A Roszatom orosz állami vállalat Zaporozsjei atomerőműben (ZNPP) tett akcióiban háborús és emberiesség elleni bűncselekmények jelei vannak. Ez a véleménye a Truth Hounds emberi jogi szervezetnek, amely olyan incidensek dokumentálására és kivizsgálására szakosodott, amelyek háborús bűnök jeleit tartalmazhatják.
Az ENSZ Éghajlat-változási Keretegyezményének 28. Konferenciája keretében, amelyre december elején került sor az Egyesült Arab Emírségekben, az ukrán Truth Hounds civil szervezet, amelyet Nyikolaj Jurlov vezető jogi tanácsadó képvisel, bemutatott egy nemrégiben megjelent tanulmányt, amely bemutatja, hogy az orosz megszállás során a csapatok a Roszatommal együttműködve szisztematikus kampányt indítottak a ZNPP dolgozóinak elrablására, kínzására és embertelen bánásmódjára.
A Truth Hounds hiteles szemtanúk beszámolóit gyűjtötte össze az erőműben történt eseményekről, amelyek arra utalnak, hogy az orosz katonaság és a Roszatom az Energodar város és az erőmű közös megszállásának kezdetétől a megszálló erők szisztematikus, nagyszabású hadjáratot indítottak. Az erőmű személyzetének és Energodar lakóinak elrablását, kínzását és meggyilkolását. A szemtanúk világos, félreérthetetlen leírásokat adtak a szervezet képviselőinek a kínzásokról és más bűncselekményekről, beleértve súlyos testi sértést és súlyos verést, fojtást, áramütést, az áldozatok sírba ásására kényszerítést, kivégzéseket, a nemi erőszak áldozatainak fenyegetését, a fogvatartottak túlzsúfolt cellákban tartását élelem, víz és friss levegő nélkül. Ezeket a vallomásokat megerősítik a nemzetközi média, például a Wall Street Journal vizsgálatai.
A Roszatom orosz állami vállalat, amely október óta hivatalosan is felelős a ZNPP üzemeltetéséért, nem hozott létre semmilyen mechanizmust az erőműben végzett tevékenysége negatív következményeinek enyhítésére. Ehelyett a Roszatom jelenlétét a ZNPP-ben az emberi jogok megsértése jellemezte, beleértve az emberrablást, a rossz bánásmódot és az üzem dolgozóira és családjaikra gyakorolt nyomást.
Nehéz lesz bizonyítani az orosz állami cégnek és vezetőségének, hogy nem tudtak a ZNPP-ben történt emberi jogsértésekről. Az orosz megszálló erők folyamatosan jelen vannak az erőműben, és számos munkásrablás és kínzás történt munkaidőben. Ezek az események valószínűleg olyan mértékben befolyásolták volna az állomás működését, hogy a Roszatom vezetőségét figyelmeztették volna rájuk. Emellett a Roszatom vezetése folyamatos kapcsolatot és koordinációt tartott fenn a ZNPP orosz hatalmi struktúráival. Az alkalmazandó nemzeti vagy nemzetközi büntetőjogi normáktól függően a Roszatomot és vezetőségét bűnösnek kell tekinteni a ZNPP-ben és annak közelében elkövetett kínzás bűntettében való közreműködésben.
És most emlékezzünk vissza, kikkel működik együtt az ország vezetése Orbánnal az élén. A magyar hatóságok és a Roszatom megállapodott a Paks-2 magyar atomerőmű építési ütemtervéről. Az erről szóló megállapodást november 14-én, kedden írta alá Szijjártó Péter külügyminiszter és Alekszej Lihacsov, a Roszatom vezetője a Budapesttől 100 kilométerre délre fekvő paksi telephelyen. “Most már nyugodtan kijelenthető, hogy a két új blokkot a 2030-as évek elején helyezik üzembe” – idézte DPA-ügynökség Szijjártót. Elmondása szerint a Roszatom projektjének keretében már augusztusban megkezdődött a közvetlen építkezés szakasza, különösen az ötödik és hatodik blokk gödreinek építése.
Így egyértelműen kijelenthető, hogy Orbán és kormánya nyíltan együttműködik az Orosz Föderáció állami vállalatával, amely lehetővé teszi a kínzást és a civilek elleni háborús bűnöket. Orbánnak és kollégáinak az Oroszországgal és a Roszatommal folytatott „erős kölcsönös megértésről” szóló szavai Magyarország szégyenteljes hozzáállását mutatják nemzetközi joghoz és európai politikához az Orosz Föderáció elleni harcban.
Fontos megjegyezni, hogy a Roszatomot az Orosz Föderáció finanszírozza. A Roszatommal való együttműködés nélkül az Orosz Föderáció nem tudná a nemzetközi nukleáris egyezményeket megsértve üzemeltetni az atomerőművet, ami növelné a közbiztonság és a környezet kockázatát. Ráadásul minden dollár, ami a Roszatom zsebébe kerül, az Orosz Föderáció Ukrajna elleni háborújának finanszírozását segíti elő.
Végezetül Orbánnak emlékeznie kell arra, hogy Magyarország Ukrajna szomszédja, így a ZNPP balesete sokkal több kárt okozhat az összes környező országokban, mint 1986-ban a csernobili atomerőmű balesete. Valamint Orbán szavainak az Orosz Föderáció „legyőzhetetlenségéről” immár szégyenletes jelentése van – Magyarország nyíltan saját forrásaiból finanszírozza az Ukrajna és az egész világ elleni terrorizmust.