Lyukat üt a magyar költségvetésen egy nagy feltörekvő ázsiai gazdaság

A költségvetés hiánya a tervezetthez képest elszaladt, amiben most egy új lehetséges okot is találtunk. Kérdés közben a hiány finanszírozása, és ennek az államadósságra való hatása, amire meglepő választ kaptunk a Kormányinfón.

Most már egyértelműen látszik, hogy a költségvetés nem tartható a tervezett keretek között, hiánya beavatkozás nélkül sokkal nagyobb lehet a tervezett GDP arányos 3,9 százaléknál, pedig az sem kevés. A legfőbb ok a béremelkedést jóval meghaladó magas infláció okozta vásárlóerő-csökkenés, amely visszafogta a fogyasztást. A magyar költségvetés legnagyobb forrása a fogyasztáshoz kapcsolódó adók, főleg az ÁFA, így érthető a bevételek elmaradása.

Szankciós ajándék
A költségvetésnek ugyanakkor volt egy ajándéka is az elmúlt másfél évben, melyet pont az Oroszország elleni szankcióknak köszönhetünk. Ezek hatására ugyanis az orosz olaj és a Brent típus közti különbség hordónként 25-30 dollárra nőtt, és ez a különbség a Molra pont emiatt kivetett különadó miatt a költségvetést illeti. Ez nem kis összeg, azonban most, hogy az olajár a világpiacon erősen megdrágult, miután a kínálat a kitermelés visszafogása miatt szűkült, az orosz olaj iránt is megnőtt a kereslet.

Óriás vevő szűkíti a rést
Mint korábban is beszámoltunk róla, India lelkes vásárlója lett a sokkal olcsóbbá vált orosz olajnak, és úgy tűnik, most már nem jelent akadályt az orosz tengeri olajszállításra kivetett 60 dolláros ársapka, mivel a szállítást megoldják olyan hajókkal és biztosítókkal, melyekre nem vonatkozik a tilalom magasabb ár esetén. Most pedig az ár hirtelen megugrott: a zerohedge.com szerint India már közel 80 dollárért vásárol, és így is megéri neki, hisz a Brent ára 93 dollár, és a gyorsan növekvő, de alacsony bázisról induló indiai gazdaság erősen árérzékeny.

Igen ám, de ez a hatás Magyarországot is érinti, jól lehet nem ismerjük jelenlegi elszámolás pontos szabályait: ha a nemzetközi piacon így felszaladt az orosz olaj ára, akkor azt mi sem kaphatjuk érdemben olcsóbban. Ez viszont azt jelenti, hogy az eddigi hordónként 20-30 dolláros rés most akár 15 dollár alá csökkenhetett, és ez a költségvetés bevételi oldalát érzékenyen érinti.

Az uniós pénzekre számítanak
Megkérdeztük a Kormányinfón, hogy a megnövekedett hiánnyal mit tervez a kormány, van-e még lehetőség idén kiigazításra, vagy ehhez már túl rövid az idő. Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter szerint még nem született döntés, a háromnegyedéves adatok ismeretében tekintik át alaposabban a helyzetet. Hozzátette ugyanakkor, hogy nagyon valószínűnek tartják az uniós pénzek egy részének megérkezését a lengyel választások után, és ez sokat könnyít a jövő évi helyzeten, így kevésbé problémás az idei nagyobb hiány.

Elinflálódó adósság
Az Economx kérdésére, miszerint a magas költségvetési hiány és a stagnáló GDP mellett törvényszerűen bekövetkező jelentős államadósságnövekedés nem aggasztja-e a kormányt, azt a választ kaptuk, hogy a GDP-arányos államadósság érdemben nem fog nőni, mivel az adósság nagy része forintban van. Ez közgazdasági értelemben meglehetősen aggasztóan hangzik, hisz csak úgy állhat elő ilyen helyzet, ha a jórészt forintban lévő adósság elinflálódik. Ez pedig csak a forint jelentős elinflálásával, illetve leértékelésével valósulhat meg, ennek részleteiről az év végi adósságadatok ismeretében írunk majd bővebben.

India kimaxolta az orosz olajvásárlást
India rákapott az olcsó olajra, azonban bármennyit nem vehet belőle, ahhoz túl nagy szereplő.

Forrás:https://www.economx.hu/gazdasag/inflacio-koltsegvetes-olajar-forintarfolyam.778094.html

Részvény: