A „G7” küzdelme az Orosz Föderáció hegemóniája ellen a világban

         A G7-országok külügyminiszterei „elkötelezettek az Oroszországgal szembeni szankciók fokozása, teljes körű összehangolása és végrehajtása, valamint Ukrajna határozott támogatásának folytatása mellett. A tisztviselők megállapodtak abban, hogy megerősítik a koordinációt a szankciók elkerülése elleni küzdelemben, valamint megakadályozzák, hogy harmadik felektől fegyvereket szállítsanak Oroszországba.”

         Ilyen nyilatkozatot adtak ki a miniszterek az Ukrajnával kapcsolatos hétfői találkozó eredményeit követően. A közleményt a japán külügyminisztérium honlapján teszik közzé, ahol a „G7” miniszteri üléseit tartják.

         Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter előző nap a CNN-nek adott kommentárjában kifejezte meggyőződését, hogy a nemzetközi szankciók működnek. Különösen arra mutatott rá, hogy Oroszországnak nehézségei vannak az Ukrajnában elveszített katonai felszerelések pótlásával.

         Különösen a „Nagy Hetes” nem tervezi az orosz gazdaság terheinek csökkentését. A G7 60 dolláron tartja a tengeri úton szállitott orosz olaj hordónkénti maximális árát.

         Az ár annak ellenére is megmarad, hogy a globális olajárak emelkednek, és egyes országok a maximális ár csökkentésére szólítottak fel Moszkva bevételeinek korlátozása érdekében.

         Ezt követte az olaj irányadó árának négy hetes emelkedése, amelyet a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetét és az Oroszország vezette szövetségeseit egyesítő OPEC által bejelentett kitermelés-csökkentések, valamint a kínai fogyasztás élénkülése követett.

         A világszíntéren azonban a fő esemény a G7-ek iránya, hogy elszigeteljék az Orosz Föderációt az atomenergia-piactól.

         Japán, az Egyesült Királyság, Kanada, az Egyesült Államok és Franciaország megállapodást kötött, amelynek célja Oroszország kiszorítása a polgári atomenergia nemzetközi piacáról. Ennek érdekében az országok növelni fogják a nukleáris üzemanyag-ellátást.

         A G7-országok megállapodtak abban, hogy polgári atomenergia-képességeiket használják fel, hogy aláássák Oroszország ellenőrzését az ellátási láncok felett. Ezen államok megállapodása magában foglalja mind a jelenlegi szükségletek kielégítésére szolgáló stabil nukleáris üzemanyag-ellátást, mind a jövő ígéretes reaktoraihoz szükséges üzemanyag létrehozását.

         „Ezt a megállapodást fogják felhasználni arra, hogy Putyint teljesen kiszorítsák a nukleáris üzemanyagok piacáról, és ezt a lehető leggyorsabban meg kell tenni, hogy megfosztsák őt az Ukrajna elleni barbár támadás finanszírozásának egyéb eszközeitől” – mondta a brit kormány.

         Annalena Berbock német külügyminiszter megjegyezte, hogy a japán találkozón a G7 képviselői megerősítik kötelezettségvállalásaikat.

         Összességében elmondható, hogy a legfejlettebb demokráciáknak ez a csoportja Berbock szerint sikeres az autokratikus erőkkel való szembenézésben, ha partnerei és barátai világszerte bíznak a G7-ben. „Jelenleg arról van szó, hogy megmutassuk eltökéltségünket Putyinnak, hogy a kimerültség és a fáradtság miatt sem fogja elérni a céljait. G7-ként együtt erősek vagyunk, mert pontosan tudjuk, mit képviselünk: egy nemzetközi rendet, amelyben a jogállamiság és a nemzetközi jog elsőbbséget élvez az erősebbek jogaival szemben” – mondta Annalena.

         Az Orosz Föderáció csak a közelmúltban tekinthette magát a G7 teljes jogú részének és a világ legfejlettebb országainak képviselőinek. Jelenleg agresszor országról és terrorista államról van szó, amelynek nincs joga vezető nemzetközi szervezetekben való tagságra, sem a piac egy-egy szegmense feletti feltételes ellenőrzés kialakítására.

         Az olaj, az atomenergia csak 2 része a kereskedelmi szférának, amelyikre a világ „keresztet” vetett egy olyan piacszereplő fejlesztésére, mint az Orosz Föderáció.

         A brit energiaügyi miniszterium vezetője, Grant Shapps azt mondta, hogy „a más országokkal való egyesülésnek meg kell mutatnia Putyinnak, hogy Oroszországot többé nem fogadják szívesen, és meg kell erősítenie a globális energiabiztonságot a megbízható forrásokból származó nukleáris üzemanyag megbízható nemzetközi ellátása révén”.

         Az Orosz Föderáció világrendi struktúra „száműzöttje”-ként létezésének jóval korábban meg kellett volna történnie – még az ukrán vér kiömlése előtt. A világ legfejlettebb országainak ilyen tevékenysége most elgondolkodtatja Putyin „legközelebbi csatlósait”: szükséges-e, hogy az arrogáns kapitánnyal maradjanak a süllyedő hajó fedélzetén?

Részvény: