A tehetetlenségből származó „erő” demonstrálása: mi van az Orosz Föderációban folyó polgári védelmi gyakorlatok mögött

Az Orosz Föderációban polgári védelmi gyakorlatok folynak egy nagyszabású nemzetközi fegyveres konfliktus forgatókönyve szerint. Hasonló gyakorlatokat 2012 óta évente tartanak, és az október 4-i orosz polgári védelem napjára időzítik. A brit hírszerzés úgy véli, hogy az idei képzések nem változtatnak vagy bővítenek gyökeresen.

A britek azt is hozzátették, hogy a Szovjetunió, majd az Orosz Föderáció mindig odafigyelt egy nagy konfliktus hazai előkészületeire. A brit védelmi minisztérium azonban meg van győződve arról, hogy az ukrajnai háború ellenére nem valószínű, hogy Oroszország az elmúlt hónapokban jelentősen megváltoztatta a nemzeti kiképzéssel kapcsolatos álláspontját.

Sok katonai elemzőnek azonban gyökeresen eltérő véleménye van ezekről a gyakorlatokról. Különböző szakértők szerint ezek során az oroszok egy „új Csernobil” előkészületeit készítik elő vagy szimulálják, különösen annak érdekében, hogy leállítsák a fegyveres erők ellentámadását. Vagyis Oroszország szó szerint rájátszik a világ harmadik világháborútól való félelmére. Alekszej Jizsák, az Ukrán Nemzeti Stratégiai Tanulmányok Intézetének szakértője úgy véli, hogy a nagyszabású gyakorlatok azt jelezhetik, hogy az Orosz Föderáció terrortámadásra készül valamelyik atomerőművénél, vagy ilyen előkészületek utánzatára készül: „Talán a saját területén történt incidensre való felkészülésről beszélnek, bár területüknek számít a Zaporozsjei atomerőmű is. Ez az „új Csernobil” veszélyének aktualizálása, ha Ukrajna továbbra is előrenyomul, áttöri a tengeri blokádot és befolyásolja a NAÜ döntéseit, miután beválasztottak minket a kormányzótanácsba. Nem kizárt, hogy minden esetre felkészülhetnek a „vészhelyzet” eltitkolására, ha Putyin hirtelen nem éli túl saját születésnapját. Ilyen hagyomány létezik a tekintélyelvű országokban.”

A kiképzés azonban folytatódik, és továbbra sem érkezett üzenet az Orosz Föderációtól az ukrán atomerőmű elleni terrortámadással kapcsolatban. Van azonban egy másik, nagyon fontos üzenet is. Oroszország, mint egy sarokba szorított vadállat, minden erejével igyekszik „hátsó lábára állni”, és demonstrálni az egész világnak, hogy az utolsó erejeig harcolni fog, még akkor is, ha a végén senki sem éli túl a konfliktust. A nukleáris zsarolás egy dolog, a végrehajtása pedig más. A taktikai robbanófejek bármilyen alkalmazása alapvetően megváltoztatja a katonai helyzetet. Az oroszok fokozatosan hozzászoktatnak ahhoz, hogy egy nukleáris háború valóságos, és csak segíteni fog az országon.

Ismeretes, hogy Oroszország egy nukleáris robbanófejjel ellátott Burevesznik interkontinentális cirkálórakétát készít, vagy már tesztelt, amelynek repülési hatótávja több mint 3000 km lehet. A rakéta NATO-kódjelzése SSC-X-9 Skyfall. A The New York Times rendelkezésére álló műhold- és légifelvételek lehetővé teszik, hogy beszéljünk az Északi-sarkvidék titkos teszthelyén végzett lehetséges tesztekről.

A dokumentáció szerint az orosz rakétának „stratégiai hatótávolságú második csapású” fegyvernek kell lennie. Segítségével az Orosz Föderáció Fegyveres Erői egy város egész kerületét vagy egy katonai létesítményt elpusztíthatják. A Burevesznik-ben található nukleáris töltet azonban kisebb, mint a legtöbb más típusú nukleáris fegyveré – mutatnak rá NATO-szakértők.

A Burevesznik rakéta orosz hadsereg szolgálatába állításáról egyelőre semmit sem tudni. Margarita Szimonyan orosz propagandista előreszaladva fenyeget a küszöbön álló atom ultimátummal. „Addig nem adják fel, amíg nem szenvednek nagy fájdalmat (pontosan így döntött Szimonyan, hogy Ukrajnáról és nyugati szövetségeseiről ír) – amíg nem látnak közvetlen veszélyt, addig nem állnak le. Nagy hatótávolságú rakéták, vadászgépek, ez mind lesz… Ha termonukleáris robbanást végezni Szibéria felett, akkor semmi nem lesz a földön. Minden digitális és műholdos rádióelektronika meghibásodik. Videokamerák és telefonok. Térjünk vissza 1993-ba” – jellemezte jövőképét a propagandista.

Az Orosz Föderáció veszít hatékonyságából a fenyegetéspolitika végrehajtása szempontjából. Egy nyilvánvaló nyers és felkészületlen rendszer demonstrációja, amelyet nehéz bevezetni a csatába. A Burevesznik rakéta még atomfegyvernek is túl piszkos, gyakorlatilag nincs sugárvédelme, és kilövés után veszélyes kibocsátásokat hagy maga után.

Oroszország nagy fenyegetést jelentett és jelent az egész bolygó biztonságára nézve. Vezetőinek szavait, akik mindig tagadják saját bűnösségüket bármilyen fegyveres konfliktusban (amit maguk indítanak), nem lehet elhinni. Az Orosz Föderációban zajló gyakorlatok és a Burevesznik körüli pletykák csak azt hangsúlyozzák, hogy a Kreml továbbra is megpróbálja demonstrálni nem létező erő tényezőt Oroszország oldalán. A „nukleáris hisztéria” mindig megjelenik az Orosz Föderáció információs terében, amikor az ország vereséget szenved az ukrajnai fronton vagy a nemzetközi diplomáciai színtéren.

A Kreml zsarolására csak nagyobb szankciók és segélycsomagok adhatnak választ – mert ezt a „zsarolást” úgy kell felfogni, mint a Dávidot könnyű ellenfélnek tartó Góliát halálrángásait.

Részvény: