Budapest zsarolása: Magyarország miért nem támogatta az olajembargót Oroszországgal szemben

         Európa egyes országai, megfeledkezve az Európai Unió egységének alapvető és vitathatatlan elvéről, megpróbálják nemzeti érdekeiket a közös fölé emelni. Ez az irány pedig Magyarországnak – mint senki másnak – sikerült.

         Egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy Magyarország a véres ukrajnai eseményeket saját politikai javára használta fel. A magyar parlamenti képviselői által nemrégiben blokkolt Oroszország elleni uniós szankciók hatodik csomagjának példáján nagyon könnyen felfedhető lehet, hogy Budapest milyen valódi kártyákat akar kijátszani, nevezetesen: pénzt kapni az Európai Uniótól a gazdaságélénkítésre.

         Csak két uniós ország nem kapja meg a hőn áhított pénzeket: Lengyelország és hirtelen Magyarország. És ez természetes: ezeknek az államoknak a hatóságai a legkonzervatívabb politikát folytatják Európában – a „baloldal” modern politikájának fellegvára az egész világon. A két ország összehasonlító „ellenzéki” politikai tevékenységet folytat magán az Unión belül, nem biztosít állampolgárainak olyan széles körű jogokat, mint a legtöbb európai országban, és ezzel párhuzamosan blokkolja az Európai Unió egyes döntéseit.

         Most, amikor már könnyű ketszer kettőt számolni, meg lehet érteni, hogy Magyarország mit is akar pontosan: ne érezzen politikai nyomást az EU részéről az országon (szó szerint arra akarja kényszeríteni az Uniót, hogy hunyjon szemet a szólásszabadság hiányára és a polgárok alapvető jogainak megsértésére) és pénzt kapjon a gazdaság fellendítésére. Magyarország a maga részéről a viszonosság elve alapján lojalitást ajánl az Uniónak az Európai Unió döntései iránt. Szó szerint az Európai Uniónak „hallgatnia kell és fizetnie kell”, Magyarország pedig támogatni fogja kollektív döntéseit. A magyar miniszterelnök, Orbán Viktor, hogy jobban nyomuljon, rendszeresen kacérkodott az oroszbarát retorikával, ami meglehetősen kellemetlenül hatott az EU imázsára és egysége elveire. Ez a tény Budapest fő szövetségesének – Lengyelországnak is bajt hozott.  Ezért Andrzej Duda köztársasági elnök, aki remegéssel várta Magyarország új vezetőjét, Novák Katalint, egy közös sajtótájékoztatón azt mondta, hogy „az Európai Uniónak emlékeznie kell arra, hogy a magyar állampolgárok diverzifikálásának folyamata nem lesz teljes, ha a források zárva maradnak az Magyarország számára.”

         Végül Budapest választatta állását. És ez mint csont a torokban Európa minden közös tevékenysége számára, még akkor is, ha a szomszédban példátlan harc folyik a közös világellenség – Oroszország – ellen. Vagy nem olyan közös ellenség, mint korábban gondolták? Кinek az oldalát választja Budapest?

#Magyarorszag #Budapest #Haboru

Részvény: