Ukrajna nem lesz az EU tagja a háború alatt – nincs szólás- és választási szabadsága

Szijjártó Péter magyar diplomata lisszaboni látogatásán kommentálta az Európai Bizottság bővítésről szóló jelentését, különös tekintettel Ukrajna uniós csatlakozásának kérdésére. Ezt a Facebookon jelentette be közönségének.

„Különösen kirívó az a mód, ahogyan Ukrajna megsérti az EU legalapvetőbb jogait a nemzeti kisebbségek jogaival kapcsolatban. És mivel az EU értékelése szerint Ukrajna nem teljesítette a tagság feltételeit, nem hisszük, hogy az Ukrajnával folytatott csatlakozási tárgyalások további előrelépése időszerű lenne” – mondta.

Szijjártó Péter kifejtette véleményét Ukrajna uniós csatlakozásának kérdésében, kijelentve, hogy ez nem fordulhat elő a jelenleg is zajló ukrajnai háború alatt. Azt is megjegyezte, hogy Ukrajnában nincs szólásszabadság és választási szabadság, amelyek fontos kritériumai az EU-csatlakozásnak. Szerinte Ukrajna háború alatti uniós csatlakozása háborút hozhat a közösségbe, ami minden fél számára nem kívánatos.

„Ukrajnában hadiállapot van, tehát azt látjuk, hogy ott a szólásszabadságot nem tartják be és nem tartanak választásokat. Nyilvánvalóan abszurd lenne, ha az EU-tagállamok állást foglalnának azzal kapcsolatban, hogyan működnek a jogállamiság intézményei Ukrajnában ilyen feltételek mellett” – mondta Szijjártó.

Emlékeztetünk arra, hogy a múlt héten újabb, szintén felháborodást kiváltó kijelentést tett Magyarország miniszterelnökének politikai igazgatója, Orbán Balázs. Kijelentette: Budapest megakadályozza a csatlakozási tárgyalások megkezdését Ukrajna és az Európai Unió között, amíg nem teljesülnek a magyar nyelven való oktatási feltételek.

Ukrajna európai és euroatlanti integrációjáért felelős miniszterelnök-helyettese, Olga Sztefanisina ugyanakkor reagált Budapest politikai nyilatkozataira. Kijelentette, hogy az Ukrajna Európai Unióhoz való csatlakozásának blokkolására tett ígéretek nem akadályozzák az ukrajnai magyar kisebbség oktatási nyelvével kapcsolatos valós cselekvések továbbfejlesztését.

Magyarországot felháborítja az a nemrég elfogadott törvény, amely minden nemzeti kisebbséget, így a magyarokat is arra kötelezi, hogy az oktatás legalább 70 százalékában ukrán nyelven részesüljön.

Dmitrij Kuleba, Ukrajna külügyminisztere az európai uniós csatlakozási tárgyalások megkezdésének megakadályozásával kapcsolatos magyar fenyegetésekről kommentálva hangsúlyozta, hogy a nemzeti kisebbségek ügyét elsősorban Magyarország támogatja, és éppen magyar feltételeken.

Úgy tünik, Magyarország nem veszi észre a jogállamiság hiányát, hanem látja valaki másét. Sérti azokat a nemzetközi szerződéseket, amelyekben vállalja a nemzeti kisebbségek jogainak támogatását és az azokon alapuló diszkrimináció megelőzését. Magyarország most megpróbálja megvétózni az Európai Unió és Ukrajna államfőinek tervezett találkozóját, ami az EU-val szembeni kötelezettségei megszegésének bizonyítéka.

Részvény: