Sikeres volt Magyarország gázzsarolása

         Az EU az embargó kedvéért olajvezetékeket finanszíroz Magyarországra. Ismertté vált, hogy az Európai Bizottság kész pénzt szánni új olajvezetékek építésére Magyarországnak, hogy visszavonja vétóját az Oroszországgal szembeni olajembargó elrendelésével kapcsolatban.

         Ennek érdekében már szerdán a tervek szerint újraosztják az Európa orosz gáztól való függetlenségét célzó REPowerEU terv által biztosított forrásokat.

         A REPowerEU szerint az EU lehetőséget adott Magyarországnak, hogy Oroszországtól vásároljon olajat az új közlekedési infrastruktúra kiépítéséig. Ilyen engedményeket tett az Európai Unió az olajembargó érdekében, amelyet már a jövő héten jóváhagyhatnak.

         Az Európai Bizottság szerint az olajinfrastruktúra Magyarország és más, az orosz olajtól függő országok igényeit kielégítő korszerűsítése nem igényel jelentős beruházásokat. Egyes esetekben új rendszerösszekötők építéséről beszélünk az Európai Unió nyugati és déli részéről, másokban – a meglévő csövek kapacitásának bővítéséről.

         Emlékezzünk vissza, a múlt héten Szijjártó Péter magyar külügyminiszter azt mondta, hogy az országnak 700-750 millió euróra van szüksége ahhoz, hogy visszautasítsa az olajat Oroszországtól. Ennek nagy része a magyar olajfinomítás más típusú olajokra való korszerűsítését célzó beruházás, a többi a vezeték nyugat felőli bővítése. A héten azonban Budapest követelései meredeken emelkedtek. És úgy tűnik, most 18 milliárd eurót fizet az EU Magyarországért.

         „Magyarország megoldást vár az EU-tól: beruházásokat és 15-18 milliárd eurós kompenzációt az embargóból eredő drágulásért, ami szükségessé teszi Magyarország energiaszerkezetének teljes korszerűsítését” – fogalmaz Szijjártó új retorikájában.

         És úgy tűnik, az Európai Unió kész még ezeknek a követelményeknek is megfelelni. Az Európai Bizottság kifejezte készségét kompenzálni Magyarországot azért, mert a hatodik szankciócsomagban támogatja az Oroszországgal szembeni olajembargó bevezetését. Az uniós országok több mint két hete nem tudnak megegyezni róla, elfogadását minden uniós tagországnak támogatnia kell.

         Ez az ára az EU-egységnek, azonban a magyar zsarolás sikere után az EU-nak vannak pozitívumai is – ez az, hogy Magyarország nem tudja többé meggátolni az embargót, és az EU továbbra is legyőzi az orosz energiamonopóliumot, ami egyidőben az EU-egység erejét is mutatja.

#EU #Magyarorszag #gaz #olajembargo

Részvény: