Az omikron ügyesen kikerüli a a szervezet védekező rendszerét, de a tüdőt kevésbé károsítja

Egy brit kutatás szerint a koronavírus omikron variánsa valószínűleg kevésbé hatékonyan támadja a tüdőt, mint a korábbi változatok. A vírus tüskefehérjéjének mutációi, amelyek képessé teszik arra, hogy kikerülje a szervezet védekező rendszerét, egyben tüdőbeli szaporodásának és súlyos megbetegítő képességének lehetőségeit is csökkentik – erre jutott a Cambridge Institute of Therapeutic Immunology and Infectious Disease (CITIID) kutatóintézet.

„Ezek a megfigyelések rávilágítanak arra, hogy az omikron az immunválasz megkerülését lehetővé tévő tulajdonságokért cserébe alkut kötött a szaporodást és a patogenitást befolyásoló tulajdonságok terén” – idézi a 444 a tanulmányt.

A látszólag kedvező eredmények ellenére további kihívásokra kell számítani. Munkájuk alapján megerősítést nyert, hogy az omikron képes hatékonyabban kikerülni a szervezet védvonalát, ugyanakkor a betegség lefolyásához köthető tulajdonságok valószínűsíthetően felhígultak valamelyest. „Mindazonáltal az omikron jelentős terjedése nagy közegészségügyi kihívást jelent” – mondta a kutatócsoport vezetője Ravi Gupta.

Nagy-Britanniában ütemesen nő a fertőzöttek száma annak ellenére, hogy az országban magas az átoltottság, és az emlékeztető oltások beadásában is élen járnak. Sajid Javid brit egészségügyi miniszter vasárnap azt mondta: az adatok elemzése alapján úgy vélik, hogy az új esetek körülbelül hatvan százalékáért az omikron variáns lehet a felelős.

https://www.napi.hu/nemzetkozi-gazdasag/omikron-koronavirus-terjedes-tudo.742485.html

Részvény: