A Zaporozsje Atomerőmű eposza folytatódik: az oroszok továbbra is megtartják és használják az állomást

         Az orosz megszállás az üzemi rendszer megsértéséhez és Európa legnagyobb atomerőművének tényleges leszereléséhez vezetett. Az oroszok akciói rendszeresen krízishelyzeteket idéznek elő az atomerőműven, amelyek mindegyike nagyszabású balesetté válással fenyeget. Különösen veszélyes, ha a megszállók a 4. erőműegységét melegleállási állapotba helyezik. Augusztus 10-én éjjel az oroszok által megszállt Zaporozsje Atomerőműven megszűnt az áramellátás a fő külső távvezetékről. Áramellátási problémák esetén a nukleáris és sugárbiztonságot leginkább a melegleállási állapotban lévő 4. erőmű jelenti.

         Ha az atomerőmű teljesen elveszíti a külső áramellátást, az állomás fő keringető szivattyúit kikapcsolják, és az erőmű „természetes keringető” üzemmódba kapcsol – ismertette Tarasz Tkacs, az Energoatom társaság ügyvezető igazgatója. „Ebben az esetben hűtőszivattyúk hiányában sürgősen „le kell hűteni” – hangsúlyozta Tkacs. A cég hozzátette: egy ilyen üzemmód nehézkes a reaktortelep számára, időtartamát a projekt korlátozza, és az erőmű fő berendezéseinek meghibásodásához vezethet. Az Energoatom hangsúlyozta, hogy az  atomerőmű oroszok általi megszállása és az erőmű illegitim és képzetlen orosz vezetés általi irányítása folyamatosan közelebb hozza az atomerőművet a katasztrófához.

         Az oroszok azonban valószínűleg megértik az általuk okozott problémák mélységét. Az orosz irányítású Zaporozsje Atomerőmű személyzete a negyedik erőműegység hideg üzemmódba helyezésére készül az egyik gőzfejlesztő problémája miatt. Erről az állomás orosz megszállók által ellenőrzött Telegram-csatornára hivatkozva ír Interfax. „A Zaporozsje Atomerőmű negyedik blokkjának üzemelése során az állomás személyzete szivárgásra utaló jeleket fedezett fel a 3-as számú gőzfejlesztő csőrészében. Annak érdekében, hogy az őszi-téli időszak megbízhatóan teljen, és a berendezések jó állapotban maradjanak döntés született az erőmű reaktorának „hidegleállás” állapotba állításáról” – áll az üzenetben.

         Ismét felmerült azonban az egyik reaktor „meleg leállásának” kérdése. „A Zaporozsje Atomerőmű saját gőzszükségletének biztosítása érdekében mérlegelik a 6-os számú erőműegység „meleg leállás” állapotba állításának kérdését” – tisztázták az oroszok.

         Az orosz megszállás körülményei között a NAÜ nem ellenőrzi az atomerőműven zajló folyamatokat, így a létesítményben mindig nagy a balesetveszély.

         Nem enyhíti a szorongást az Energoatom nyilatkozatai, miszerint augusztus 10-én 11:00-tól az erőmű hűtőtavában a vízszint enyhe csökkent. Jelenleg 16 m 20 cm a vízállás. Az utóbbi időben azonban vízszint nem esett le a vízszint mindkét csatornában, mert a mutatók már nem függnek a Kahovszkaja tározótól – jegyezte meg az Energoatom:

         „Annak ellenére, hogy az orosz megszállók felrobbantották a Kahovszkaja vízerőmű gátat, a helyzet továbbra is stabil és ellenőrzés alatt áll.”

         A Zaporozsje Atomerőmű állítólagos „ukrán provokációiról” szóló rendszeres orosz kijelentések Moszkva burkolt zsarolása a nemzetközi közösség ellen. A forrásokra hivatkozva orosz médiák azt közölték, hogy Ukrajna állítólag dróntámadást próbált indítani az erőmű kiégett nukleáris fűtőelemeinek tárolója ellen. Ukrajnában viszont kategorikusan elutasítják ezeket a vádakat. „Kétségtelen, hogy Ukrajna semmilyen dróntámadást nem hajtott végre az atomerőmű ellen, nem is tervezte, és elméletileg sem fogja megtenni” – mondta Mihail Podoljak, az ukrán elnöki hivatal vezetőjének tanácsadója Reuters hírügynökségnek adott kommentárjában augusztus 9-én.

         Ezt megelőzően a RIA Novosztyi orosz hírügynökség egy orosz hadseregből származó forrásra hivatkozva arról számolt be, hogy az ukrán hadsereg állítólag megpróbálta megtámadni a kiégett fűtőelemek tárolóját az atomerőműven. Az ügynökség állítása szerint egy támadó drónt állítólag az orosz csapatok által megszállt Energodar felett fogtak el, amely az atomerőmű irányába haladt.

         Meg kell érteni, hogy csak az Energodar megszállásának megszüntetése és az atomerőmű körüli „biztonsági zóna” létrehozása nemzetközi felügyelet mellett határozottan garantálhatja a katasztrófa forgatókönyvének elkerülését a nukleáris létesítményben. Az oroszok elaknázták az atomerőmű területét, és fedezetként használják katonai felszerelések és személyzet elhelyezésére, valamint a Dnyepr jobb partján lévő ukrán ellenőrzésű települések ágyúzására. Bár augusztus elején a NAÜ nem észlelt aknákat vagy robbanóanyagokat a harmadik és negyedik erőműegység tetején, valamint az erőmű motortereiben, semmi sem akadályozza meg az Orosz Föderációt abban, hogy radikális változtatásokhoz folyamodjon az atomerőmű biztonsága terén.

Részvény: