Földrengés Magyarországon: a katasztrófavédelem közzétette, hányas értéknél mire számíthatunk

Az elmúlt napokban többször is különböző erősségű földrengések voltak Magyarországon. Vélhetően ennek apropóján került ki az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság Facebook-oldalára egy beszédes táblázat, amelyből kiderül, hogy a Richter-skála szerinti különböző értékek mit is jelentenek a gyakorlatban.

A 2-esnél kisebb magnitúdót például csak műszerekkel lehet érzékelni. A 4-es körüli rengés – ilyesmire volt példa hétvégén is Békésben – ugyan még mindig gyengének számít, de már a csillárok kilengenek, morajlás hallatszik – ez még inkább csak ijesztő tud lenni, káros ritkán keletkeznek.

5-ös magnitúdótól közepes erejű földrengésről beszélünk, amely során egyre több épületben keletkezik kár, a 6-ostól már az erősebb épületek is megrongálódhatnak az epicentrumtól 50–80 kilométerre is.

A 10-es erejű rengés már globális katasztrófához vezet – ilyesmit eddig nem tapasztalt az emberiség.

A földrengésekkel kapcsolatban továbbra is óriási probléma, hogy pár másodperccel, esetleg néhány perccel előre lehet őket jelezni. De francia kutatók nemrég találtak egy előjelet, amellyel akár két órával is előjelezhetők lehetnek a földrengések.

Forrás:https://hvg.hu/tudomany/20230822_foldrenges_magyarorszagon_katasztrofavedelem_richter_skala_ertekei_renges_ereje_pusztitas_merteke_tablazat

Részvény: