Oroszországnak izmoznak a hétvégén a G7 külügyminiszterei

A soros elnök Nagy-Britannia meghívására Liverpoolban tanácskoznak a hétvégén a hét vezető ipari hatalom (G7) külügyminiszterei.

Abrit külügyminisztérium ismertetése szerint az északnyugat-angliai nagyvárosban tartandó kétnapos miniszterei értekezleten – amely a soros brit G7-elnöki időszak utolsó nagyszabású diplomáciai eseménye – a résztvevők demonstrálni kívánják egységes fellépésüket a világpolitikában tapasztalható rosszhiszemű magatartási formákkal szemben, beleértve Oroszország Ukrajnával szembeni megnyilvánulásait – írja az MTI.

Liz Truss, a vendéglátó brit külügyminiszter a hétvégi G7-tanácskozást felvezető beszédében – amelyet a londoni Királyi Külügyi Intézetben, székháza után közkeletű nevén a Chatham House-ban tartott – leszögezte: a globális gazdasági befolyásért folyó harc immár teljes lendülettel zajlik, és e küzdelemben Nagy-Britanniának barátaival együtt a szabad világ élvonalában kell maradnia.

A brit külügyminiszter a liverpooli értekezleten hangsúlyozni kívánja annak fontosságát, hogy a demokratikus országok világszerte tisztább és megbízhatóbb finanszírozást nyújtsanak infrastrukturális és technológiai fejlesztési programokhoz, alternatívát kínálva a nem piaci alapon működő gazdaságokkal szembeni fenntarthatatlan eladósodás helyett.

Liz Truss ezzel kapcsolatban kiemelte: 44 olyan alacsony és közepes jövedelmű ország van a világban, amelyeknek Kínával szembeni adóssága meghaladja hazai össztermékük (GDP) 10 százalékát.
Truss a liverpooli külügyminiszteri értekezlet előtt, a BBC brit közszolgálati televíziónak adott interjúban – arra a kérdésre, hogy mennyire tart valószínűnek egy orosz katonai inváziót Ukrajna ellen – kijelentette: a G7-országok feladata éppen az, hogy elrettentsék Oroszországot egy ilyen akciótól.

A brit külügyminiszter szerint stratégiai hiba lenne Oroszország részéről egy ilyen lépés, és ha bármi ilyesmi történne, annak súlyos következményei lennének.

Arra a kérdésre, hogy kizárja-e a katonai válaszlépést az Ukrajna elleni orosz invázió esetére, Liz Truss kitérően úgy válaszolt: Nagy-Britannia máris együttműködik Ukrajnával védelmi és biztonsági kérdésekben.
A héten találkozott ukrajnai hivatali partnerével, és Ben WallACE brit védelmi miniszter is Ukrajnában járt nemrégiben, vagyis Nagy-Britannia máris támogatást nyújt Ukrajnának.

Liz Truss kiemelte: London segítséget nyújt annak eléréséhez is, hogy Ukrajna energiaellátása ne kizárólag az oroszországi szállításoktól függjön.

Arra a kérdésre, hogy egyetért-e a brit fegyveres erők vezérkari főnökének minapi kijelentésével, miszerint ha Oroszország katonai akciót indít Ukrajna ellen, az potenciálisan a második világháború óta nem látott súlyosságú konfliktushoz vezethet, a brit külügyminiszter ugyancsak kitérő választ adott, megismételve: azt a véleményt osztja, hogy rendkívül súlyos fejlemény lenne, ha Oroszország ilyen akcióra szánná el magát.
Megismételte azt a véleményét is, hogy Moszkva stratégiai hibát követne el egy ilyen akcióval, amelynek súlyos következményei lennének Oroszországra nézve.

Az Oroszországot Németországgal összekötő Északi Áramlat 2 földgázvezetékre vonatkozó kérdésre a brit külügyminiszter úgy fogalmazott: „abszolút szükségszerűség” az orosz földgáz- és energiaszállításokkal szembeni függés csökkentése, részeként egy olyan átfogó stratégiának, amelynek célja a nem piaci alapon működő gazdaságokkal, a világpolitika rosszhiszemű szereplőivel szembeni függés általános csökkentése.
Liz Truss egyenes utalást tett arra, hogy a G7-értekezleten felveti a kérdést Németországnak. „Találkozom új német hivatali partneremmel és nincsenek kétségeim afelől, hogy ezt a problémát is megtárgyaljuk” – fogalmazott a szombati BBC-interjúban a brit külügyminiszter.

https://www.napi.hu/nemzetkozi-gazdasag/g7-kulugyminiszter-csucstalalkozo-nagy-britannia-liverpool.741973.html

Részvény: