Hamarosan „lezárható” Orbán és kormánya politikája: utálatos kijelentések, amelyek hamarosan lejáratják Magyarországot

Orbán Viktor a modern Európában a “gyáva” szó szinonimájává vált. Oroszország Ukrajna elleni háborúja megmutatta, mely politikusok és államok emlékeznek igazán arra, hogy az európaiak milyen mértékű agressziót követtek el egykor a XX században, abban a hitben, hogy “a háború nem éri el őket”.

Az orosz geopolitika és erőforrások tűjére szorult magyar politikusok továbbra is úgy gondolják, hogy Ukrajnának békét kell kötnie az orosz terroristákkal, akik nap mint nap rakétákkal rombolnak le lakóépületeket, és ölnek meg több száz ukrán lakost.

Orbán Viktor néhány napja tűzszünetet és béketárgyalásokat szorgalmazott Ukrajna és Oroszország között az ukrán ellentámadás megkezdése előtt. Orbán szerint azonban az ukránok ellentámadásra készülnek, ami “az ukránok dolga”.

De elmondása szerint “másfél éves katonai gyakorlattal rendelkező emberként” “nagyon jól tudja”, hogy a támadó oldal háromszor több veszteséget szenved el, mint a védekező.

“És egy olyan országban, amelynek lakossága csak egy kis részét teszi ki a szembenálló fél lakosságának, ilyen körülmények között jelentős katonai támadást indítani egy véres háború kirobbantását jelenti. Mindent meg kell tennünk, még az ellentámadás megkezdése előtt, hogy meggyőzzük a feleket a tűzszünet és béketárgyalások szükségességéről” – mondta a magyar kormányfő.

Orbán úr nyilvánosan demonstrálja azt a véleményét, amelyet tőle legalábbis nem kérdeztek meg: kijelentései ellentmondanak Európa elmúlt egy évben megvalósult konszolidációjának.

Orbán ráadásul hagyományosan azt nehezményezte, hogy nehéz egyedüli miniszterelnöknek lenni az EU-ban, aki kiáll a békéért, de – mondta – “ha magyar vagy, ki kell állni az igaza mellett”. Orbán azt is elmondta, hogy amíg ő van hatalmon, Magyarország nem fog háborúzni Oroszországgal. A Kremltől való félelem ismét nem számolható fel minden európai államban, Budapesten továbbra is tiltott szó a korrupció és az, hogy nem akarják átalakítani a politikát a modern követelmények szerint.

Nemcsak Ukrajna fejezte ki tiltakozását az ilyen kijelentések ellen. Kijev azonban nem csak ezért nem maradt távol. Az ukrán külügyminisztérium vezetője hangsúlyozta, hogy Ukrajna, mint bárki más a világon, a lehető leghamarabb szeretné helyreállítani a békét, “de igazságos békét, olyan békét, amely mindenekelőtt a területi integritást jelent.”

“Ezért, ha valaki azt kezdi mondani: nincs szükség ellentámadásra, akkor ha ilyen okos, akkor meggyőzön Putyint, hogy vonja ki a csapatokat Ukrajnából, és akkor nem lesz ellentámadás” – mondta Kuleba.

A miniszter visszautasította az arra irányuló törekvéseket, hogy “a problémák megoldását folyamatosan azon a prizmán keresztül közelítsék meg, hogy Ukrajnának le kell mondania valamiről, hogy megoldás szülessen”.

“Ez egy elferdített logika, egy beteg logika, amely a 2014 és 2022 közötti időszakban teljesen megbukott. Ha segíteni akar, használja kapcsolatait és győzze meg Putyint, hogy hagyja el Ukrajnát” – zárta szavait.

Orbán kijelentései egyértelműen ellencsengenek a hivatalos Kijev álláspontjával. Zelenszkij elnök nemrég megerősítette, hogy Ukrajna kész visszakapni az Oroszország által megszállt ukrán területeket. “Meggyőződésünk, hogy sikerrel járunk. Nem tudom, meddig fog tartani. Hogy őszinte legyek, ez többféleképpen is történhet, teljesen másképp. De meg fogjuk tenni, és készen állunk” – mondta Zelenskij a The Wall Street Journalnak adott interjújában.

Ukrajna külügyminisztériuma sem maradt távol attól a hülyeségtől, amit  mondatt Orbán. Az ukrán külügyminisztérium reagált Orbán Viktor magyar kormányfő tárgyalások felhívására Oroszországgal, és közölte, hogy béketárgyalások csak az orosz csapatok Ukrajna területéről való teljes kivonása után lehetségesek.

“A tűzszünet e feltétel teljesítése nélkül befagyasztja a status quót, lehetőséget ad Oroszországnak az újracsoportosításra, az erő felhalmozására és az agresszió új hullámához. 2014-2022 tapasztalatai ezt igazolják. Ráadásul a napi orosz rakétatámadások és az ukrán városok elleni dróntámadások azt bizonyítják, hogy Moszkva nem fontolgat más forgatókönyveket, kivéve a háború folytatását” – írta Oleg Nikolenko, az ukrán külügyminisztérium szóvivője a Facebookon.

Azonban nem csak Ukrajna. Maia Sandu moldovai köztársasági elnök az Európai Politikai Közösség június 1-jei kisinyovi csúcstalálkozóján nem engedte meg, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök kezet csókoljon. Az esetről készült videófelvételeket a közösségi oldalakon osztják meg. A felvételen látható, amint Sandu elhúzza a kezét, megakadályozva, hogy Orbán megcsókolja.

De sem Ukrajna, sem Kisinyov nem “leütötte” Orbánt. Az Európai Parlament megkérdőjelezte, hogy Magyarország képes-e lesz hatékonyan elnökölni az EU Tanácsában 2024-ben, tekintettel arra, hogy az ország nem tartja be az uniós jogszabályokat és értékeket. Az Európai Parlament ellenezte Magyarország elnökségét az Európai Unió Tanácsában, amelyre a tervek szerint 2024 második felében kerül sor. Az Európai Parlament honlapja szerint a megfelelő állásfoglalást a jogállamiság és az alapvető jogok magyarországi helyzetéről szóló vita után fogadták el. Az állásfoglalás szövegét 442 képviselő támogatta, 33-an tartózkodtak, 144-en elleneztek. A határozat hangsúlyozza az EU Tanácsa elnökségének fontos szerepét a jogalkotási kezdeményezések előmozdításában, amely biztosítja a napirend következetes érvényesülését az EU Tanácsának képviselete más európai intézményekkel való kapcsolattartásban.

Érdemes megjegyezni, hogy Orbán kijelentéseit egy politikailag undorító videó előzte meg, amelyet a magyar kormány tett közzé. Mint arról az ukrán külügyminisztérium honlapján beszámoltak, május 30-án a magyar kormány YouTube-csatornáján megjelent egy videó Ukrajna térképének helytelen megjelölésével.

“A Krím-félsziget Ukrajnához nem tartozó területként való kijelölése ellentmond a hivatalos Budapest azon többször kinyilvánított álláspontjának, hogy támogassa Ukrajna szuverenitását és területi integritását nemzetközileg elismert határain belül. „Magyarországnak abba kell hagynia a provokációkat, és be kell tartania az ENSZ-, az EU- és a NATO-tagság keretében vállalt nemzetközi kötelezettségeit” – közölte az ukrán Külügyminisztérium.

Hangsúlyozzák azt is, hogy Oroszország agresszív politikájával való együttjátszás nem járul hozzá az európai béke gyorsabb helyreállításához, amit a magyar kormány a nyilvánosság előtt szorgalmaz.

Orbán ilyen geopolitikai lépésekkel arra kárhoztatja magát, hogy a bürokratikus és gyenge Európa mocsarában hagyta magát és Magyarországot, amelynek elképzelései a XXI század világának legnagyobb fegyveres konfliktusának kirobbanásával már elmúltak. Ukrajnának minden esélye megvan arra, hogy ne csak az EU részévé váljon, hanem arra is, hogy teljesen leváltsa Magyarországot, a modern civilizált világ hajóján kivül hagyva az Orbán vezette országot.

Részvény: