A feltörekvő gazdaságok szuverén kamatterhei 40 százalékkal emelkedtek a Fitch szerint. Magyarországon ennél nagyobb számokkal találkozhatunk.
Meredek emelkedéssel kétezer milliárd dollár fölé növekszik az idén az államadósok globális kamatfizetési kötelezettsége – áll a Fitch Ratings csütörtökön Londonban ismertetett tanulmányában, amelyet az MTI szemlézett. A nemzetközi hitelminősítő számításai szerint az általa államadós-besorolással ellátott gazdaságok portfoliójának tagjai 2023 egészében várhatóan 2300 milliárd dollár körüli kamatköltséggel számolhatnak szuverén adósságállományuk után.
A Fitch szektorelemzése szerint ez annak a következménye, hogy
a fejlett ipari gazdaságok kamatkiadásai 2020 óta 47 százalékkal,
a feltörekvő gazdaságok szuverén kamatterhei 40 százalékkal emelkedtek.
Külön Magyarországot egyébként nem említik, de a Pénzügyminisztérium adatai szerint az idei első öt hónapban több mint megduplázódtak – azaz bőven több mint 100 százalékkal nőttek – a kamatkiadások.
A Fitch szerint ez a növekedési folyamat azt jelzi, hogy vége az alacsony infláció és – legalábbis a magasan fejlett gazdaságok esetében – a kivételesen alacsony kamatok korszakának.
A hitelminősítő felidézi, hogy az általa államadós-besorolással nyilvántartott fejlett gazdaságok éves kamatköltsége a 2007-2021 közötti időszakban meglehetősen stabilan a 900 millió-ezermilliárd dollár közötti sávban volt, azzal együtt is, hogy ebben a csoportban a hazai össztermékhez (GDP) mért államadósság-ráta mediánszintje ugyanebben az időszakban hozzávetőleg 20 százalékponttal emelkedett.
A fejlett gazdaságok kamatköltsége ugyanakkor jelentősebb ütemben növekszik, mint a feltörekvő gazdaságoké,
mivel a fejlett ipari térség korábban nagyobb mértékben kihasználta az alacsony hitelköltségek előnyeit – áll a hitelminősítő csütörtöki szektorelemzésében.
Forrás:https://www.napi.hu/gazdasag/allamadossag-kamat-hitelminosito-fitch.774471.html