Magyarország változtatott az álláspontján az izraeli háborúval kapcsolatban

Miután az Egyesült Államok pénteken megvétózta az ENSZ Biztonsági Tanács elé terjesztett javaslatot, amely humanitárius tűzszünetet követelt volna Gázában, az arab és muszlim országok Egyiptom vezetésével az ENSZ Közgyűlés keddi rendkívüli ülése elé vittek egy, a szövegében szinte azonos határozattervezetet. Az ENSZ Közgyűlésének 193 tagállamából 153 támogatta a humanitárius tűzszünetre felhívó határozatot, és mindössze tíz tagállam szavazott ellene – köztük az Egyesült Államok, Izrael és Ausztria.

A szavazástól huszonhárom tagállam tartózkodott, köztük az Egyesült Királyság, Németország és Magyarország is.

A keddi szavazás során több ország eltért az október 27-én kialakított álláspontjától.  Az ENSZ Körgyűlése akkor is humanitárium tűzszünetre szólított fel, ám a határozatot akkor még csak 120 tagállam támogatta, 45 tartózkodott, és 14 szavazott ellene, köztül Izrael és az Egyesült Államok és Magyarország.

Albánia, Ausztrália, Kanada, Dánia, Észtország, Etiópia, Finnország, Görögország, Izland, India, Irak, Japán, Lettország, Monaco, Észak-Macedónia, Fülöp-szigetek, Lengyelország, Dél-Korea, Moldova, San Marino, Szerbia, Svédország, Tunézia, Tuvalu, Vanuatu és Zambia az ENSZ korábbi határozathozatalánál, októberben még tartózkodott, a keddi szavazáson azonban már támogatta a tűzszüneti követelést. Horvátország és a Fidzsi-szigetek az október 27-i nem szavazata helyett kedden már igennel szavazott, míg Magyarország, a Marshall-szigetek és Tonga a korábbi „nem” szavazata helyett kedden tartózkodott a szavazástól – derült ki az AP jelentéséből.

A Biztonsági Tanács határozataival ellentétben a Közgyűlés határozatai jogilag nem kötelező erejűek, üzenetei azonban barométerként szolgálnak a világ országai számára. 

A világsajtó értékelése szerint az Egyesült Államok egyre inkább elszigetelődni látszik Izrael gázai hadjáratának támogatásával összefüggésben. Ezzel együtt az Egyesült Államokat – Izrael legközelebbi szövetségeseként és legnagyobb fegyverszállítójaként – még mindig a legalkalmasabbnak tartják arra, hogy meggyőzze Izraelt a humanitárius tűzszünet elfogadásáról.

Joe Biden amerikai elnök kedden a szokásosnál keményebb hangnemben figyelmeztette Izraelt az ENSZ-közgyűlés szavazása előtt. Eszerint Izrael elveszítheti a nemzetközi támogatást a Gázai övezet „válogatás nélküli bombázása” miatt.

Forrás:(AP / The Guardian)

Részvény: