Orbánék számára baljós előjel, hogy Pressman megint Washingtonba utazott

Legutóbbi látogatása után jelentették be az orosz kémbank elleni szankciókat.

Ismét Washingtonba látogatott David Pressman, az Amerikai Egyesült Államok magyarországi nagykövete, hogy magas rangú amerikai kormányzati tisztviselőkkel konzultáljon az amerikai-magyar kétoldalú kapcsolatokról.

Amikor legutóbb márciusban Washingtonban járt Pressman nagykövet, szuvenírként szankciós csomagot hozott vissza, aminek következményeként az orosz alapítású, budapesti székhelyű Nemzetközi Beruházási Bank több vezetője is felkerült az amerikai szankciós listára. Washington már akkor egyértelműen jelezte, hogy aggódva figyeli az orosz-ukrán háború kitörése óta, hogy a NATO-tag magyar vezetés hogyan dörgölőzik Moszkvához.

A Fidesz vezetés azonban nem vett vissza, sőt még rá is tett egy jó pár lapáttal arra, hogy tovább mélyítse az amerikai-magyar külügyi kapcsolatokat, ami soha nem volt még olyan rossz, mint most, és tavasszal úgy tűnt, még annál is rosszabb lehet, mint amilyen a 2014-es kitiltási ügy idején volt. Akkor az Egyesült Államok a 7750-es elnöki proklamáció alapján (amely korrupcióban részt vevő vagy abból hasznot húzó személyek amerikai egyesült államokbeli belépésének felfüggesztéséről szól) megtagadta a beutazás lehetőségét hat meg nem nevezett magyar köztisztviselőtől, egyikük az adóhatóság akkori elnöke, Vida Ildikó volt.

A Fidesz továbbra is beleáll a dologba: a keleti kapcsolataiknak és Donald Trumpnak hízelegnek, a jelenlegi nagykövetnek pedig barátságtalan üzeneteket küldenek. Az is inkább az Amerika-ellenes retorikát erősítette, amikor Szöllősi György „futball nagykövet”, a Nemzeti Sport főszerkesztője nem kapott beutazási vízumot az USA-ba. Bármilyen szankciót vagy szigorítást is jelentenek be, az Orbán-kormánynak megvan a biztos válasza: az őszinte magyaroktól féltik az amerikai demokráciát, ahol tombol a woke és Donald Trump meg Tucker Carlson támasztják még a szólásszabadság bástyáját.

De nézzük, min akadt ki mostanában Pressmann, mielőtt Washingtonba utazott:

Vendégül látták Budapesten a Kínai Kommunista Párt egyik (szankcionált), népirtásban bűnrészes tisztviselőjét
Magyar tisztivelő kapott kitüntetést az ex KGB-ügynök Kirill pátriárkától
Szijjártó keblére ölelte Oroszország külügyminiszterét – és másokat is erre buzdított
Mindeközben Kövér beszólt a svédeknek
De ami végképp kiverheti a biztosítékot, az a pekingi Orbán-Putyin találka, amelyet a NATO-tagországok és Svédország budapesti nagykövete „biztonsági kockázatnak ítéltek” és rendkívüli ülésen vitatták meg aggályaikat az egyre jobban elmélyülő magyar-orosz barátsággal kapcsolatban. Akkor Pressman azt nyilatkozta a Szabad Európának, hogy „mindannyian aggódunk amiatt, hogy a magyar miniszterelnök találkozott Putyin elnökkel, miközben Oroszország agresszorként áll háborúban Ukrajnával. Aggasztó, hogy Magyarország úgy döntött, ilyen módon lép kapcsolatba Putyinnal. Ahogy az a nyelvezet is aggasztó, amivel a miniszterelnök Putyin ukrajnai háborúját jellemezte”. Ráadásul Orbán az egyetlen az USA szövetségesei közül, aki ezt teszi.

Mostani Washingtoni útján a nagykövet megbeszélései során a végrehajtó hatalom rangidős képviselőivel, köztük a Kongresszus, a Fehér Ház és a Külügyminisztérium vezető tisztségviselőivel is találkozott. De egy Facebook bejegyzéséből az is kiderül, hogy az európai ügyekért felelős albizottság elnökével, Tom Keannel és a képviselőház külügyi bizottságának ellenzéki rangidős tagjával, Bill Keatinggel is folytatott megbeszéléseket.

Forrás:https://hvg.hu/itthon/20231104_David_Pressman_washingtoni_utazas_kitiltas_szankciok

Részvény: