Egy EP-képviselő petíciót indított a magyar kormány szavazati joga ellen

Történelminek nevezte az általa indított petíciót Petri Sarvamaa finn néppárti képviselő. A kezdeményezés arra irányul, hogy függesszék fel a magyar kormány szavazati jogát a tagállamok tanácsában. A fideszes Hidvéghi Balázs szerint az alaptalan rágalomhadjárat addig tart, amíg „az uniós intézmények tele vannak az ilyen Sarvamaa-féle alakokkal”.

Péntekig várja a csatlakozókat Petri Sarvamaa az Európai Parlament képviselői közül ahhoz a javaslathoz, amelyet egy levélben az EP elnökének címezve kívánnak eljuttatni – írta meg a Népszava. Az Orbán-kormányt – elsősorban a korrupció miatt – rendszeresen bíráló néppárti politikus úgy fogalmaz az időközben nyilvánosságra került levélben, hogy ez az indítvány döntően különbözik attól, amit eddig az uniós alapszerződések 7-es cikkelye alapján folytattak. Az évek óta a tagállamok előtt lévő eljárás keretében ugyanis csak ajánlásokat fogalmazhatnak meg a kormányok – bár idáig sem jutottak még el. Ugyanennek a jogszabálynak a második bekezdése alapján ki lehet mondani, hogy Magyarország tartósan és súlyosan megsérti az uniós értékeket, ez alapján pedig aktiválni lehet a harmadik bekezdés által biztosított lehetőséget, a tagállami szavazati jog korlátozását.

Most vagy soha. Orbán Viktor miatt egyszerűen megrekedt az EU döntési gépezete

– fogalmaz Sarvamaa az X-en. A levélben a képviselő azt kéri az EP elnökétől, hogy kezdeményezze ennek a folyamatnak a beindítását az Európai Bizottságnál és a tagállamok tanácsánál.

Meggyőződésünk, hogy az EUSZ 7. cikk (2) és (3) bekezdése szerinti eljárások elindítása az egyetlen mód az Európai Unió értékeinek védelmére és a döntéshozatali folyamatok működésének biztosítására az Európai Unióban.

– áll a levélben. Petri Sarvamaa hozzátette, hogy Magyarországot többször is kritizálták a jogállamiság lebomlasztása miatt, különösen azt követően, hogy “Magyarország a decemberi EUCO (EU-csúcs) során megzavarta a tagállamok döntéshozatalát, úgy gondoljuk, hogy eljött az ideje, hogy az Európai Parlament cselekedjen”.

Az EUrologus értesülései szerint ahhoz, hogy maga az eljárás valóban ebben a formában folytatódjon, az Európai Bizottság, vagy kilenc tagállam közös javaslatára van szükség. A döntés pedig egyhangúságot igényel.

Érdeklődésünkre a Fidesz EP-frakciójánál Hidvéghi Balázs EP-képviselőnek a közösségi oldalára feltöltött videonyilatkozatát ajánlották figyelmünkbe. Ebben a politikus úgy fogalmazott, hogy

a Soros-hálózat emberei folytatják a Magyarország elleni alattomos támadásukat.

Arra is felhívta a figyelmet, hogy mindez akkor történik, amikor “tízmilliárd eurónyi uniós forrás felszabadításával az Európai Bizottság már decemberben írásba is adta, hogy a magyar jogállam megfelelően működik”.

Hidvéghi hozzátette, hogy az Európai Parlamentben folytatódik az „alaptalan politikai rágalomhadjárat” az ország ellen, és ez addig nem is fog változni, amíg „az uniós intézmények tele vannak az ilyen Sarvamaa-féle alakokkal”.

Ezért idén júniusban át kell vennie Magyarországnak Brüsszel politikai irányítását, Brüsszelben változásra van szükség

– jelentette ki az EP-képviselő. A téma kapcsán Alberto Alemanno, a párizsi HEC Üzleti Iskola jogász professzora azt emelte ki, hogy az Európai Tanács elnökének, Charles Michelnek idő előtti távozásával lehetőség nyílna a tagállamok előtt, hogy ezt a kérdést rendezzék. Michel ugyanis az EP-választások után távozik posztjáról, a kormányfőknek új elnököt kell választaniuk heteken belül – ha nem akarják, hogy ideiglenesen a soros uniós elnökséget ellátó magyar kormány vezetője, vagyis Orbán Viktor legyen az állam- és kormányfők tanácsának az elnöke. Alemanno felrója Michelnek, hogy nem volt eléggé határozott ezen a téren, most azonban a tagállamok kiküszöbölhetik a csorbát és háttérbe szoríthatják Orbánt, akit a professzor Putyin trójai falovának nevez.

Forrás:https://hvg.hu/eurologus/20240109_Az_EP_celkeresztjeben_a_magyar_szavazati_jog

Részvény: