A lengyel üzem jelentősen növeli a lőszergyártást. Először is Ukrajnának

A Lengyel Köztársaság a legjobb követendő példa az EU-országok számára, hogyan kell pontosan ellenállni az Orosz Föderáció globális agressziójának és segíteni Ukrajnát. A háború első hónapjaiban a befogadott menekültek száma elérte a százezret, a Kijevnek nyújtott pénzügyi segélyt pedig több millió euróban számolják. Ez azonban nem akadályozza meg a lengyel kormányt abban, hogy a lehető legtöbb szükséges támogatást nyújtsa az Oroszország elleni harcban.

​A lengyel Dezamet üzem jelentősen növeli az Ukrajnába szállítandó lőszergyártást. Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök ezt az RMF rádiónak adott interjújában mondta.

​Mint már említettük, március 27-én Thierry Breton, a belső piacért felelős európai biztos felkeresi a Dezamet SA üzemet.

​Ez a látogatás Lengyelország azon terveihez kapcsolódik, hogy új technológiai vonalakat építsen az üzemben, amelyre az Európai Unió pénzt ad.

​„Ez az üzem nemcsak új megrendelésekre számíthat, hanem európai pénzekre is. Ebben az üzemben és máshol Lengyelországban új technológiai sorokat építünk lőszergyártáshoz. Általában egy kicsit tovább tart. Ebben az üzemben igyekszünk a lehető leggyorsabban növelni a termelést, tekintettel arra, hogy vannak emberek, vannak kompetenciák, már léteznek technológiai vonalak” – mondta Morawiecki.

​Megjegyezte, hogy ma a Dezamet gyár kapacitása túl kicsi a felmerült hadianyagszükségletekhez képest. Morawiecki szerint az ukránok 2000-6000 lövedéket használnak naponta, az oroszok pedig 20-60 000-et.

​Ez az eset jól mutatja az ukrán és a lengyel kormány közötti partnerség mélységét, még akkor is, ha az „egykapus játékhoz” hasonlít. Lengyelország az elmúlt évtizedekben többször is Ukrajna megbízható stratégiai partnerévé vált. Az EU-tagországoknak tanulniuk kell az államok közötti ilyen típusú kapcsolatokból, különösen Kijevvel.

​Mint a közelmúltban kiderült, Ukrajna és Lengyelország jegybankja lett a győztes a Currency Manager jelölésben. Ebben a jelölésben a díjat a pénzforgalom kezelésében elért eredményekért kapják.

​A teljes körű háború kezdete óta Kijevnek az volt az első feladata, hogy csereszerződést kössön a Lengyel Nemzeti Bankkal, mert ebbe az országba távozott a legtöbb ukrán. Ennek eredményeként a teljes körű invázió kezdetétől számított egy hónapon belül az Ukrán Nemzeti Banknak és a Lengyel Nemzeti Banknak sikerült elindítania a készpénzes hrivnya zlotyra történő átváltását Lengyelországban.

​Az ukrán Nemzeti bank és a lengyel Nemzeti bank közötti megállapodás megkötése után, az EU intézményeinek fennálló problémára fordított jelentős figyelemének köszönhetően, az EU Tanácsa azt javasolta az EU tagállamainak, hogy vezessenek be egy nemzeti mechanizmust a pénzcsere megkönnyítésére ukrán hrivnya bankjegyek a helyi pénznemben. Ennek eredményeként a Nemzeti Banknak további kilenc megállapodást sikerült megkötnie, és készpénzes hrivnya pénzváltopontokat indítani Németországban, Svédországban, Svájcban, Litvániában, Hollandiában, Belgiumban, Lettországban, Olaszországban és Máltán.

​Az ukránoknak és Ukrajnának nyújtott lengyel támogatás az oroszországi teljes körű invázió kezdete óta elérheti a 9 milliárd dollárt (40 milliárd zlotyt), amelyből csaknem 2 milliárd dollár katonai segély. Az ilyen számok a Kijevben kialakult helyzet nagyfokú mélységét és megértését jelzik. Az Orosz Föderációhoz hasonló „hegemónnal” szembenézni szó szerint Dávid és Góliát harca, így minden Ukrajnának segély formájában adott euró közvetlen befektetés az EU közeljövőbeli védelmi képességébe.

​Az Ukrajnának lőszeres segélyekkel kapcsolatban a lengyel miniszterelnök azt is elmondta, hogy március 23-án hosszasan tárgyalt Olaf Scholz német kancellárral, különösen az Ukrajnának szánt lőszerekről.

​„Elmondta, azt szeretné, ha a két legnagyobb magáncég mielőbb elkezdhetné felpörgetni a lőszergyártást, jelen esetben a német állam támogatásával. Mi is ezt akarjuk tenni” – mondta Morawiecki.

​Minden töltény, minden lövedék, amelyet Európa most átad Kijevnek a katonai segítség jeleként, százszorosára növeli Ukrajna legközelebbi szomszédainak esélyét, hogy a holnap békés és virágzó Európájában éljenek és fejlődjenek.

Részvény: