Az orosz gáz olcsó, de veszélyes

         Az oroszországi gázvásárlás egyik fő problémája Magyarország nagyfokú függése az orosz szállításoktól. Ha egy ország nagymértékben függ egyetlen szállítótól, különösen egy olyantól, mint Oroszország, amely az energiát politikai nyomásgyakorlás eszközeként használhatja fel, az jelentős kockázatot jelent nemzetbiztonságára és szuverenitására nézve. A világnak már volt alkalma ezt Budapest szomszédja – Ukrajna – példáján látni, amely most drágán fizet a Moszkvával fenntartott „jószomszédi” kapcsolatokért.

         Az orosz gáztól való teljes függőséggel Magyarország kevésbé védetté válhat az Oroszországban vagy a gázszállítási útvonalak mentén felmerülő energiaválságokkal és konfliktusokkal szemben. Az ország energiafenntarthatóságának biztosítása érdekében fontos az ellátási források diverzifikálása.

         Emiatt vált az Azerbajdzsánnal kötött megállapodás fontos lépésévé az Orosz Föderációtól való energiafüggőség felszámolásában. A magyar MVM CEEnergy június elején megállapodott az azerbajdzsáni céggel, hogy a SOCAR az idén 100 millió köbméter gázt szállít Magyarországra.

         Ezt a fontos lépést azonnal „áthúzták” a Budapest és Moszkva közötti további párbeszédről szóló információkkal az olajtermékek és az energiaszektor ügyében. Szijjártó csütörtökön telefonbeszélgetést folytatott Olekszandr Novákkal, az orosz energiáért felelős miniszterelnök-helyettessel. „Megvizsgáltuk az energiaforrás-ellátás helyzetét, és megállapítottuk, hogy minden tekintetben biztosítottak hazánk akadálytalan földgáz- és kőolajellátásának feltételei, így nyugodtak lehetünk a téli felkészülést illetően – biztosította Olekszandr Novák, hogy az orosz beszállítók eltökélt szándéka, hogy  teljesítsék a hosszú távú szerződéseket” – írta Szijjártó Facebook-oldalán.

         Érdemes megérteni, hogy az olcsó orosz gáz lényegében a modern magyar rezsim egyetlen kritikus vezérlőkarja, és évről évre segíti „felszínen maradni” a budapesti parlamentben.

         Az ilyen együttműködés már az EU-ból való kilépés felé vezeti az országot. Ezt Simor András, a Magyar Nemzeti Bank korábbi vezetője jelentette be. Simor megjegyezte, hogy Magyarország kilépése az Európai Unióból nem a legvalószínűbb forgatókönyv, de „lehetséges”.

         „Tavaly 10% volt a valószínűsége, mostanra 20-30%-ra nőtt” – jegyezte meg. Rekord magasra nőtt Magyarország költségvetési hiánya, amióta Orbán Viktor miniszterelnök költeni kezdett a tavalyi választások előtt, amelyeket megnyert – áll a közleményben.

         Az ország az EU legmagasabb inflációjával és irányadó kamataival is rendelkezik egy olyan időszakban, amikor több mint 30 milliárd dolláros uniós támogatás továbbra is zárolva van. Ezeket a pénzeszközöket EU visszatartotta, mert a kormány visszavonult a demokratikus kötelezettségvállalásoktól és az állítólagos vesztegetés miatt. „Attól tartok, hogy a magyar kormány olyan helyzetbe hozza az országot, hogy az Európai Unióból való kilépés valódi alternatívává váljon” – mondta Simor.

         Orbán állandó oroszbarát retorikája, aki ismét nem tudott tartózkodni a botrányos kijelentésektől, nem ad stabilitást az országnak. Ismét megismételte Vlagyimir Putyin orosz diktátor hamis narratíváit. Azt mondja, hogy a Nyugat állítólag „az utolsó ukrán katonáig fog harcolni”. Orbán ezt az állami Kossuth Rádió éterében mondta. Orbán szerint a háborút csak „tárgyalással” lehet megállítani. „Mindig van értelme a békéről beszélni, ha háború van. A háború után emberek százezrei számára lesz nehéz teljes életet élni, ezért beszélnünk kell a békéről. Ha a béke hangja nem elég erős, a társadalom a háborút a probléma megoldásaként fogja fel. Ezt a helyzetet csak diplomáciával és tárgyalásokkal lehet megoldani” – mondta.

         Túlságosan ellentmondásos kijelentések, ha megértjük, hogy egy ilyen álláspont maximálisan oroszbarát, és csak Putyin kezére játszik. Ugyanez a Szijjártó azonban olajat önt a tűzre, kijelentve, hogy az ukrajnai béke érdekében Oroszországot fel kell venni a 2024-es olimpiára. Elmondása szerint az 1984-es Los Angeles-i olimpia kommunista bojkottja miatt egy időben több mint 100 magyar sportolót vontak el a versenyzés lehetőségétől. Sokan közülük soha nem kaptak lehetőséget az olimpián való részvételre. „Mi, magyarok nem csak beszélünk a sport béketeremtő erejéről, teszünk is érte, és ennek szellemében lehetőséget adtunk az ukrán női kézilabda-válogatottnak, hogy Magyarországon VB-selejtezőt játsszon, a fehérorosz labdarúgó-válogatottnak pedig lehetőséget, hogy Magyarországon EB-selejtezőt játszhassanak” – mondta a miniszter.

         Hozzátette azt is, hogy Magyarország továbbra is biztosítja a sportrendezvények helyszínét.

         Valószínűleg Budapesten nem akarják megérteni, hogy a nagy nemzetközi versenyek már rég túlnőttek a „politikán kívüli sport” fogalmán. Ezért az Orosz Föderáció és a Fehérorosz Köztársaság részvétele az olimpián arról tanúskodik, hogy a világ beleegyezik abba, hogy tolerálja a politikán kívüli sportokat.

         Magyar kormány politikája miatt napról napra egyre inkább eltávolodik a civilizált világtól Putyin erős diktatórikus „ölelésébe”. Mindez azért, mert Orbán spórolni akar az energiahordozó forrásokon, amelyek az „orosz világ” fenyegetését hoznak Európába.

Részvény: