A mutató Budapest felé fordult: a magyar “pénzügyi eposz” akcióinak alakulása

Az Európai Unió készen áll arra, hogy végre felszabadítsa Magyarország kohéziós alapjait és a Covid utáni gazdaságélénkítő alapokat, összesen 22 milliárd euró értékben.

Az Euronews beszámolója szerint bár a döntés nem végleges, és a többi tagállamnak még jóvá kell hagynia, a magyar kormány több ponton megelégedte az Európai Bizottsággal, és decemberben jöhet a végső jóváhagyás a forráselosztásról.

Emlékeztetünk arra, hogy még 2022 decemberében az Európai Bizottság úgy döntött, hogy nem biztosít Magyarországnak 22 milliárd eurót uniós forrásból mindaddig, amíg kormánya nem teljesíti az uniós követelményeket az igazságszolgáltatás függetlensége, a tudományos szabadságjogok, az LMBT-jogok és a migránsok menekültügyi rendszere tekintetében. Az EU emellett elhalasztotta Magyarországnak 5,8 milliárd eurós támogatást az EU Covid-19 utáni ösztönző programjából mindaddig, amíg a kormány nem foglalkozik a Bizottságnak az igazságszolgáltatás “függetlenségével” kapcsolatos aggályaival, bár november végén valamivel kevesebb mint 1 milliárd eurós támogatást hagyott jóvá a lendületes energiaprojektek finánszirozására. “Hosszú utat tettünk meg” – mondta az EU-tisztviselő. “Fontos reformokat láttunk, amelyek hozzájárulnak a magyarországi igazságszolgáltatás függetlenségének erősítéséhez. De figyelemmel kell kísérnünk e reformok hatását a helyszínen.”

A Bizottság várhatóan valamikor december 15-e előtt hoz hivatalos döntést a 10 milliárd eurós “kohéziós” alapról, amelyhez nem lesz szükség a tagállamok hozzájárulására.

A 11,7 milliárd euró másik fele a közbeszerzési problémák és összeférhetetlenség miatt az úgynevezett feltételességi mechanizmus keretében zárolva marad. További 2 milliárd euró marad lekötve a magyar gyermekvédelmi törvénnyel szembeni bizottsági kifogások miatt. A tavaly elfogadott törvény tiltja a homoszexualitásról és a transzneműségről szóló anyagok kiskorúakkal való megosztását az iskolákban és más nyilvános helyeken. Magyarország “nem tette meg a szükséges lépéseket” az ügyben, hogy támogatást kapjon – mondta egy uniós tisztviselő.

Az EU RePower energiaátállási programja keretében a következő 12 hónapban elkülönítendő 920 millió eurótól eltekintve a COVID utáni gazdaságélénkítő alapok kiosztása jelenleg nincs mérlegelés alatt.

A bizottság azt fontolgatja, hogy feloldja a kapcsolódó alapok egy részének az Orbán Viktor kormánya által májusban elfogadott, az igazságszolgáltatás függetlenségének erősítését célzó reformcsomagot. Az összes forrás felszabadításához azonban Magyarországnak összesen 27 “szuper mérföldkövet”, valamint négy „horizontális kedvezési feltételt” be kell fejezni, amelyek közül néhány átfedi egymást.

Orbán szerint kormánya a Bizottság minden feltételének eleget tett, és “pénzügyi zsarolásnak” nevezte az egy éven át tartó finanszírozási befagyasztást. Két ország már közölte, hogy nem szavaznak arról a javaslatról, hogy Magyarország megkapja a hiányzó uniós forrásokat. Ismeretes, hogy az EU Tanácsában a pénzügyminiszteri kollégium (Ecofin) RePowerEU fejezettel fogadja el a magyar gazdaságélénkítési terv módosítását, de nem minden tagállam támogatja.

Az egyik tartózkodó ország Hollandia, amelynek kormánya korábban nem támogatta az eredeti helyreállítási tervet, és most ismét aggodalmának adott hangot a magyarországi jogállamiság és korrupció miatt.

Tavaly decemberben 22 milliárd eurót zároltak be Magyarország számára uniós forrásokból. Az igazságszolgáltatás függetlenségével kapcsolatban négy feltételt szabtak Budapestnek, és a magyar kormány közölte, hogy eleget tett a Bizottság kérésének. A magyar civil társadalom és csoportok, valamint számos európai parlamenti képviselő azonban azzal érvel, hogy Magyarország valójában nem fejezte be teljesen a reformokat.

Így Magyarország a nemzetközi színtéren az ország kedvenc politikai tevékenységi eszköze, a konszenzusos szavazás “retorziójába” ütközött, amelynek során Budapest folyamatosan visszaél vétójogával.

Emiatt “eljött az a pillanat az EU számára, amikor valamit változtatni kell. Ez riasztó jelzés a vezetők számára, hogy továbbra sem engedhetjük meg magunkat, hogy valamely tekintélyelvű vezető zsaroljon bennünket” – idézte The Guardian Pedro Marques-t, a szocialisták és demokraták európai parlamenti frakciójának alelnökét.

“Szerintem az is elfogadhatatlan, hogy bárkinek az a benyomása lenne, hogy a jövő hét végén Orbán megkapja a maga 30 milliárd euróját azért cserébe, hogy az engedélyt adjon EU-nak Ukrajna támogatásának folytatására. Egyszerűen nem cserélhetünk pénzt értékekre. Ez elfogadhatatlan” – hangsúlyozta Markes. Úgy véli, az EU-nak fel kell adnia azt a szabályt is, hogy a bővítési döntéseket egyhangúlag kell meghozni.

Így a közeljövőben jelentős változásokra kell számítanunk az uniós intézmények működési mechanizmusában, és nagy valószínűséggel mindegyik Magyarországhoz és az Unióban folytatott illegális tevékenységéhez kapcsolódik majd.

Részvény: