Volt litván védelmi miniszter: A nukleáris csapás Ukrajnára hadüzenetet jelentene az egész világnak

         Abban az esetben, ha Oroszország nukleáris fegyvert használ, függetlenül attól, hogy Ukrajnát vagy bármely más európai országot megtámadják, egy ilyen nukleáris csapást az egész világ elleni hadüzenetnek kell tekinteni – mondta Guildhall az Európai Parlament egyik képviselőjének megjegyzéseire hivatkozva. Litván védelmi miniszterként Rasa Juknevičienė volt.

         „Ha az oroszok eljutnak az atomfegyver használatáig, nem számít, hogy London, Párizs, Berlin vagy Ukrajna valamelyik városa, az egész világ, az egész bolygó elleni háborúnak minősül” – mondta Juknevičienė.

         „Ezek a fenyegetések nem újdonságok számunkra, az orosz rezsim 2009 óta gyakorol ilyen megfélemlítést. Ma Ukrajna hősies ellenállásával és az oroszok csatatéren elszenvedett vereségével szemben sarokba szorított patkánynak tűnnek, ezért az ilyen kijelentések. Nekünk az a legfontosabb, hogy ne féljünk” – mondta Rasa Juknevičienė.

         Arra a kérdésre, hogy az orosz tisztviselők atomfegyver-használati szándékának megerősítése elegendő-e ahhoz, hogy Oroszországot kizárják az ENSZ Biztonsági Tanácsából, a képviselő igennel válaszolt.

         „Biztosan. A második világháború után kialakult eljárás ugyanakkor az Orosz Föderáció vétójoga miatt ezt megnehezíti. Ma egy alternatív struktúra létrehozásának kérdését vitatjuk meg a világ biztonsága érdekében. Az ENSZ-nek más területeken is vannak jó kezdeményezései, különösen humanitárius vonatkozásban, de az ENSZ nem foglalkozik biztonsági kérdésekkel” – hangsúlyozta Rasa Juknevičienė.

         „Még jobban kell segítenünk Ukrajnát, össze kell fogni és be kell zárni Oroszországot, hogy „a levében pörköljon”, olyanok, mint a Szovjetunió, nincs jövőjük” – összegezte a politikusnő.

         Guildhall emlékeztet arra, hogy Szergej Lavrov orosz külügyminiszter közvetve utalt arra, hogy Oroszország nukleáris fegyvereket vethet be Ukrajna ellen. A Russia 1 tévécsatorna adásában pedig Olga Skabeeva orosz propagandistanő és Alekszej Zsuravlev, az LDPR frakciójának Állami Duma képviselője azzal érvelt, hogy a Sarmat interkontinentális ballisztikus rakéta hány másodperc alatt éri el Nagy-Britannia, Németország és Franciaország fővárosait, amelyikek  Ukrajnának fegyvereket szállítanak.

         Az észt védelmi erők egykori parancsnoka, az Európai Parlament képviselője, Rigo Terras altábornagy viszont azt is elmondta, hogy az ENSZ Közgyűlésének határozatot kell fogadnia arról, hogy az Oroszország által Ukrajna elleni nukleáris fegyverek használatát a háborúnak az emberiség ellen tekintik.

         Szintén a lett parlament külügyi bizottságának vezetője, Atis Leinysh támogatta azt a kezdeményezést, hogy ENSZ-határozatot kell elfogadni, amely szerint Oroszország Ukrajna elleni atomfegyver-bevetését az egész emberiség elleni hadüzenetként értékelné.

         Olekszandr Daniljuk korábban a Védelmi Reformok Központjának vezetője, az Ukrajna-NATO együttműködés keretében működő hibrid fenyegetések elleni tárcaközi platform koordinátora elmondta, hogy Ukrajna elleni orosz nukleáris fegyverek bevetésének szándékának megerősítésére válaszul ki kell zárni Oroszországot  az ENSZ Biztonsági Tanácsából. És az ENSZ Közgyűlésének azonnal határozatot kell fogadnia arról, hogy az Orosz Föderáció ilyen lépése az emberiség elleni hadüzenetet jelentene.

#NATO #Oroszorszag #ENSZ #Ukrajna

Részvény: