Nemcsak a tárcája neve változik, hanem a miniszterelnöki kabinetfőnöktől, a honvédelmi, a külgazdasági és külügy-, illetve az agrárminisztertől is átvesz feladatokat.
Azt már tudni lehetett, hogy az eddigi Gazdaságfejlesztési Minisztérium neve Nemzetgazdasági lesz, péntek este megjelentek az ide tartozó személyi döntések, és Nagy Márton vette át a kormány gazdasági kabinetjének vezetését is.
A Magyar Közlönyben szintén pénteken késő este közzétett kormányrendelet-módosításból azonban az is kiderül, hogy az új nemzetgazdasági miniszter számos hatáskört vesz át más kormánytagoktól, illetve megosztja velük a felelősséget.
A turizmust és a vendéglátást eddig Rogán Antal miniszterelnöki kabinetfőnök felügyelte, akit a tavalyi kormányalakításkor jelentősen megerősítettek a polgári titkosszolgálatok felügyeletével, most viszont az említett két terület átkerül a Nemzetgazdasági Minisztériumhoz (NGM). Ugyanígy átteszik a kereskedelem felügyeletét, amely eddig az Agrárminisztérium feladata volt.
Nagy Márton lesz felelős a harmadik országbeli állampolgárok magyarországi foglalkoztatásáért, míg a külgazdasági és külügyminiszter (KKM) eddigi bővebb feladatából annyi marad, hogy meghatározza, hogy melyik harmadik ország állampolgára foglalkoztatható Magyarországon foglalkoztatási célú tartózkodási engedéllyel vagy vendégmunkás-tartózkodási engedéllyel.
Az NGM felel majd az űriparfejlesztésért, míg az űrkutatás részben marad a KKM-nél. Szijjártó Péter eddig ellátta az űrkutatási tárgyú nemzetközi szerződésekkel kapcsolatos, továbbá az európai integrációból adódó űrkutatási és űrpolitikai program-előkészítési és harmonizációs feladatokat. Most ebből annyit tarthat meg, hogy ellátja az űrkutatási tárgyú nemzetközi szerződésekkel kapcsolatos feladatokat, ellátja az európai integrációból adódó, versenyképességi vonatkozású űrkutatási program-előkészítési és harmonizációs feladatokat. Az NGM viszont ellátja a műholdak és a hozzájuk tartozó földi egységek fejlesztésével, kiépítésével, működtetésével és az ezekhez kapcsolódó szolgáltatásokkal összefüggő feladatokat, továbbá ezek tekintetében kidolgozza az ágazatfejlesztés fő irányait és programjait.
Hasonlóan megoszlik majd a felelősség a védelmi ipart illetően. Ezentúl az NGM felel a védelmi ipari fejlesztésekért és beruházásokért – ezt nem részletezi a rendelet –, míg a honvédelmi miniszternek, aki eddig kidolgozhatta a védelmi és hadfelszerelési fejlesztésekkel kapcsolatos stratégiát, és meghatározhatta a védelmi iparfejlesztés stratégiai irányait, ezentúl annyi marad, hogy működteti a védelmi ipari beszállító-fejlesztési program végrehajtásának rendszerét, és gondoskodik annak fenntartásáról és finanszírozásáról, valamint a forráskezelési és közvetítői feladatok ellátásáról. Bizonyára a gyakorlat mutatja majd meg, hogyan fog működni ez – a rendeletből nehezen áttekinthető – munkamegosztás.
Az NGM szombat reggel egy sajtóközleményt is kiadott, melyben azt írták, szervezeti rendszerükben kiépül egy új kormányzati makrogazdasági elemzőrendszer is. Nagy Márton ennek kiépítésével, makrogazdasági elemzésért felelős helyettes államtitkárként, Suppan Gergelyt, az ország egyik legnagyobb tapasztalattal bíró szakemberét javasolta a miniszterelnöknek, amelyet Orbán Viktor elfogadott.
Átvezették a kormánytagok feladat- és hatásköréről szóló rendeleten azt is, hogy a Navracsics Tibor eddigi tárca nélküli területfejlesztési miniszter vezetésével megalakuló Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium átveszi a közigazgatással kapcsolatos feladatokat a Miniszterelnökségtől és az önkormányzatokat a Belügyminisztériumtól.
Forrás:https://hvg.hu/itthon/20231223_Tovabb_erosodik_a_kormanyban_Nagy_Marton