Magyarország aggodalommal követi az Ukrajna és Oroszország közötti fejleményeket

Budapest álláspontját az ukrajnai orosz katonai beavatkozás egyre növekvő fenyegetettségével kapcsolatban – próbálta kifejteni Szijjártó Péter magyar külügyminiszter az Euronewsnak adott interjújában. Megjegyezte, hogy minden konfliktus Nyugat és Kelet között komoly problémákat okoz Közép-Európa számára. Szijjártó szerint Magyarország új hidegháborútól tart, ezért a nézeteltérések Moszkvával való diplomáciai rendezését részesíti előnyben:
         „Mindent meg kell tennünk, hogy elkerüljük a legrosszabb forgatókönyvet. Be kell fektetnünk a diplomáciába. Be kell fektetnünk a párbeszédbe. Ezért szorgalmazzuk, kérjük az Orosz Föderációt és nyugati szövetségeseinket, nagy országokat, erős országokat, hogy ne veszítsék el a békés rendezés reményét.

         Számunkra, meglehetősen kicsi közép-európai országokra ez rendkívül veszélyes lehet, ha erőszakról van szó.  Tehát mindenképpen kell hogy kerüljük el a legrosszabb forgatókönyvet” – kommentálta Szijjártó.

         Emlékezzünk vissza, hogy Magyarország – számos más kelet-európai országgal ellentétben – az orosz-ukrán feszültségek hátterében nem volt hajlandó további NATO-erőket telepíteni a területén. Hogy az Ukrajna elleni orosz támadás, majd területeinek elfoglalása esetén nem kedvez Magyarországnak. És mindez azért, mert Magyarország Ukrajnával határos, amely maga Magyarország számára lesz az utolsó határ Magyarország és Oroszország imperialista politikája között. Szijjártó Péter szerint Budapest ennek semmi értelmét nem látja:

         „Nem, nem értünk egyet, és nem is fogunk egyet érteni, mert az ország területén már vannak NATO csapataink, ez a magyar hadsereg és a magyar fegyveres erők, amelyek megfelelő formában vannak, hogy garantálják az ország biztonságát. Tehát nincs szükség további csapatokra Magyarország területén.”

         Budapest ugyanakkor bírálja a Moszkva elleni új szankciók bevezetésének gondolatát. És Putyin és Orbán legutóbbi moszkvai találkozója után újabb felfutás van a magyar politikusok Oroszország melletti szavaiban. Szijjártó Péter ragaszkodik ahhoz, hogy ez a kérdés komoly munkát igényel az EU-n belül:

         „Nem akartuk megsérteni az európai egységet. Soha nem vétóztunk. Ezekkel a döntésekkel mindig egyetértettünk, nem akadályoztuk meg őket. De nézzék meg magukat a szankciókat, ez kudarc. Ők nem dolgoznak. Sikertelenek. Ha megnézzük a nagy nyugat-európai országok – köztük Franciaország – közötti kereskedelem volumenét az Orosz Föderációval, akkor komoly számokat láthatunk. Látni fogjuk, hogyan nőtt a kereskedelem volumene Franciaország és Oroszország, Németország és Oroszország között a szankciók bevezetése óta.

         Az én álláspontom a következő: ha további szankciókról beszélünk, akkor mindenképpen őszinte elemzést kell végezni a bevezetett szankciók következményeiről” – mondja Szijjártó, mintha egy Oroszország által készített papírlapról olvasná.

         Emlékezzünk vissza, Putyin korábban Magyarország miniszterelnökének moszkvai látogatása során éppen Orbán Viktorral tárgyalt az Oroszország elleni új szankciók bevezetésének megengedhetetlenségével kapcsolatos kérdésekről. Megjegyezte: ezek az intézkedések nemcsak az orosz, hanem a magyar gazdaságnak is jelentős károkat okoznak, de veszélyeztetik e két ország további normális gazdasági együttműködését is.

         Mindezek a beszédek belső elégedetlenséget ébresztenek a magyarok között Magyarország jelenlegi kormányának politikájával szemben. Amelynek lakossága mindig is jobban összpontosított Európára, mint Oroszországra. A parlamenti választások előestéjén a magyarok azon töprengenek, vajon ez az ára-e Magyarország lojalitásának az Oroszország támogatásában, illetve a magyar tisztségviselők azon kísérletében, hogy ismét felvegyék a Putyin politikájával szembeni gazdasági szankciók szükségességét? De vajon nem kell-e holnap fizetniük a gyerekeinknek a tanúsított hűségért és az európai pozíciók elvesztéséért Kelet-Európában? Talán legközelebb azt gondolja a miniszter, hogy Putyinnak nincsenek szövetségesei ebben a kérdésben, hanem éppen ellenkezőleg, vannak olyan államok, amelyek nem ellenzik az Oroszországgal való összeolvadást.

Fürge Hír

Részvény: