Drón támadta meg az orosz hadseregnek dolgozó kereskedelmi hajót

         A brit védelmi minisztérium hivatalos oldalán az X közösségi oldalon (Twitter néven ismert) közzétett bejegyzés azt állítja, hogy 2023. augusztus 4-én egy Sig nevű orosz kereskedelmi tartályhajót megtámadtak és letiltottak a Kercsi-szoros (Krím-félsziget) közelében. A támadást egy tengeri drón segítségével hajtották végre.

Ez egy nappal az „Olenegorskij gornyák” katonai hajó elleni hasonló támadás után történt. És két nappal a „Szparta” orosz kereskedelmi hajót kísérő orosz járőrhajók elleni állítólagos sikertelen támadás után is.

         A brit ügynökség jelentése megjegyzi, hogy bár a Sig és a Szparta polgári zászlót lobogtat, egy régóta fennálló megállapodás keretében üzemanyagot és katonai rakományt szállítanak Oroszország és Szíria között. A brit hírszerzés kifejtette, hogy 2022. február 28-tól az orosz hadihajók nem tudnak áthaladni a Boszporuszon, így az orosz haderő Szíriában és a Földközi-tengeren nagymértékben függ a Sig-től, a Szparta-tól és több más polgári hajótól.

         Korábban Oleg Usztenko, Ukrajna elnökének gazdasági ügyekkel foglalkozó tanácsadója azt mondta, hogy Ukrajna támadást indíthat az orosz kikötők és hajók ellen a Fekete-tengeren Moszkva helyzetének gyengítésére tett erőfeszítései részeként.

         „Minden orosz hajó a Fekete-tengeren katonai célpont” – mondta Usztenko.

         Azt is megjegyezte, hogy Oroszországnak összes szállítási művelete a Fekete-tengeren Ukrajna potenciális katonai célpontja lehet.

         Ukrajna számára elfogadhatatlan a terroristák közötti bármilyen kereskedelem, ezért, amint azt korábban megjegyeztük, továbbra is minden orosz hajót haditengerészeti drónok támadnak meg.

         Az ukrán elnök tanácsadója kifejtette, hogy ez a válasz egy reakció Oroszország gabonaegyezményből való kilépésére, majd az ukrán kikötők és raktárak elleni orosz támadásokra.

         Ukrajna elnöke, Vlagyimir Zelenszkij is az argentin Nacion című lapnak adott interjújában kijelentette, hogy Oroszország hajók nélkül maradhat a korábban meglévő gabonafolyosó további elzárása esetén.

         Szerinte Ukrajna, miután Oroszország kilépett a gabona-megállópodásból, kénytelen keresni a lehetséges kitérőket mezőgazdasági termékeinek exportálásához. Zelenszkij hangsúlyozta, hogy Oroszország dominanciája a Fekete-tengeren arra kényszeríti Ukrajnát, hogy tegyen intézkedéseket a maga védelmére.

         „Az Orosz Föderációnak meg kell értenie, hogy… ha ugyanígy folytatja, a konfliktus végéig egyetlen hajója sem marad” – mondta Zelenszkij.

         A támadások azt mutatják, hogy a drónműveletek egyre inkább a modern haditengerészeti hadviselés fontos elemévé válnak, és célpontjaik ma már az orosz tengeri ellátási útvonalak leggyengébb láncszemei lehetnek – áll a jelentésben.

         Ahogy az idő és az orosz-ukrán háború menete is megmutatta, Oroszország dominanciája az ukrán tengerparton a végéhez közeledik. A háború csaknem 2 éve alatt Ukrajna egyszerű és hatékony ellenintézkedéseket fejlesztett ki – pilóta nélküli haditengerészeti drónokat, amelyek képesek komoly célpontok megsemmisítésére és támadások végrehajtására az orosz kikötők ellen. Mivel Oroszország becstelenül kilépett a gabona-megállapodásból, ami nemcsak Ukrajna exportlehetőségeit veszélyeztette, hanem éhínséget is okozott egyes afrikai országokban, élelmiszerhiányt pedig egyes európai országokban, Ukrajnának teljes joga van ellenőrizni és megsemmisíteni a saját vizein lévő célpontokat. Mivel sem az orosz, sem az ukrán vizeken több nem lehet polgári hajó, minden orosz hajó, még polgári lobogó alatt is, törvényes alapon megsemmisíthető.

Részvény: