Magyarország megkezdi a gázexportot Ukrajnába

            A történelem során először kezdődött el a gáz fizikai exportja Magyarországról Ukrajnába. Mindkét fél profitál ebből a megállapodásból.

         „A magyar irány Szlovákia után tranzit hiányában is a második garantált útvonal lett Ukrajna gázellátásában. Ennek az útvonalnak a megnyitása lehetőséget teremtett a kereskedők számára, hogy egy horvátországi terminálról cseppfolyósított LNG-szállítást szervezzenek Ukrajnába” – írta kedden a Facebookon Szerhij Makogon, az ukrán gázszállító rendszer vezetője.

         Az FGSZ üzemeltetői és az ukrán OGTSU között 2021. december végén kötött megállapodás lehetővé teszi, hogy Magyarország akár 8 millió köbméter gázt szállítson Ukrajnába naponta (2,9 milliárd köbméter évente). Az ilyen irányú gázszállításra garantált kapacitások lefoglalása 2022. szeptember 30-ig érvényes. 27 millió köbméterrel együtt napi gázszállítási kapacitás Szlovákiából, ami 35 millió köbméterre növeli Ukrajna üzemanyagimportjának garantált teljes kapacitását naponta.

         Korábban a meglévő GTS rendszer csak Ukrajnától Magyarország felé haladva működhetett. Az Oroszország és Ukrajna közötti megromlott kapcsolatok után azonban a hivatalos Moszkva úgy döntött, hogy jelentősen csökkenti az ukrajnai gázszállítást. A GTS rendszer műszaki intézkedéseinek köszönhetően mindkét irányban lehetőség nyílt a gázszállításra.

         Ezenkívül az útvonal megnyitása lehetővé tette a kereskedők számára, hogy egy horvátországi terminálról cseppfolyósított gázt szállítsanak Ukrajnába.

         Magyarország számára ez a megállapodás lehetővé teszi, hogy az idei első negyedévben 700 millió köbméter fordított gázszállítást szállítsunk Ukrajnába számunkra kedvező eladási árak mellett. A 2022. februári havi kapacitáselosztó aukción 124,8 millió köbmétert foglaltak el (4,46 millió köbméter naponta) a Magyarországról Ukrajnába irányuló gázszállításra.

         Emlékezzünk vissza, hogy korábban Magyarország megállapodott az orosz „Gazprommal” az Ukrajnát megkerülő gázellátásról, az európai piacoknál többszörösen alacsonyabb áron. Ez lehetővé teszi számunkra, hogy magas feláron adjunk el gázt Ukrajnának, amely viszont elégedett egy ilyen megállapodással, hiszen a „magyar” tranzitkülönbözetet is figyelembe véve a végső ár a fogyasztó számára nagyon elfogadható és alacsonyabb, mint a tényleges „orosz” vagy „fehérorosz” gázár. Magyarország számára továbbra is jövedelmezőbb lesz, ha Ukrajna kiterjedt gázszállítási rendszerén keresztül kap tranzitban gázt, amely lehetővé teszi a legrövidebb útvonalon az európai országok megszakítás nélküli gázellátását.

         Korábban Orbán Putyinnal is megbeszélést folytatott Moszkvában, ahol egyebek mellett az Oroszországból Magyarországra irányuló gázszállítás növelésének kérdése is szóba került. „Tekintettel arra, hogy egész Európa energia-, vagy inkább gázválságot él át, nagyon fontos volt a hosszú távú szerződések megkötése. Köszönjük, hogy aláírta őket. Mai találkozónkon azt a célt szeretném elérni, hogy növeljük a szállítási mennyiséget” – mondta Orbán úr. Konkrétan azonban nem sikerült megegyezni a készletek növeléséről, vagy legalábbis az ez irányú tárgyalások időpontjáról.

         „Tavaly a Gazprom két hosszú távú szerződést írt alá Oroszországból Magyarországra történő földgázszállításra 2036-ig, így az ellátás stabilitása itt biztosított. Nemcsak a stabil ellátás fontos, hanem az is, hogy ma Magyarország az európai piaci árnál ötször olcsóbban vásárolja meg az orosz gázt” – összegzett szomorúan Orbán a találkozó utáni sajtótájékoztatón.

Fürge Hír

Részvény: