Szerbia fokozatosan elhagyni látszik az orosz befolyás pályáját. Szerbia nem ellenzi, hogy fegyverei közvetítőkön keresztül juthassanak Ukrajnába. Az ország elnöke, Aleksandar Vučić ezt letisztultan nyilatkozta a Financial Timesnak adott interjújában.
A kiadvány megjegyzi, hogy Szerbia korábban nem volt hajlandó csatlakozni az Oroszország elleni nyugati szankciókhoz, most azonban úgy tűnik, Belgrád taktikát váltott. Vučić szerint tudja, hogy közvetítőkön keresztül szerb lőszer érkezik Ukrajnába, és nem is tervezi ennek megállítását. “Lehetséges, hogy ez megtörténik? Nincs kétségem afelől, hogy ez megtörténhet. Mi az alternatíva számunkra? Ne termeljük? Ne adjuk el?” – jelentette ki.
Az FT megjegyzi, hogy Szerbia irányultságának ilyen változása valószínűleg közvetlenül összefügg az Egyesült Államok, a NATO és az EU azon döntésével, hogy támogatják Belgrádot a közelmúltban kitört koszovói etnikai feszültségekben. A régióban dolgozó három nyugati diplomata azonnal azt mondta a kiadványnak, hogy ez a kapcsolat valóban létezik.
Vučić elismerte, hogy Szerbia “szoros kötelet” sétál Moszkva és a nyugati hatalmak között, de nem segíti Oroszország katonai erőfeszítéseit.
“Csatlakoztunk minden olyan ENSZ-határozathoz, amely elítéli Oroszország teljes körű Ukrajna invázióját. Támogatjuk például a drónok kettős felhasználású technológiájának reexporttilalmát. Nem leszünk központja annak, hogy bármit is reexportáljunk Oroszországba” – biztosította a szerb vezető.
Vučić hozzátette: elmúltak azok az idők, amikor háromhavonta kommunikált Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, és megjegyezte, hogy a Kreml-lel már egy éve nincs kapcsolatban, kivéve a moszkvai vendégek fogadását. “Ilyen még soha nem fordult elő” – ismerte el Vučić.
Ezeket az eseményeket megelőzte a NATO és Szerbia döntése a fegyveres erők közös gyakorlatának lebonyolításáról. Szerbia területén június 16. és 30. között kerül sor az Egyesült Államokkal és az Észak-atlanti Szövetség további tíz államával közösen szervezett “Platina Farkas-2023” hadgyakorlatra.
Szerbia részvétele az európai biztonságpolitikában nemcsak a Koszovóval fennálló konfliktusa miatt növekszik. Bár május 29-én, hétfőn a NATO békefenntartói biztonsági határokat alakítottak ki három városi tanács körül a részben elismert Koszovóban. Erre azért volt szükség, hogy elriasszák a szerbeket, akik tiltakoznak az ellen, hogy albán nemzetiségű polgármesterek kapjanak hivatalt egy szerb körzetben.
Korábban, a Pentagon titkos dokumentumainak kiszivárogtatásával kapcsolatos áprilisi botrány során vált ismertté, hogy szerb fegyvereket szállítanak Ukrajnának, holott Szerbiát hagyományosan az Orosz Föderáció legközelebbi szövetségesének tartják a “messzi” külföldön. Bár a dokumentumok azt állították, hogy Belgrád meglehetősen tudatosan hajtotta végre a fegyverszállítást, a szerb hatóságok sietve kijelentették, hogy a fegyverek nem az ő akaratukból kerültek Ukrajnába, hanem a vevő részéről megsértették a megállapodásban foglaltakat. Később Vučić elnök még azt is kijelentette, hogy a szerb kormány közvetlenül a gyártóiktól vásárol fegyvereket, hogy ne adják el ellenőrzés nélkül Ukrajnának.
Arra az újságírói kérdésre, hogy Szerbia szándékosan kezdett-e fegyvereket szállítani Ukrajnának, hogy elnyerje a Nyugat szimpátiáját a koszovói kérdésben, Vučić kijelentette, hogy Belgrád “semlegesen” kíván fellépni. “De én nem vagyok bolond. Tudom, hogy a fegyverek egy része Ukrajnába kerülhet” – mondta.
Vučić “szemnyításának” nem csak az az oka, hogy – mint kijelenti – “a Nyugat éppen Szerbiát támogatta Koszovóval szemben”. Hanem abban is, hogy a “bölcs” Putyin, az ő Orosz Föderáció Külügyminisztériuma és speciális szolgálataik odáig juttatták Vučićot, hogy kész bármiféle nyilatkozatot tenni, csak azért, hogy “elvonuljon” a Kremltől. Még olyanokat is, amelyekre korábban Szerbia számára nem volt példa.
Az a helyzet, hogy az oroszok destabilizálják a szerbiai helyzetet, háborút provokálnak (Vučić tudja, mi a háború, és nem is akarja igazán) és marginálisokat szponzorálnak. Hozzájuk képest Vučić, Milošević volt minisztere és egy 2 méter magas foci ultrarajongó udvariasnak és körültekintőnek tűnik mint egy szemüveges professzor.
Hiszen egyetlen ország hatósága sem szereti, ha valaki nélkülük szponzorál valakit. Vajon a Kreml polgári forradalommal fenyegeti-e ezt a kormányt, és ezt aktívan demonstrálja-e agresszív fellépésekkel és kijelentésekkel? Ezért Vučić úgy döntött, hogy időben példát vesz partnereitől, és toleránsan, finoman kiáll a “barikádok” helyes oldalára.