„Hazafelé” tartott a magyar katonai helikopter, vagyis a támaszpontjára, amikor elakadhatott egy kifeszített drótkötélben, és bekövetkezett a tragédia. Térképen szükséges jelölni a légigyakorlaton felmerülő akadályokat, azonban az az ominózus kábel lemaradt a tájékoztatásból. Mélyrepülésben a pilótának azonban minden lehetséges tényezőre figyelnie kell.
A kéthetes légi gyakorlat térképeit frissítették, arra azonban nem adtak határozott választ a horvát fegyveres erők vezetői, hogy a drótkötél, amibe a magyar helikopter beleakadhatott, szerepelt-e a naprakész térképeken. A horvát légierő parancsnoka szerint mélyrepülésben a pilótáknak figyelniük kell az esetleges akadályokat – írja az Index.
Nagy robajra lettem figyelmes. Éppen bádogos munkát végeztem, de tudtam, hogy a csattanás nem innen származik. Aztán láttam, hogy bekövetkezett az égszakadás. Sűrű füst gomolygott
– idézte fel emlékeit egy helybéli a horvát RTL-nek.
A tragédiához közel, a Cikola-kanyonban egy kávézó turista 12:30 körül hallott egy robbanást, és utána égett gumi szagát érezte.
Ketten szörnyet haltak a helyszínen, harmadik társukat viszont a horvát légierő gépével és helikopterével órákig keresték.
Ezért zuhanhatott le a magyar katonai helikopter Horvátországban
A honvédség két katonája is meghalt a helikopter-balesetben. Harmadik társuk után még zajlik a keresés, miután a horvát légtérben kiképzési gyakorlat közben lezuhantak a járművel. Nem hivatalos információk szerint egy zipline kábelben akadhadtak el.
Túl mélyen” száguldott a horvátok szerint
A vizsgálat még nem zárult le, mégis a horvát Telegram portál több egymástól független forrásra hivatkozva közölte, hogy a három magyar katonát szállító helikopter túlságosan alacsonyan szállt, és nekiütközött egy zipline-nak. A magyar helikopter pilótája lehet, hogy a nem vette észre a rozsdamentes acél drótkötélpályát, két magaslat között kifeszítve, és abban akadhatott el.
A horvát védelmi miniszter, Mario Banozic közölte, hogy haladéktalanul megkezdődött a vizsgálat a baleset körülményeinek feltárására. Az egyik „legkorszerűbb” eszközről van szó – tette hozzá –, ezért választ kell kapni minden kérdésre.
Mélyrepülésben száguldott a kanyonban
– írta nem hivatalos forrásokra hivatkozva a tportal. A baleset okáról egyelőre semmit sem tudni – mondta viszont Tomislav Pusnik dandártábornok.
A horvátokhoz magyar nyomozók is csatlakoznak, a vizsgálatot pedig a NATO szabványaival összhangban folytatják le.
Kitérő választ adtak a horvátok a térképről
A kéthetes képzéshez frissítették a térképet az antennák, a szélerőművek és minden egyéb akadály jelölésével, amely korlátozza a légi forgalmat – tudatta a horvát védelmi minisztérium.
Újságírók faggatták a horvát Pusnik tábornokot, a zipline is szerepelt-e a térképen, azonban a tábornok válaszából nem derült ki, hogy a térképen a zipline-t, a távvezetéket, esetleg mindkettőt berajzolták volna.
„Egy kanyonban fekszik, felette egy távvezetékkel, és ezt megjelölték” – felelte a tábornok.
A légierő parancsnoka is kitérő választadott: „Senki sem hibáztatható ilyen helyzetért” – érvelt Mihael Krizanec.
A térképeket frissíteni kellett, de 300 méternél alacsonyabb magasságon a legénység kötelessége a terület megfigyelése és az akadályok elkerülése
– mondta a horvát légierő parancsnoka.
Forrás:https://www.napi.hu/magyar-gazdasag/horvatorszag-hadgyakorlat-katonai-helikopter-baleset.773007.html