Orbán rövidlátása és populizmusa

Ukrajna „nem képes finanszírozni magát”, így ebben az értelemben állítólag „nem létező ország”. Ezt Orbán Viktor miniszterelnök jelentette be április 14-én, pénteken. Ismét botrányba keveredett egy magyar tisztségviselő, aki a magyarországi és európai drágulást kommentálta. Úgy véli továbbá, hogy Brüsszelnek nem kell „áttörésre számítania a katonai infláció megfékezésére irányuló segélyek terén”.

​A politikus a következőket is igaznak tartja: amint az USA és az EU leállítja Ukrajna finanszírozását, azonnal véget ér a háború. Orbán azonban téved.

​Abban az esetben, ha a partnerek felhagynak Ukrajna támogatásával, Oroszország népirtó háborúja nem áll le, hanem súlyosabb és véresebb formákat ölt.

​Oroszország nem áll meg Ukrajnánál, agresszióját tovább akarja tolni Nyugat felé, azon belül is Magyarország felé. Amit valószínűleg nem értenek Budapesten, hogy az Ukrajnának nyújtott segély nem jótékonyság. Ukrajna támogatásával Európa elsősorban saját biztonságába fektet be.

​„Ukrajna pénzügyi értelemben nem létező ország. Nem tudja finanszírozni magát. A kérdés az, hogy megmentjük-e Ukrajnát vagy sem. Amint nemet mondunk, véget ér a háború” – biztosít a miniszterelnök.

​A magyar hatóságoknak hálásaknak kell lenniük azért, hogy az ukránok életük árán is békés eget őriznek Budapest és más európai városok felett.

​Ukrajnának ugyanakkor nincs adóssága Magyarországgal szemben, mert Budapest kivonta magát minden Kijevnek nyújtott támogatás alól az agresszió visszaszorításában. Ráadásul Budapest többször is „sarokkő” lett az Orosz Föderáció elleni szankciók gyors elfogadásában.

​Magyarország maga sem áll meg példátlan próbálkozásaiban, hogy oroszbarát eszméket „hozzon” Európába.

​Orbán Viktor csapata (és maga a miniszterelnök) április 12-én este alighanem fellélegzett, amikor értesült az amerikai kormány döntéséről.

​Washington újabb, Magyarországot közvetlenül érintő szankciókat jelentett be. De jóváhagyásuk tagadhatatlanul jó hír volt a magyar hatóságok számára.

​Az tény, hogy Magyarország fővárosában jóval komolyabb „büntetést” vártak Washingtontól, és David Pressman, az Egyesült Államok magyarországi nagykövete mindent megtett ennek érdekében. Orbán csapata pedig megérti, hogy tetteikkel már régen még keményebb hozzáállást váltottak ki magukkal szemben.

​Tehát jelenleg az USA szankciókat vetett ki egy Oroszország által Budapesten létrehozott bankra, amely működött (a magyar kormány engedélyével és részvételével). Egy Magyarországról ebbe a bankba „kirendelt” magyar diplomatát is szankcionáltak.

​Ennek fényében Orbán Viktor a diplomáciai trükk bevetése mellett döntött, és már pénteken, április 14-én arról beszélt, hogy jó kapcsolatokat ápol az Egyesült Államokkal: „Jó kapcsolatunk van az amerikaiakkal. Az Egyesült Államok a barátunk és fontos szövetségesünk” – mondta az állami rádiónak adott interjúban.

​Orbán hozzátette: Magyarország soha nem értett egyet azokkal a szankciókkal, amelyeket a Nyugat az Orosz Föderáció elleni szankciók alkalmazása mellett döntött, ugyanakkor nem tagadja „senkinek jogát” a korlátozások alkalmazására: „ideértve az Egyesült Államok jogát is a korlátozások alkalmazására, ha szükségesnek látják” – mondta Orbán.

​Orbán Viktor Magyarország miniszterelnökének Ukrajna finanszírozásáról tett nyilatkozata „egy újabb ukránellenes kijelentés” – ezt Oleg Nikolenko Ukrajna Külügyminisztériumának szóvivője fejtette ki április 14-én.

​Nikolenko emlékeztetett: a magyar miniszterelnök azt a véleményét fejezte ki, hogy Európának finanszíroznia kell az ukrán kormány számos igényét.

​„Egyáltalán nem vagyunk meglepve, hogy a nyilatkozat azonnali pozitív reakciót kapott Moszkvában” – jegyezte meg.

​A Külügyminisztérium szóvivője ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy Magyarországnak az Európai Unió pénzügyi támogatására is támaszkodnia kellett: „Cinikus, hogy a magyar vezetés más országok pénzügyi ügyeiről beszél akkor, amikor Magyarország maga is rengeteg pénzt kap az Európai Uniótól, hogy támogassa gazdasági stabilitását.”

​Hozzátette: Ukrajna támogatása „nem jótékonyság”, hanem Európa befektetése a saját biztonságába.

​Az ukrán állam létezésének eszméjének megsértésePutyin és a Kreml tisztviselői retorikájának közvetlen idézete. Orbán vezetésével Magyarország nem tud más gazdasági sikert felmutatni, mint az EU-tól kapott támogatások „kiütését”, az oroszországi barátság zsarolásával. Budapest európai uniós tagsága jelenleg inkább negatív, mint pozitív benyomást kelt.

Részvény: