Oroszország „legalizálja” a deportált ukrán gyerekeket

Vlagyimir Putyin aláírta a 11. számú rendeletet az orosz állampolgárság külföldiek számára történő kiosztásáról, amely Ukrajnából származó gyerekekre is vonatkozik. Erről Dmitrij Lubinyec ukrán ombudsman számolt be. Lubinyec szerint a rendelet az árvákra és a szülői gondoskodás nélküli gyermekekre vonatkozik, akik Ukrajna állampolgárai. Állítólag Putyin döntésével megszerezhetik az orosz állampolgárságot, anélkül, hogy figyelembe vennék a „szövetségi jogszabályok bizonyos követelményeit”. Az ombudsman hozzátette, hogy a kérelmezők olyan orosz szervezetek vezetői lehetnek, ahol gyermekekről gondoskodnak. A jelentkezési lapon azonban még az ilyen kérelmező lakóhelyére vonatkozó adatokat sem kell feltüntetni.

Lubinyec úgy véli, ezt azért teszik, hogy az Orosz Föderáció területén ne legyenek „legálisan” kitoloncolt ukrán gyerekek. „Azaz kiderül, hogy a deportált ukrán gyerekeknek, akik jelenleg orosz intézetekben vagy gyámság alatt álló orosz családokban vannak, kérhetik az orosz állampolgárságot, amit Putyin mindenféle követelmény nélkül eleget tesz” – jegyezte meg Lubinyec. Hozzátette: a következő lépés az lehet, hogy az oroszok örökbe fogadnának gyerekeket és megváltoztatnák a személyes adataikat. Lubinyec azt is megjegyezte, hogy az agresszor ilyen tettei a népirtás egyik jele.

Putyin rendelete az orosz állampolgárság megadásáról a kitoloncolt ukrán gyerekeknek újabb bizonyítéka Oroszország kirívó bűneinek, ami lehetetlenné teszi a gyermekek hazatérését. Putyin döntésének célja Oroszország demográfiai problémáinak megoldása is az Ukrajna elleni háború folytatása érdekében. Ez súlyosan sérti a nemzetközi jogot és az orosz területre erőszakkal átvitt gyermekek jogait. E norma bevezetésének célja, hogy megfosszák az elrabolt ukrán gyerekeket attól a lehetőségtől, hogy visszatérjenek Ukrajnába.

Ukrajna területeinek 2022-es megszállása után az orosz szolgálatok aktívan szállították a gyerekeket Oroszország és Fehéroroszország területére, ahol átnevelő központok várták a kiskorú ukránokat, és az orosz családokba való örökbefogadás veszélye fenyegette. Így az ukrán gyerekek kitoloncolásának célja az ukrán nemzeti népcsoporttal való kapcsolatuk teljes megszakítása. Az orosz fél ilyen lépései népirtás bűntettének jeleit tartalmazzák.

Mára mintegy 20 ezer Oroszország által deportált ukrán gyermek nevét állapították meg, de lehet, hogy ennek a többszöröse is, hiszen a háború előtt mintegy 700 ezer gyerek élt az Oroszország által megszállt területeken.

Az oroszok az ukrán gyerekeket Ukrajna ellen akarják fordítani, és az Orosz Föderációhoz hűségesekké tenni őket. A hatóságok gyerekeket is felhasználnak arra, hogy ukrán családjukat Moszkva oldalára csábítsák. A Kreml stratégiája célzott, előre megfontolt és szisztematikus. Így az orosz megszállók folytatják azt a politikát, hogy ukránokat telepítenek át az ideiglenesen megszállt területekről. A deportálás a „kiürítés” leple alatt történik.

Az orosz állampolgárság iránti kérelmet olyan orosz szervezetek vezetői nyújthatják be, amelyekben ukrán gyerekeket erőszakkal tartanak fogva. Az ukrán külügyminisztérium megjegyzi, hogy ez a legújabb „szabályozási jogi aktus” amellett, hogy az agresszor ország demográfiai igényeinek a migránsok rovására való kielégítésére összpontosul az Ukrajna elleni fegyveres agresszió meghosszabbítása érdekében, súlyosan sérti Ukrajna jogszabályait is, a nemzetközi jogat és az ukrán állampolgárságú gyermekek jogait, akiket az Orosz Föderáció nagyszabású offenzívája során erőszakkal az agresszor állam területére szállítottak.

Ennek a rendeletnek az igazi értéke csak abban rejlik, hogy további bizonyítékul szolgál majd az Orosz Föderáció Ukrajna elleni bűncselekményeire, az ukrán gyerekek asszimilációjára és a saját hazájuktól való megfosztásukra tett kísérletekre. A világnak fel kell szólítania a Nemzetközi Büntetőbíróságot, hogy vegye figyelembe az orosz vezetésnek az ukrán gyerekek egyik nemzeti népcsoportból a másikba való áthelyezésére irányuló intézkedéseit, beleértve az orosz állampolgárság erőszakos megadását is, ami a népirtás egyik jele. A nemzetközi közösségnek a lehető leghamarabb végre kell hajtania a Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsát Vlagyimir Putyin ellen, és meg kell tennie a szükséges intézkedéseket annak őrizetbe vételére, hogy a nemzetközi igazságszolgáltatás elé kerüljön.

Az európai országok emlékezete a második világháború után is elég friss, hogy a náci Németország hasonló tetteire emlékezzünk, mert a kontinens szinte minden országa megszenvedte a lakosság deportálását. És ha minden áldozat ország elítélné Hitlert ezekért a népirtó tetteiért, akkor Putyin tényleg megússza? Minden nemzetközi testületnek, amely világszerte foglalkozik a gyermekek biztonságával, válaszolnia kell erre a kérdésre. Az ukrán gyerekek sem kivételek ez alól, hanem éppen ellenkezőleg – ők az egyik leginkább segítségre éhes társadalmi csoport.

Az ukrán gyermekekről Európának nem szabad megfeledkeznie, mert ez a saját és az európai szabadságért harcoló ukrán nemzet reménye és jövője.

Részvény: