Máris elkezdte megnehezíteni Tusk életét a lengyel Alkotmánybíróság

Az eddigi kormánypártot mindig kiszolgáló testület pontosan időzítette a határozatokat.

Hirtelen aktivizálta magát a lengyel Alkotmánybíróság (Ab). Éppen a miniszterelnök-választás napján mondta ki, már nem először, hogy az EU Bírósága által mulasztások miatt kiszabott pénzbüntetések az alkotmányba ütköznek, bár ennek a gyakorlati jelentősége azért nem sok, mert az Európai Bizottság úgyis levonja az ilyen összegeket az országnak járó más kiutalásokból.

Ennél fontosabb, hogy alkotmányellenesnek minősítették a Legfelső Bíróságról hozott törvényt, amelytől Mateusz Morawiecki eddigi miniszterelnök azt várta, hogy végre megfelel majd az EU jogállamisági követelményeinek, és megnyitja a pénzcsapokat. Csakhogy kormányon belüli ellenfele, Zbigniew Ziobro volt igazságügyi miniszter biztatására Andrzej Duda köztársasági elnök az Alkotmánybírósághoz fordult, amely most úgy időzítette a döntését, hogy már Donald Tusk kormányának az életét nehezítse meg.

Az Európai Bizottság ugyanis, amelynek elnöke lelkesen fogadta Tusk visszatérését a varsói kormány élére, kénytelen lesz ragaszkodni korábbi álláspontjához, hogy az igazságszolgáltatás függetlenségét növelő új törvényeknek hatályba kell lépniük és működniük kell.

Más döntéseket is hozott mostanában a lengyel Ab. Míg eddig éveken át mindig mindent rendben talált a Jog és Igazságosság (PiS) kormányának törvényjavaslatai körül, most hirtelen rájött, hogy a nyugdíjemelés és a bírói fizetések rendezése alkotmánysértő módon történt, vagyis már az új kormányra hárul néhány milliárd zloty váratlan pluszkiadás.

Az új kormány köreiben azon gondolkodnak, hogy nyilvánítsák érvénytelenné az Ab határozatait, mert ezek meghozatalában olyan, szabálytalanul megválasztott alkotmánybírák vettek részt, akikről az Emberi

Jogok Európai Bírósága korábban kimondta, hogy nem tekinthetők független bírónak. Ezen a címen akár azt is megteheti a kormány, hogy a határozatokat nem hirdeti ki a hivatalos közlönyben, és így azok nem léphetnek hatályba. Csakhogy ez elég kockázatos lépés lenne éppen a jogállam szempontjából, ráadásul rossz emlékeket ébreszt, hogy 2016-ban Beata Szydlo PiS-es kormánya az akkor még független Ab neki nem tetsző döntéseivel tette meg ugyanezt, ami miatt a hatalomba most visszatért politikusok akkor nagyon felháborodtak. Ezért kérdéses, mi lehet a Tusk-kormány válaszlépése

Forrás:https://hvg.hu/vilag/20231212_lengyel_Alkotmanybirosag

Részvény: