Közel tízmillió áldozata lehet évente, mégsem törődünk a megelőzésével

A stroke jelenleg a második vezető halálozási ok a világon, a szakemberek szerint az ellátásban és a megelőzésben tapasztalható hiányosságok még mindig katasztrofálisak.

A Stroke Világszervezet-Lancet Neurology Bizottság új jelentése szerint 2050-re 50 százalékkal megugrik a stroke-ban elhunytak száma világszerte, ha nem történnek jelentős intézkedések a stroke megelőzésére, és a kockázati tényezők gyakoriságának korlátozására

Az Egészségügyi Világszervezet szerint a stroke a második vezető halálozási ok világszerte, 2020-ban 6,6 millió halálesetet okozva.

A jelentés szerint ez a szám 2050-ben várhatóan eléri a 9,7 milliót.

Kockázati tényezők

A stroke-ellátásban világszerte tapasztalható hiányosságok katasztrofálisak. Drasztikus javulásra van szükségünk ma, nem pedig 10 év múlva
– mondta Dr. Sheila Martins, a Stroke Világszervezet elnöke egy nyilatkozatban.

A kutatók hat magas jövedelmű, valamint hat alacsony és közepes jövedelmű ország 12 stroke-szakértőjével készített interjúk kvalitatív elemzését végezték el, miközben olyan tényezőket is figyelembe vettek, mint a népességnövekedés és az öregedés.

Az elemzés során felfedeztek néhány kulcsfontosságú akadályt, amik a magas színvonalú felügyelet, a megelőzés, az ellátás, és a rehabilitáció előtt állnak.

Ezek közé tartozik a stroke kockázati tényezőinek, például a cukorbetegség, a magas koleszterinszint, az elhízás, a rossz táplálkozás és a dohányzás alacsony ismertsége.

A jelentés szerint az előrejelzett stroke okozta halálesetek többsége – pontosan 91 százaléka – az alacsony és közepes jövedelmű országokban fog bekövetkezni. A Bizottság társelnöke, Dr. Mayowa Owolabi szerint azonban a magas jövedelmű országokban, például az Egyesült Államokban a szegénységi küszöbön élők is nagyobb kockázatnak vannak kitéve

A stroke-ok számának növekedése nemcsak fizikai, hanem pénzügyi áldozatokat is követel:

A stroke óriási áldozatot követel a világ népességétől, évente több millió ember halálához és maradandó fogyatékosságához vezet, ráadásul dollármilliárdokba kerül

  • mondta Dr. Valery Feigin, az Aucklandi Műszaki Egyetem munkatársa, a bizottság társelnöke.

A kutatók előrejelzése szerint a stroke-betegek kezelésének és támogatásának költségei is megduplázódhatnak: a 2020-as 891 milliárd dollárról 2050-re akár 2,3 billió dollárra. A legtöbb hasonló következmény pedig leginkább Afrikában és Ázsiában lesz érezhető.

Az egyik leggyakoribb probléma a stroke megelőzésére és ellátására vonatkozó ajánlások végrehajtása során a finanszírozás hiánya. Bizottságunk azt javasolja, hogy a világ minden egyes kormánya vezessen be törvényi szabályozást és adóztassa meg az egészségtelen termékeket, például a sót, az alkoholt, a cukros italokat, a transzzsírokat
– jegyezte meg Feigin egy nyilatkozatában.

Az új jelentés mögött álló kutatók 12, tényeken alapuló ajánlást dolgoztak ki a stroke megelőzésére világszerte, beleértve az alacsony költségű felügyeleti rendszerek létrehozását, a lakosság tudatosságának növelését és a hatékony akut stroke-ellátás kialakítását.

A múlt hónapban az Egészségügyi Világszervezet közzétett egy jelentést, amely a magas vérnyomást a világ egyik vezető halálozási és rokkantsági kockázati tényezőjeként azonosította.

A magas vérnyomás azonban a stroke egyik legfontosabb kockázati tényezője.

A szakértők szerint mind a stroke, mind a magas vérnyomás megelőzésének legjobb módja az egészséges táplálkozás, az egészséges testsúly, az alkohol és a dohányzás kerülése, valamint a rendszeres testmozgás.
A stroke-ot a Mayo Clinic szerint gyakran a hirtelen fellépő erős fejfájás, az egyik vagy mindkét szem látászavara, a járási nehézségek, az arc vagy a végtagok bénulása vagy zsibbadása, valamint a beszéd, vagy mások megértésének nehézségei alapján lehet felismerni.

Forrás:https://www.economx.hu/nemzetkozi-gazdasag/kozel-tiz-millio-aldozata-lehet-evente-megsem-torodunk-a-megelozesevel.778698.html

Részvény: