Hallottam a csengőt, de nem tudom, honnan jött: hamisítványok és az igazság a fegyverek magyarországi tranzitjáról Ukrajnába

         Július 20-án számos magyar és ukrán tömegtájékoztatási médiát „örömteli pánik lett úrrá” amiatt, hogy Magyarország engedélyezte a fegyverek átszállítását területein. Erre a Külgazdasági és Külügyminiszterium szóvivője, Paczolay Máté  következőképpen reagált: „Magyarország álláspontja a fegyverszállítással kapcsolatban a kezdetektől egyértelmű: nem küldünk csapatokat és fegyvereket Ukrajnába, és nem engedjük át a magyar-ukrán határon fegyverszállítást. Ez az álláspont változatlan, ezért hamisítványt terjeszt minden oldal, amely ennek ellenkezőjét számolja. Egyetlen fegyverszállítmány sem lépte át a magyar-ukrán határt, és ez a jövőben sem fog változni, mert az a veszélyt jelent Kárpátalja és a magyarság biztonságára.”

         Egy ilyen álláspontnak, hogy őszinte legyunk, két oldala van: egyrészt Budapest gondoskodik arról, hogy az ukrán határon ne legyen katonai felszerelés, különösen abban a régióban, ahol időről időre mindkét oldalról provokálják az állampolgárokat, és ahol Magyarország kiterjeszti befolyását. Másrészt a fegyveres erők fegyverszállítási útvonalának megszakítása az ellátás lassulását idézi elő, ami negatívan befolyásolja Ukrajna eseményeinek menetét a katonai fronton.

         Régóta nem titok, hogy Magyarország nagyon szeretné, hogy Kárpátaljánk a saját közigazgatási egysége lenne, mert még arra is volt példa, hogy Ukrajna legnyugatibb régiójának állampolgárainak magyar útlevelet „kiadtak”.

         A budapesti hatóságok a háború során mindvégig világos állást foglaltak az Oroszország elleni szankciókkal és az Ukrajnának nyújtott segélyekkel kapcsolatban, és gyakran nem az utóbbi mellett volt az álláspontja. Magyarország kétségtelenül egyedül az egyik vezető pozíciót tölti be az érintett ukránok humanitárius segítségnyújtásában, és befogadott a vérontás előli menekülteket. A csak a saját hasznát szolgáló politikai játszma azonban, amikor a cél az orosz pestis ukrán határokon túli terjedésének megakadályozása, 2022. február 24-től soha nem törlődik ki az EU-ban zajló események krónikáiból.

         Meglehetősen sok cikk és anyag olvasható az interneten mérvadó kiadványokból arról, hogy a háború szélsőségesen negatív lefolyása esetén, illetve a kijevi hatóság irányítása elvesztésének miatt a magyar csapatok Ukrajna nyugati régiójának területére kerülhetnek. Az biztos, hogy az ilyen kijelentéseknek van valamilyen történelmi háttere és a szomszédos ország politikája. Felmerül tehát egy szónoki kérdés: az Ukrajnába irányuló felszerelések és fegyverek tranzitjával kapcsolatos kemény Ukrajna-ellenes álláspont vajon az Ukrajna Fegyveres Erőinek megerősödésének lelassítását célozza-e, ami Budapest számára nagyon kényelmes lesz az országunk területeiért esetleges háború esetén?

         Az ilyen sejtéseket jelenleg nem támasztanak közvetlen bizonyítékok a Kárpátalja és a környező régiók védelmének erősödése vonatkozóan. De az a makacsság, amellyel Magyarország megtagadja a szükséges döntések meghozatalát, kétségtelenül nem csak Budapest „magyarcentrikus” politikai stratégiájának tekintendő.

#tranzit #Ukrajna

Részvény: