Oroszország képes lesz megőrizni szuverenitását?

         „Az ukrajnai különleges hadművelet végeredménye mindenképpen megvalósul, és ez Oroszország szuverenitásának megerősödéséhez vezet” – folytatja illuzórikus számításait és kijelentéseit Vlagyimir Putyin orosz elnök. Legalábbis az Állami Duma frakcióvezetőivel folytatott megbeszélésen próbált ilyen üzeneteket terjesztreni.

         Sok nyugati szakértő már észrevette, hogy az orosz imperialista elnök jelenlegi retorikája más, mint az Oroszország és Ukrajna közötti háború kezdete előtt. Tehát, ha korábban az orosz elnök magabiztos volt, valóban egyfajta Birodalom feje volt, most nem lehet együttérzés nélkül nézni az „elmúló korszak elsorvadt ereklyéjét”. Putyin összezavarodik a szavakban, dadog, úgy ül a széken, mint egy élettelen baba.

         „Egyes kollégák megjegyezték, hogy különleges katonai műveletünk szuverenitásunk erősítéséhez vezet. Ez igaz, de a művelet kezdete nem kapcsolódott ehhez a célhoz. Ez elkerülhetetlen, de mellékhatás” – mondta az orosz elnök a találkozón.

         Kár, hogy Vlagyimir Vlagyimirovics Putyin soha nem magyarázta el kollégáinak, és velük együtt lakosságának sem, hogyan vezethet az orosz állam szuverenitásának megerősödéséhez egy Oroszország és egy szomszédos állam közötti háború, amely csak kimeríti ezt a szuverenitást? És ha Oroszország szuverenitásának megerősítése csak mellékhatása azoknak a céloknak, amelyeket Oroszország a háborúban követ, akkor mik a fő célok?

         Putyin szerint: „A különleges hadművelet fő célja „a Donbász megvédése és magának Oroszország biztonságának megerősítése”, ami azt jelenti, hogy ezek az elvont célok ismét megváltoztak, és már nincs semmi közük a február végén – 2022 március eleje bejelentettekhez. Emlékezzünk vissza, hogy akkor Putyin egy különleges katonai hadművelet (vagyis háború) kezdetét hirdető beszédében csak az ukrán Donbass régió denacifikálását, ennek az ukrán régiónak Ukrajnától való erőszakos elválasztását, valamint az ukrán állam egészének dekommunizálását jelentette be. Most az orosz média hivatalos verziója szerint Putyin úgy döntött, hogy az Luganszkaja és a Doneckaja kvázi államok vezetőinek segélykérésére válaszul katonai különleges műveletet hajt végre a Donbász védelmére. Ez a verzió pedig nem bír ki semmilyen kritikát, mivel nem tudja megmagyarázni milyen szüksége volt Oroszországnak arra, hogy csapatait Ukrajna északi, északkeleti és déli részébe küldje (ahol az orosz hadsereg megsemmisítő vereséget szenvedett). Végül is, ha Oroszországnak csak Ukrajna keleti régióját kellett „védenie” (ahol a LNK és a DNK található), akkor most hogyan magyarázza Putyin, hogy kockára kell tenni az Oroszország szuverenitását, orosz katonák ezreit kell elkölteni, több milliárd rubel orosz adófizetők északon, északkeleten és délen – ahol egyrészt semmit sem értek el, másrészt, mint kiderült, nem volt katonai feladat e régiók elfoglalására?

         És mi értelme van az elnöknek az ország politikai és katonai vezetésével találkozni, ahol ismét megvitatják különleges katonai műveletük céljait? A politikai és katonai elit elfelejtette őket, vagy ami még rosszabb, nem ismerte őket? A válasz nyilvánvaló, természetesen ismerték. Ezzel a találkozóval Putyin egyszerűen megpróbálta ismét emlékeztetni magáról és a politikai és katonai rétegekre gyakorolt befolyásáról, és ami a legfontosabb, ismét megszilárdítani „birodalmi” pozícióját az Oroszországban. Putyin retorikája (és ezzel együtt a célok) azért változott meg, mert most a beteljesületlen ambíciókat igazítják a valósághoz, hogy sikeresen bemutassák azt lakosságuknak, mintha eredetileg minden így lett volna eltervezve.

         Kiderül tehát, hogy ez az egész „kényszer természet” és „katasztrófamegelőző intézkedések” nem más, mint egy mítosz, amelyet az uralkodó és a csatlósai találtak ki, és amely hamarosan az egész ország szuverenitását és biztonságát sújtja. Végtére is, hamarosan az emberek felébrednek és megértik, hogy Oroszország minden régiójában, amelyet az elmúlt harminc év puccsával meghódítottak és alárendeltek maguknak, nem történt fejlődés, az Oroszország egyetlen rubelt sem fektetett be ezekbe a depressziós, borongós régiókba – Csecsenföld, Abházia, Oszétia, valamint 8 éve nem történt reform és fejlesztés az orosz irányítású Donbászban.

         Nincs messze az orosz elnök és az orosz vezérkara közötti szakadás, nincs messze az oroszországi politikai puccs és Putyin megbuktatása, nem messze pedig Oroszország szuverenitásának teljes elvesztése.

#Oroszorszag #kulonleges_katonai_hadmuvelet

Részvény: