A NATO-csúcs egy lépést tesz Ukrajna tagsága felé

Dmitrij Kuleba külügyminiszter biztosította, hogy a vilniusi NATO-csúcs egy lépést tesz Ukrajna tagsága felé, ez a kérdés már megoldódott.

Ukrajna nem teher a NATO számára, hanem eszköz – mondott Kuleba az újjáépítésről, a békeképletről és a szövetségi csúcstól elvárásokról.

A külügyminiszter megjegyezte, hogy Ukrajna jelenleg részben elégedett azzal, hogy megfelelt saját elvárásainak, amelyre július 11-12-én Vilniusban gyűlnek össze a NATO-országok vezetői.

De metaforikusan mondom: amikor elkezdtünk beszélgetni partnereinkkel a vilniusi csúcstalálkozóról, ragaszkodtunk ahhoz, hogy Vilniusban tegyenek egy lépést Ukrajna NATO-tagsága felé. Ma ez a probléma megoldódott. A lépés megtörténik. A kérdés az, hogy meddig lesz, milyen szélesen a lábat elhelyezni? – jegyezte meg a miniszter.

A miniszter szerint ha a teljes körű háború előtt Ukrajnának nagyobb szüksége volt a NATO-ra, hogy megvédje magát és megerősítse magát, most a NATO-nak Ukrajnára van szüksége.

Az az állam, amely önmaga képes megvédeni a NATO keleti szárnyát, és most ennek az államnak a neve Ukrajna, a Szövetség nagy értéke – mondta Kuleba.

Kifejtette, Ukrajnának fontos szerepe van, mert csapatai a jövőben védelmi funkciót látnak el a NATO-országok számára.

Most, feltételesen szólva, amikor a balti országok arra kérik Németországot, hogy küldjön egy dandárt, hogy megvédje őket Oroszországtól, miután Ukrajna NATO-tagságát megszerzi, melyik brigád fog állni a balti országban? Ukrán. A németeknek pedig nem kell pénzt, forrásokat majd fizetniük, és nem kell kockáztatniuk az Oroszországgal való közvetlen konfrontációt” – mondta a miniszter.

Zelenszkij elnök rendületlenül támogatja azt az álláspontot, hogy Ukrajna NATO-tagsága az egyetlen módja annak, hogy megakadályozzák az újabb háborúkat Európában.

A júliusi vilniusi NATO-csúcson Ukrajna egyértelmű nyilatkozatokat szeretne kapni az Észak-atlanti szövetségben való tagságának kilátásairól.

James Cleverley brit külügyminiszter szerdán kijelentette, hogy London “nagyon támogatná”, ha Ukrajna megkezdhetné a NATO-csatlakozás egyszerűsített folyamatát.

Láttuk, hogyan fejlődik Ukrajna, és hihetetlenül gyorsan fejlődik. Jens Stoltenberg a NATO-külügyminiszterek informális csúcstalálkozóján azt mondta, hogy valójában a Szövetségi Tagsági Akcióterv számos követelménye már megvalósul” – mondta Cleverley.

A fegyveres erők reformja a konfliktusban való részvétel közben történik. Úgy gondolom, hogy az Egyesült Királyság álláspontja nagyon-nagyon kedvező lenne, ha eltávolodnánk az Akciótervtól, felismerve, hogy Svédországtól és Finnországtól ezt nem követeltük meg, és hogy az ukránok cselekedeteikkel jártak el a csatatéren és elkötelezettségüket mutatották a NATO-tagság követelményeinek megfelelő megreformálása iránt” – jegyezte meg a miniszter.

Európa jövője biztonságosabbá válik, amikor Ukrajna a NATO teljes jogú tagja lesz. Ukrajna lesz az első olyan ország, amely katonai tapasztalattal rendelkezik olyan ellenséggel szemben, mint Oroszország, és ráadásul olyan ország, amely NATO-fegyvereket használt.

Részvény: