A magyarok már rendkívül belefáradtak az Orbán-kormányba

“Nem félünk” és “Orbán, mondjon le” szlogenekkel tartottak nagygyűlést Budapesten április 6-án, szombaton. A tüntetők közül sokan a piros, fehér és zöld nemzeti színt vagy a nemzeti lobogót viselték, amely jelképeit Orbán pártja sajátjaként használt az elmúlt két évtizedben. Magyar a februárban vált ismertté széles körben, amikor felkavaró megjegyzéseket tett a kormány belső működéséről. Központosított propagandagépezet működtetésével vádolta meg Rogán Antalt, az Orbán hivatalát vezető minisztert.

Érdemes felidézni azt is, hogy március 26-án több ezren tüntettek Budapesten a parlament előtt, Magyarország legfőbb ügyészének és Orbán Viktor miniszterelnöknek a lemondását követelve, miután megvádolták őket azzal, hogy megpróbáltak beavatkozni egy vesztegetési ügybe. A tüntetők fáklyákkal érkeztek, és azt skandálták: “Elegünk volt! Nyugdíjas.”

Elég érdekes és jelentős pillanat ez Magyarország számára, mert egyre több magyar beszél nyíltan Orbán politikájával szembeni elégedetlenségéről. Nem csak kimondja – tüntetők ezrei demonstrálják a Fidesz és az ország polgárai közötti radikális nézetkülönbséget.

Orbán maga nem tesz semmit azért, hogy meggyőzze a magyarokat az ellenkezőjéről. A “Brüsszel által megszállásról” szóló  nyári tézisektől a frissen megválasztott szlovákiai oroszbarát elnök köszöntőjéig – Magyarország csúcsának nemzetközi diplomáciájának minden tevékenysége kizárólag arra irányul, hogy Orbánnak hasonló gondolkodású, Európa-ellenes túlzott ambícióit osztó embereket találjon.

Emlékeztetünk arra, hogy Orbán Viktor a folyamatos államfői tartózkodás rekordere az Európai Unió államainak vezetői közül. 2010-től 14 évig kormányozta Magyarországot. (Ezt megelőzően a politikus már miniszterelnökként is tevékenykedett: 1998-tól 2002-ig, de erről majd később). Orbán hosszú uralkodása alatt “elismerést szerzett”: az Európai Parlament még 2018-ban határozatot fogadott el arról, hogy Orbán politikája ellentmond az alapvető európai értékeknek. Az államnak gondjai vannak a jogállamisággal, a bíróságok a hatóságoktól függenek, az ellenzéket elnyomják, a tömegtájékoztatást a hatóságok irányítják, az LMBT közösség jogait sértik stb.

Azóta csak nőtt a Magyarországgal szembeni kritika, Orbán pedig tulajdonképpen figyelmen kívül hagyja, kijelentve, hogy demokratikusan megválasztott miniszterelnökként állítólag a magyar állampolgárok érdekeit védi – és magának az Európai Uniónak is meg kell változnia. “Brüsszel elhanyagolta az európai embereket. Soha korábban nem volt ekkora távolság Brüsszel politikája és az európai népek érdekei és akarata között. Változásokra van szükség Brüsszelben!” – jelentette ki Orbán 2024. február 20-án. A magyar vezető évek óta tartó politikai küzdelem során jutott el Európa legrosszabb fickója státuszába.

Orbán kormányzási stílusa teljesen Putyin rezsimjét mintázta, a magyar ízléshez igazítva, ahogy a “gulyáskommunizmus” is a Szovjetunió által diktált szocializmus adaptált változata volt. Politikai számításai szerint a világrendben változás áll be, amikor a Nyugat folyamatosan hanyatlik, a Kelet pedig felváltja. Így tekintélyelvű mércék szerint kormányozhatja Magyarországot, szövetségben a katonai védelmet és olcsó energiát biztosító Oroszországgal és Kínával, míg Kína befektetéseket és finanszírozást biztosít.

Magyarországon februárban kezdett dolgozni a Szuverenitásvédelmi Hivatal, látszólag azért, hogy megakadályozza a politikai kampányok külföldi finanszírozását. Ugyanakkor, ahogy a Financial Times írja, hatáskörei olyan homályosan meghatározottak, hogy bármely közszereplőt célba vehetnek, legyenek azok politikusok, emberi jogi aktivisták vagy újságírók, ami az orosz elnyomás korai szakaszára emlékeztet az ukrajnai teljes körű háború kezdete előtt.

Megjegyzik, Orbán célja, hogy megszakítsa a kapcsolatot a külföldön, különösen az Egyesült Államokban működő alapítványokkal és adományozókkal a magyar különleges szolgálatokat érintő műveletekben és propagandakampányokban.

Magyarország az 1980-as évek vége óta nem engedi, hogy a kölönleges szolgálatok szisztematikusan befolyásolják a politikát és a közbeszédet. A szakértők szerint azonban az új ügynökség a beavatkozás teljesen más szintjét képviseli. A törvény értelmében különösen kérhet segítséget az állami speciális szolgálatoktól. A kormány bárkivel kapcsolatos személyes adatokat tartalmazó adatbázist használhat. Saját költségvetést határoz meg. Munkája nem áll bírósági felügyelet vagy jogi védelem alá. Eredményeit akkor teszi közzé, amikor akarja.

Most már nem az a fontos, hogy ki vezeti az Orbán elleni tüntetéseket. A másik fontos dolog, hogy az emberek abszolút szolidárisak egymással abban a kérdésben, hogy a miniszterelnök megsérti az ország kormányzásának minden lehetséges normáját, és Magyarország tekintélyelvű állammá alakul, ahol Orbán Viktoron kívül senkinek nincs joga döntéseket hozni. Orbán ezzel a politikával csak a világ többi diktátorának – az Orosz Föderáció és Kína kormányosainak – figyelmét hívja fel ahelyett, hogy Magyarországot kölcsönös megértésre vezetné EU- és NATO-szövetségeseivel. De mindennek van vége, és főleg az európai országok vezetői hatalmának, akik szeretnek “diktátort” játszani.

Részvény: