A NAÜ szakértői rögzítették az orosz rakéták MLRS-rendszerből való kilövésének jellegzetes hangját a Zaporozsjei Atomerőmű közelében.
„A Zaporozsjei Atomerőműven jelen lévő NAÜ-szakértők több rakétát hallottak, amelyeket úgy tűnt, közelről lőttek ki az erőműtől. A NAÜ csapata a felhőtakaró miatt nem látta a rakétákat, de egy jellegzetes hang azt jelezte, hogy egy közeli rakétavető rendszerből (MLRS) lőtték ki őket” – áll a közleményben.
A NAÜ főigazgatója, Rafael Mariano Grossi hangsúlyozta, hogy Európa legnagyobb, a frontvonalon található atomerőművét továbbra is számos potenciális veszély fenyegeti.
A jelentés azt is megjegyezte, hogy az erőműnek megszakadt a kapcsolata a telephelyen kívüli fő vezetékkel, így tartalék áramot kellett használnia a reaktor hűtésére.
Emlékeztetőül: november 26-án a Zaporozsjei Atomerőmű szinte egész nap az újabb áramszünet küszöbén állt – az erőmű külső áramot kapott az egyetlen rendelkezésre álló tartalék vezetékről.
Az Energoatom információi szerint november 26-án 10 óra 30 perckor a Zaporozsjei Atomerőműtől mintegy 100 km-re északra bekövetkezett rövidzárlat miatt megszakadt az állomás utolsó (negyedik) kommunikációs vonala az ukrán villamosenergia-rendszerrel – PL-750 kV (erőmű – „Dnyeprovszkaja)”. Három másik vonalat korábban orosz ágyúzás rongált meg. Abban az időben az atomerőmű az egyetlen rendelkezésre álló, 330 kV-os tartalék erőátviteli vezetékről kapott áramot.
Emellett a 4-es számú blokk részleges leállása történt a dízelgenerátor automatikus bekapcsolásával, amelyet 10 perc után manuálisan kapcsoltak ki. Ez azt jelzi, hogy probléma van a nukleáris létesítmény áramellátásával. Az ukrán szakemberek 20 óra 52 perckor javították a sérült 750 kV-os vezetéket. A Zaporozsjei Atomerőmű eddig szinte egész nap az esetleges áramszünet szélén volt a 330 kV-os tartalékvezeték leállása esetén.
Meg kell jegyezni, hogy az erőmű orosz csapatok általi elfoglalása óta az erőmű ismételten elvesztette külső áramellátását, és ez idő alatt hét teljes és egy részleges leállás történt.
“Továbbra is mélyen aggódom az erőmű nukleáris biztonsága miatt, mind a sérülékeny, telephelyen kívüli energiaforrások miatt – amelyeket a tőle távol eső támadások érinthetnek, mind pedig a közvetlenebb katonai kockázatok miatt, amelyekkel az erőmű potenciálisan szembesül. Ez rendszeresen sérti az alapelveket, amelyeket fogalmaztam meg az ENSZ Biztonsági Tanácsának ez év májusi ülésén. Ebben az összefüggésben a látszólagos rakétatűz az állomás közelében különösen aggodalomra ad okot” – mondta Rafael Grossi, a NAÜ főigazgatója.