A Magyar Nemzetben üzent az államtitkár: adjanak a boltok magyar árut, de olcsóbban!

Nobilis Márton elmondta, nemzetbiztonsági kérdés, hogy sok magyar áru legyen a boltokban, és megfejtette: alig csökken a fogyasztás, ha kivesszük a statisztikából 2022-t.

A Nébih most indítja el a kétévente esedékes vizsgálatát arról, hogy mennyi a külföldről érkezett, illetve a magyar termékek aránya a boltokban – mondta el Nobilis Márton élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkár a Magyar Nemzetnek. Arról beszélt: az Agrárminisztérium számítása szerint ahogy az infláció megnőtt, úgy lett egyre több külföldi és saját márkás – szintén nem Magyarországon gyártott – áru a polcokon. Volt olyan felmérés, amely szerint a multik 10 százalékkal növelték az importtermékek arányát. Az államtitkár messzire ment: szerinte nemzetbiztonsági kérdés, hogy elég sok magyar áru legyen a boltokban, ez az ország szuverenitását jelzi.

Arra a logikus felvetésre, hogy az inflációt csökkentené, ha a külföldi áruk nagyobb versenyt generálnak, Nobilis azt mondta: „az élelmiszer-infláció csökkentése enélkül is elérhető”. Arról beszélt: amíg a termelői árak 6 százalékkal nőnek, az élelmiszer-kiskereskedelmi árak még mindig 15 százalék fölött emelkednek az egy évvel korábbihoz képest. Szerinte a kormány igyekszik ösztönözni a fogyasztást (azt már nem tette hozzá, hogy ezzel is növeli az inflációt),

„a kereskedelmi láncoknak a tartós árcsökkentéssel kellene igazodniuk a fogyasztás ösztönzéséhez”.

Azt azért elmondta: nincs olyan szabály, hogy milyen arányban kell magyar és külföldi termékeket a polcokra rakni, „egyszerűen önmérséklet kell”.

Arról is beszélt, hogy ugyan a fogyasztás nagyot esett, máris csak egy kicsi csökkenés vagy inkább stagnálás látszik, ha kivesszük a statisztikából a 2022-es számokat.

Akkor ugyanis a „jelentős kormányzati transzfer” (vagyis a választás előtti osztogatás) miatt megnőtt az elkölthető jövedelem, és az emberek el is költötték a pénzt.

Forrás:https://hvg.hu/gazdasag/20231018_nobilis_boltok_vasarlas_kereskedelem

Részvény: