Személyzeti változások a Észak-Koreában: változás a párt terveiben vagy valami egészen más?

         A Koreai Központi Hírügynökség (KCNA) jelentése szerint a Koreai Munkáspárt (WPK) Központi Bizottságának szombaton véget ért plénumán sorozatos párt- és katonai átalakítások történtek. Pak Chung-chongot, aki egyidejűleg a Központi Katonai Bizottság alelnöke volt, elbocsátották a WPK Központi Bizottságának titkári posztjáról. Ezekben a pozíciókban Lee En-gil követte, aki az ország védelmi minisztereként szolgált. Az új védelmi miniszter Kang Seong-nam, a Koreai Néphadsereg vezérkari főnöke – Pak Soo-Ir lett, aki Ri Tae-sop helyére került. Pak Su-ilt a WPK Központi Bizottsága Politikai Hivatalának tagjává választották a plénumon, és számos jelöltet is megválasztottak a Politikai Hivatal és a Központi Bizottság tagjává – tájékoztatott az ügynökség.

         A KNDK-hoz hasonló ország kormánypártjának személyzeti politikájában bekövetkezett ilyen jellegű változtatások a demokratikus államokhoz képest nem számítanak bevett eljárásnak, ezért ez az esemény számos elemzés és számítás oka.

         „Cheong-Gil” változására nem adtak okot. Phenjan rendszeresen frissíti vezetőségét, és az év végi pártüléseket gyakran használják a személyzeti átalakítások bejelentésére és a fontosabb politikai döntések meghozatalára.

         Az állami televízió azt mutatta, hogy Pak az ülésen lehajtott fejjel ült az emelvény első sorában, míg a többi tag felemelte a kezét, hogy személyzeti kérdésekről szavazzon. Később mutatták, hogy a helye, ahol ült, üres.

         Hiányzott a KCNA hivatalos hírügynökség által hétfőn közzétett fotókon is Kim újévi látogatásáról a Kumsusan Nappalotában, ahol nagyapja és apja holttestét őrzik, nem úgy, mint októberben, amikor Pak elkísérte Kimet egy kirándulásra a palotába a párt évfordulója alkalmából.

         A párt Kim Dzsong Un vezette Központi Katonai Bizottsága az ország leghatalmasabb katonai döntéshozó testülete a védelmi minisztérium felett. Pak leváltása történt amikor Kim Dzsongun új interkontinentális ballisztikus rakéták és nagyobb nukleáris arzenál kifejlesztésére szólított fel, hogy szembeszálljanak az Egyesült Államokkal és Dél-Koreával, mint az elszigetelt ország védelmi stratégiájának kulcsfontosságú elemeivel.

         Pak szabadon engedésére annak ellenére került sor, hogy a megbeszélésen Kim leginkább a hadsereg fegyverfejlesztési sikereit dicsérte, ellentétben más területeken, ahol rámutatott néhány hiányosságra és fejlesztéseket szorgalmazott.

         Oh Kyung-sup, a szöuli Koreai Nemzeti Egyesítési Intézet munkatársa szerint szerepet játszhatott a közelmúltban fellángolt Korea közötti feszültség az észak-koreai drónok déli behatolása miatt.

         Figyelembe véve az ázsiai és Csendes-óceáni térség geopolitikai helyzetét, ahol az USA jelenleg szeretné növelni befolyását, kijelenthető, hogy a Kínai Népköztársaság figyelmét éppen a Washingtonnal való „verseny” fogja felhívni. Ezért egy lehetséges forgatókönyv a KNDK vágya, hogy komolyabb figurává váljon a bolygó legnépesebb régiójának sakktábláján.

         Kim Dzsongun szövetségesével Putyinnal még nagyobb fenyegetést jelenthet a globális biztonságra nézve, kihívást jelenthet Dél-Korea és a Nyugat egésze számára. Jelenleg az orosz-ukrán háború miatt lendületbe jön a nyugati blokk konszolidációja, de az ázsiai eseményekről jelenleg nagyon veszélyes elterelni a figyelmet.

         Most komolyabb korlátozások tervezésére kell számítanunk, amelyeket Nyugat és Dél-Korea ezt a KNDK-val szemben alkalmazhatja, mert az Oroszország szövetségese, az atomhatalom stratégiai terveinek kidolgozásának szabadsága elfogadhatatlan, tekintettel arra, hogy milyen hatással lesz a kelet-európai helyzetre.

         A KNDK militarizálása a hatalmi egyensúly felborulását okozza Ázsiában, és némi támogatást nyújt az Oroszországnak imperialista terveihez. A Nyugat szétszóródása két – ázsiai és európai – fronton kisebb figyelmet, sőt talán kisebb támogatást is fog okozni Ukrajnának, mivel Ázsiában egy nagyszabású fenyegetés jelenik meg. Ezenkívül a KNDK-ból származó fegyverekkel Oroszország támogatása semmiképpen sem fogja közelebb hozni Ukrajna győzelmét Oroszország felett.

         Nyugat és Dél-Korea konszolidációja jelenleg sürgető geopolitikai kihívás, amelynek megoldása jelentősen befolyásolja a világ biztonsági helyzetét és az Oroszország helyzetét. Az észak-koreai oldal provokációi nemkívánatos konfliktushelyzeteket idézhetnek elő Ázsiában. Putyin számára ez csak pozitívum lesz – elvégre „az ellenségem ellensége a barátom”. Mert a Nyugat kötelező orientációja Ukrajna megsegítésére gyengül, és helyébe az a remény lép, hogy Oroszországot az ukrán erők egyedül tudják legyőzni.

Részvény: