyújtott egy alkotmánymódosítást, ami „lehetetlenné teszi, hogy kiskorú gyerekek sérelmére elkövetett bűncselekmény esetén az elkövető kegyelmet kaphasson”.
Novák Katalin utódjaként több név is felmerült a sajtóban, egy telefonos közvélemény-kutatás során többek között Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter, Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter, Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora és Trócsányi László korábbi igazságügyi miniszter nevére is rákérdeztek.
Forrás:https://www.economx.hu/belfold/sulyok-tamas-koztarsasagi-elnok-valasztas.785833.html